Firmy nie przestrzegają praw zagranicznych pracowników

Coraz więcej zagranicznych pracowników skarży się, że polscy pracodawcy nie przestrzegają ich praw. Chodzi nie tylko o pracowników zatrudnionych na czarno, lecz także o tych pracujących legalnie. Pracodawcy m. in. nie wypłacają im pensji na czas lub nie gwarantują bezpieczeństwa w pracy – informuje w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolita”.

”Nawet legalna praca i korzystanie z pośrednictwa agencji pracy nie gwarantują bezpieczeństwa i dotrzymania warunków wynagradzania. Kilka miesięcy temu 31 Filipińczyków zbuntowało się przeciwko pracodawcy z Rąbienia pod Łodzią. Skarżyli się na zarobki. Gdy byli na Filipinach, obiecywano po 500 dolarów miesięcznie, a po przeliczeniu kursów walut okazało się, że otrzymają zaledwie 300 dolarów. Zbuntowali się. Przerwali pracę w fabryce okien. Przez pewien czas mieszkali w gminnej noclegowni. Upłynął miesiąc, zanim konsul filipiński sfinansował im powrót do Manili” – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

”Co mogą zrobić takie osoby, by nie dać się oszukać? – Bezpiecznym rozwiązaniem dla obcokrajowca jest przyjazd do Polski w celu realizacji tzw. usługi eksportowej – radzi Katarzyna Pawełek z firmy konsultingowej K&K Selekt. Są to kontrakty zagranicznych i polskich firm na wykonanie przez obcokrajowców określonych usług lub produktów” – czytamy dalej.

”Jednak większość cudzoziemców szuka pracy na własną rękę. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zza wschodniej granicy, którzy korzystają z uproszczonych zasad dających prawo do wjazdu i podjęcia pracy w Polsce. Wystarczy, że firma zgłosi w Urzędzie Pracy oświadczenie o zamiarze zatrudnienia konkretnego cudzoziemca, by na tej podstawie pracownik, np. z Ukrainy czy Białorusi, wjechał do Polski. A pracodawca nie musi się opowiadać, ilu ze zgłoszonych dotarło i co się z nimi dzieje. W efekcie nad zatrudnianiem tych pracowników nikt nie panuje i mogą oni być wykorzystywani czy oszukiwani” – dodaje ”Rzeczpospolita”.

Regulacje dotyczące zatrudniania pracowników zagranicznych w polskich firmach to kolejne przepisy, które wymagają jak najszybszej zmiany i uszczegółowienia. Wskazywała na to już wielokrotnie Inspekcja Pracy. Jednak jak na razie ustawodawca ich nie zmienia. Nie widzi lub nie chce dostrzec narastającego problemu. Będzie on się bowiem nasilał wraz z likwidacją kolejnych granic.

Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym wydaniu ”Rzeczpospolitej”, w artykule Mariusza Gossa oraz Tomasza Zalewskiego pt. ”Firmy oszukują zagranicznych pracowników”.

Źródło: Rzeczpospolita