Fundusze aktywów niepublicznych dobre na kryzys

Fundusze aktywów niepublicznych stanowią dobrą alternatywę wobec inwestycji tradycyjnych, z którymi zazwyczaj utożsamia się lokowanie kapitału w akcje spółek notowanych na giełdzie. Takie fundusze mogą dać zarobić nawet w okresie bessy.

Fundusz aktywów niepublicznych (ang. private equity) jest to instytucja zbiorowego inwestowania, która pieniądze zebrane od inwestorów lokuje na rynku aktywów niepublicznych, czyli kupuje akcje w spółkach nienotowanych na giełdach papierów wartościowych jak również udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie fundusz sprzedaje posiadane walory kolejnemu inwestorowi lub wprowadza je na giełdę. Zysk z inwestycji powiększa aktywa funduszu.

Zarządzający funduszami private equity podejmują decyzje inwestycyjne kierując się głównie wynikami analizy fundamentalnej, która jest właściwa dla inwestycji długoterminowych. Na ich wycenę decydujący wpływ mają czynniki fundamentalne, zależne od sytuacji spółek oraz ich bliższego i dalszego otoczenia. Rynek giełdowy nie zawsze obiektywnie wycenia akcje, niejednokrotnie inwestorzy podejmują decyzje pod wpływem emocji, sporo zamieszania mogą wprowadzić działania spekulacyjne lub niedozwolone manipulacje. Podczas bessy tanieją akcje nawet spółek o dobrej kondycji. Tymczasem wyniki inwestycyjne funduszy private equity są nisko skorelowane z wynikami funduszy inwestujących w akcje notowane na giełdzie. W praktyce fundusze private equity mogą przynosić wysokie zyski, co jednak wiąże się z koniecznością ulokowania kapitału na dłuższy czas, w praktyce 3-10 lat.

Większość funduszy private equity jest niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Jednak powiększa się grupa funduszy oferowanych publicznie, dostępnych dla każdego inwestora. Działają one na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych i są nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ich polityka inwestycyjna jest uregulowana w statucie, a za jej realizację są odpowiedzialne towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

Fundusze aktywów niepublicznych funkcjonują, jako fundusze zamknięte i emitują certyfikaty inwestycyjne, które są udziałowymi papierami wartościowymi. Nie oznacza to jednak, że droga do nich jest zamknięta dla inwestora detalicznego. Niektóre z funduszy sprzedają certyfikaty w ofercie publicznej a ich nabywcy stają się pośrednio inwestorami w spółkach, które w praktyce są niedostępne dla inwestorów detalicznych. Emisje certyfikatów oraz ich wykupy odbywają się w ustalonych terminach. Jednak, jeżeli takie instrumenty są notowane na giełdzie, to inwestycję można otworzyć oraz zamknąć w dowolnym momencie, bez konieczności oczekiwania na najbliższą datę emisji lub wykupu.

Przykładem funduszu aktywów niepublicznych, dostępnego dla każdego inwestora, jest Investor Private Equity FIZ, który w ubiegłym, trudnym roku wyszedł obronną ręką osiągając zysk na poziomie 1,5 proc. W tym samym czasie indeksy polskiej giełdy straciły około 20 proc. Od rozpoczęcia działalności, tj. od września 2007 roku fundusz zarobił blisko 48 proc. Wartość aktywów netto Investor PE FIZ według ostatniej wyceny wynosi 163 mln zł a jego certyfikaty są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W dniach 7-27 stycznia 2012 roku prowadzona jest publiczna emisja certyfikatów serii I Investor Private Equity FIZ. Cena emisyjna certyfikatów inwestycyjnych wynosi: 1.478,41 zł i jest równa wartości aktywów netto na certyfikat inwestycyjny na koniec ubiegłego roku.

Źródło: Investors TFI