Fotografia dawna i współczesna w Desie Unicum

Od 21 stycznia trwa wystawa przedaukcyjna. Aukcja fotografii odbędzie się 9 lutego 2006r. w domu aukcyjnym Desy Unicum, przy ul. Marszałkowskiej 34-50 w Warszawie. Początek licytacji godz. 19.00.

Lutowa aukcja fotografii Desy Unicum została podzielona na dwie części – dawną i współczesną. W dziale współczesnym prace zostały dobrane w wyniku zaproszenia do udziału najciekawszych polskich artystów-fotografików. Na licytację swoje prace wystawili: Zygmunt Rytka, Tadeusz Rolke, Krzysztof Wojciechowski, Krzysztof Gierałtowski, Tomasz Tomaszewski, Edward Hartwig, Tomek Sikora, Andrzej Świetlik, Paweł Żak, Chris Niedenthal, Tomek Niewiadomski, Ryszard Horowitz, David Michael Kennedy, Jacek Poremba, Wojtek Wieteska, Artur Wesołowski, Irek Kielczyk i Zorka Project.

Należy zauważyć, że współczesna fotografia artystyczna ma się coraz lepiej i znajduje coraz szerszy krąg odbiorców. Jest to fotografia poszukująca, estetyzująca, dokumentująca i dekoracyjna – świadoma tego, że rynek fotografii na zachodzie Europy i w USA jest bardzo prężny i dowartościowany. W Polsce jest on na etapie tworzenia, dzięki czemu ceny odbitek fotografii artystycznej są ciągle bardzo konkurencyjne w porównaniu do rynków zachodnich. Ceny wywoławcze wystawionych na aukcję w Desie Unicum fotografii sięgają od 2 000 zł do 12 000 zł.

Po raz pierwszy Desa Unicum zainteresowała się współczesną fotografią artystyczną w czerwcu 2005r., kiedy to na aukcji dzieł sztuki wystawione zostały na licytację 2 fotografie Davida Michaela Kennedy’ego. Następnie we wrześniu 2005 roku zorganizowaliśmy specjalną wystawę pod tytułem „Antyki i współczesna fotografia”, prezentującą prace wybitnych polskich fotografików, a wśród nich Tomka Sikory, Tomka Niewiadomskiego, Wojtka Wieteski, Jacka Poremby oraz wspomnianego już Amerykanina – Michaela Davida Kennedy’ego. Zainteresowanie, jakie wzbudziły te przedsięwzięcia, skłoniło nas do dalszego zaangażowania się w prezentowanie fotografii artystycznej, co z kolei zaowocowało pomysłem na aukcję fotografii – wyjaśnia Juliusz Windorbski, prezes Desy Unicum.

Obok fotografii współczesnej na lutowej aukcji zaprezentowany zostanie zbiór zdjęć dokumentujących historię Warszawy z I połowy XX w. Stanowi go jedna kolekcja rodzinna, na którą składają się m.in. archiwa Stefana Rassalskiego, malarza, grafika, fotografa, jednego z najciekawszych dokumentalistów Warszawy z czasów zakończenia II wojny światowej. Ten unikatowy, muzealny zbiór pokazuje jak „umierała” i odradzała się stolica. Każdy Warszawiak, nieważne z którego pokolenia, powinien mieć przynajmniej jedną taką fotografię w domu, aby pamiętać o tych dniach, kiedy nie wszyscy byli pewni, czy stolicę da się odbudować. Jesteśmy przekonani, że aukcja i towarzysząca jej wystawa przyciągnie nie tylko kolekcjonerów sztuki, ale również osoby, które zapragną mieć w swoich domach „kawałek” historii stolicy. Fotografia dawna z pewnością zainteresuje również muzea, które ze względu na niewysokie fundusze mogą uzupełniać swoje zbiory o ciekawe fotografie archiwalne, dopóki ich ceny są jeszcze bardzo atrakcyjne – mówi Adam Chełstowski, dyrektor Galerii Marszałkowska Desy Unicum.

Aukcje Desy Unicum to okazja do wylicytowania zarówno dzieł sztuki, traktowanych w kategoriach dobrej lokaty, np. obrazu znanego malarza, jak i przedmiotów stanowiących atrakcyjne uzupełnienie wnętrza domu lub biura, czy też oryginalny prezent dla bliskiej osoby lub klienta. W obu tych kategoriach mieści się fotografia, której rynek choć jeszcze młody, znajduje stopniowo coraz liczniejsza rzeszę miłośników.

Niezależnie od aukcji, które są wydarzeniem cyklicznym, obiekty sprzedawane za pośrednictwem Desy Unicum, można również nabyć w jednej z jej czterech galerii na terenie Warszawy, tj.:
– Galerii Marszałkowskiej, ul. Marszałkowska 34-50, 00-554 Warszawa
– Galerii Staromiejskiej, Rynek Starego Miasta 4/6, 00-272 Warszawa
– Galerii Biżuterii, ul. Nowy Świat 48, 00-363 Warszawa
– Galeria Nowy Świat, Nowy Świat 51, 00-042 Warszawa.