Frankowcy szykują pozew zbiorowy przeciw bankowi

28 osób, które wzięły frankowy kredyt hipoteczny w Getin Noble Banku i skorzystały z opcji odroczenia odsetek szykują pozew zbiorowy. Zarzucają instytucji, że niedostatecznie poinformowała ich o konsekwencjach zmiany warunków umowy.

To, że przygotowania do pozwu faktycznie trwają, potwierdziła nam obsługująca kredytobiorców kancelaria prawna. – Mogę potwierdzić, że Kancelaria – po analizie sytuacji klientów Getin Noble Bank, którzy posiadają kredyt „Tradycyjny” z aneksem „Mini%” – jest gotowa reprezentować ich w postępowaniu grupowym przeciwko Bankowi – powiedział nam Iwo Gabrysiak, adwokat w Kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Sprawa prawdopodobnie będzie miała nawet szerszy zakres: – Do Kancelarii zgłosiły się także osoby, które czują się wprowadzone w błąd po zakupie 10-letniego produktu strukturyzowanego „Kwartalny zysk” lub „Kwartalny profit”. Osoby uważają, że bank nie poinformował ich w sposób należyty o skutkach wcześniejszego zakończenia inwestycji. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić coś więcej na ten temat. Na razie analizujemy dokumenty i pozostajemy z tymi osobami w bieżącym kontakcie – dodał Gabrysiak.

W kieracie franka

Zarzuty klientów Getin Noble Banku dotyczą zapisów umowy, a raczej aneksu do umowy kredytu hipotecznego zaciągniętego kilka lat temu w obcej walucie. – Klienci uważają, że bank wprowadził ich w błąd, oferując aneks „Mini%” do umowy o kredyt hipoteczny „Tradycyjny”. Dzięki odroczeniu płatności części odsetek, proponowany aneks obniżał wysokość miesięcznej raty kredytu o kilkaset złotych. Jednakże, gdy po dwóch latach aneks wygasał, bank doliczał kwoty odroczonych części rat do kapitału kredytu, który podlegał ponownemu oprocentowaniu. W rezultacie rata kredytu wzrastała i była wyższa niż ta pierwotnie płacona przez klientów – przybliża sytuację klientów reprezentujący kancelarię prawnik.

Dlaczego w grupie?

O tym, w jakim zakresie pozew zbiorowy jest dla klientów rozwiązaniem lepszym niż pozew indywidualny, mówi analityk Bankier.pl, prawnik, Piotr Szulczewski: – Zalety postępowania grupowego skupiają się przede wszystkim na wymiernie niższych kosztach dochodzenia własnych roszczeń – i to zarówno patrząc od strony opłat sądowych, jak i możliwości obniżenia kosztów zastępstwa procesowego (jeden pełnomocnik w jednym postępowaniu w miejsce kilkunastu postępowań).

– Pozew zbiorowy ma również inne niż tylko materialne zalety. Wyrównuje on bowiem przewagę procesową silniejszej strony, np. banków, instytucji finansowych, korporacji, występujących w sporze z jednostką, która często dochodząc swoich praw, czuje się znacznie słabsza. Pozwala również na wzajemne wsparcie oraz wymianę poglądów między powodami, którzy wewnętrznie wspierają się w dążeniu do uzyskania korzystnego dla siebie orzeczenia – dodaje Szulczewski.

Wojciech Sury, rzecznik Getin Banku

Liczymy na polubowne zakończenie sporu

– Proponując aneks Mini%, staraliśmy się pomóc klientom posiadającym kredyty hipoteczne w okresie kryzysu finansowego. Oferta skierowana była głównie do posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Warto pamiętać, że nastąpiło wówczas znaczące osłabienie polskiej waluty, a raty kredytów hipotecznych w niektórych przypadkach wzrosły nawet o kilkaset złotych. Aneks umożliwiał klientom znaczące obniżenie miesięcznych rat kredytu w okresie dwóch lat dzięki niepobieraniu przez bank części należnych odsetek. Zgodnie z zapisami aneksu, odsetki zostały doliczone do kapitału zadłużenia. Z oferty skorzystała też grupa klientów posiadających kredyty w polskich złotych, która zainteresowana była tymczasowym obniżeniem rat kredytowych.

W momencie oferowania klientom aneksu Mini% istniało ogólne przekonanie rynku, że po krótkim okresie zawirowań na rynkach finansowych złoty ponownie umocni się i spadek kursu franka zrekompensuje im wzrost raty wynikający ze skapitalizowania zaniechanych odsetek. Niestety scenariusz ten nie sprawdził się, a nasza waluta uległa dalszemu osłabieniu.

Obecnie uważnie analizujemy reklamacje dotyczące aneksu Mini%. Każdy przypadek staramy się rozpatrywać indywidualnie i elastycznie, uwzględniając zgłaszane wątpliwości. Jesteśmy przekonani, że całą sytuację związaną z potencjalnym złożeniem przez grupę klientów pozwu zbiorowego uda nam się rozwiązać polubownie z uwzględnieniem interesów zarówno klientów, jak banku.

Źródło: Bankier.pl