Wygląda na to, że nowe standardy rachunkowości mogą mocno utrudnić polskim firmom m.in. dostęp do leasingu. To efekt działań post-kryzysowych, mających na celu zaostrzenie rygorów finansowych i zniwelowanie ryzyka kolejnego załamania światowej gospodarki.
Kryzys na światowych rynkach finansowych z ostatnich lat, sprawił, że na większości tych rynków, zaczęto wprowadzać nowe regulacje, dotyczące głównie dostępu do kredytów, zarówno dla zwykłych konsumentów, jak i firm. Kierunek tych zmian jest bardzo wyraźny: zaostrzenie kryteriów finansowania inwestycji (w tym leasingu), co w konsekwencji może utrudnić do niego dostęp oraz zmniejszyć opłacalność. Dotyczy to m.in. sposobów szacowania ryzyka i zarządzania nim, wyceny potencjału finansowego leasingobiorcy i związanych z tym uregulowań na polu rachunkowości. Źródłem tych planowanych restrykcyjnych zmian są m.in. regulatorzy rynków, czyli: International Accounting Standards Board (IASB) i US Financial Accounting Standards Board (FASB). Oprócz tego, zapewne duże znaczenie mają propozycje nowych globalnych regulacji, dotyczących głównie banków, a wynikające z inicjatywy Komitetu Nadzoru Bankowego w Bazylei (tzw. standard Basel III).
Jak to się ma do polskiego rynku? Bezpośrednio, bo wszystkie te restrykcyjne zmiany, dotkną też naszego systemu finansowego, poprzez wspólną politykę nadzoru instytucji finansowych prowadzoną w ramach UE. O możliwych konsekwencjach tego zjawiska dla polskich firm mówi Robert Szyc z CSI Leasing – Wygląda na to, że koniec z wrzucaniem w koszty faktur za leasing operacyjny. Klienci będą musieli amortyzować przedmiot i wrzucać w koszty tylko odsetki. IASB i FASB opublikowały niedawno materiały do dyskusji na temat m.in. rachunkowości umów leasingowych, które będą miały wpływ na większość spółek. Omawiane propozycje eliminują możliwość stosowania dotychczasowej rachunkowości w leasingu operacyjnym. A umowy go dotyczące, będą traktowane w sposób podobny, jak ujmuje się obecnie umowy leasingu finansowego. Projekt wymaga od leasingobiorcy ujęcia składnika aktywów reprezentującego jego prawo do użytkowania tego aktywa oraz odpowiadającego mu zobowiązania z tytułu obowiązku dokonywania opłat leasingowych. Wyeliminowana zostaje rachunkowość leasingu operacyjnego według MSR 17. Leasingobiorcy wykazywaliby wszystkie umowy leasingu, tworząc aktywa i zobowiązania w sposób podobny do stosowanego dzisiaj w przypadku leasingu finansowego. Zarówno IASB jak i FASB są świadome potencjalnych problemów w zakresie kosztów i korzyści w przypadku niskowartościowych i krótkotrwałych umów leasingu.
– Jesteśmy gotowi na te zmiany, proponując naszym klientom szereg rozwiązań, które nadal będą obniżać koszty korzystania z nowoczesnej infrastruktury IT. Chodzi przede wszystkim o specjalistyczne usługi (np. lifecycle, green IT), większą elastyczność umów, a nawet wliczone w ich zakres, niszczenie danych z dysków oraz recycling sprzętu IT – dodaje Robert Szyc z CSI.
Źródło: Tabasco Media Communications