W ostatniej analizie, wprowadzającej do cyklu publikacji ukazujących teorię portfelową Harry’ego Markowitza, spróbowaliśmy razem zbudować jednomiesięczny portfel funduszy inwestycyjnych. Tym razem zastanowimy się nad horyzontem nieco dłuższym, porzucimy przy tym jednak podejście bardziej ostrożne i nieco śmielej staniemy po stronie giełdowych byków.
Poniżej, tradycyjnie już, w układzie ZYSK – RYZYKO zaprezentujemy na początek losowo wybrane fundusze z oferty Multifund.pl. Podchodzimy przy tym nieco odważniej niż w poprzedniej publikacji, oszacowując spodziewane zyski z inwestycji w poszczególne fundusze na podstawie na ich wyników w ciągu ostatniego roku.
W powyższym zestawieniu oczekiwane stopy zwrotu z inwestycji w określone fundusze oszacowane zostały między innymi na podstawie zrealizowanych przez nie kwartalnych wyników w ostatnich miesiącach. Ryzyko natomiast jest tu rozumiane jako odchylenie standardowe tych właśnie wyników.
Kluczowa dla nas grupa niezdominowanych funduszy inwestycyjnych (czyli takich, których oczekiwany kwartalny zysk jest najwyższy przy określonym ryzyku) tworzona jest zatem przez następujące fundusze:
– UniFundusze SUB UniAktywna Alokacja,
– DWS Parasol SFIO – Zrównoważony Rynków Wschodzących,
– BPH SUB Stabilnego Wzrostu,
– Idea Stabilnego Wzrostu SUB,
– Idea Surowce Plus SUB,
– HSBC GIF Global Emerging Markets Freestyle,
– HSBC GIF BRIC Freestyle M2.
Uzupełniając stawkę funduszy inwestycyjnych o Superfund Trend Plus Powiązany kat. Internetowa otrzymaliśmy taki ich zestaw, który pozwoli nam zbudować portfel, jak na polskie warunki, bardzo różnorodny. Wzajemna korelacja wybranych funduszy inwestycyjnych została zaprezentowana w tabeli poniżej.
Co oznaczają te wartości?
W dużym skrócie korelacja pokazuje siłę zależności pomiędzy wycenami jednostek uczestnictwa dwóch różnych funduszy inwestycyjnych. Jeżeli przyjmuje wartość 1, oznacza to, że wartość jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, pomiędzy którymi występuje taka zależność, zmieniała się w badanym okresie w stałym dodatnim stosunku. Jeżeli poziom korelacji jest niższy niż 1, wówczas te zależności stają się odpowiednio słabsze. Jeżeli natomiast korelacja przyjmuje wartości ujemne, wówczas oznacza to odwrotną zależność pomiędzy wycenami, a zatem jeśli jeden z funduszy cechujących się taką zależnością zarabiał w badanym okresie, to drugi tracił (i odwrotnie).
Konstrukcja portfela funduszy
Wybraliśmy już niezdominowane fundusze inwestycyjne oraz znamy relacje jakie w ostatnich miesiącach zachodziły pomiędzy wycenami ich jednostek. Przejdziemy zatem do poszukiwania portfeli efektywnych (minimalizujących ryzyko inwestycji przy zadanym oczekiwanym zysku z inwestycji) oraz co nas szczególnie interesuje, znajdziemy dwa alternatywne portfele inwestycyjne na najbliższy kwartał: konserwatywny oraz agresywny.
Poniżej zaprezentowany został zbiór wszystkich efektywnych (czyt. najlepszych) portfeli inwestycyjnych jakie możemy skonstruować z wybranych wcześniej funduszy.
Otrzymane wyniki
Kluczowe w naszej analizie portfele to przede wszystkim portfel o minimalnym ryzyku, a więc taki który w ostatnich miesiącach cechował się największą stabilnością wyników (odchylenie standardowe na poziomie 1,89%) przy zachowaniu oczekiwanej stopy zwrotu na poziomie niespełna 5% w skali kwartału. W jego skład wchodzą następujące fundusze:
– UniFundusze UniAktywna Alokacja – 61,56% udziału w portfelu,
– DWS Zrównoważony Rynków Wschodzących – 27,79% udziału w portfelu,
– Idea Surowce Plus SUB – 5,60% udziału w portfelu,
– Superfund Trend Plus Powiązany kat. Internetowa – 5,05% udziału w portfelu.
Ponadto określiliśmy także portfele konserwatywny oraz agresywny.
Portfel konserwatywny (oczekiwana stopa zwrotu to 7,00% w skali kwartału, odchylenie standardowe na poziomie 1,98%):
– UniFundusze UniAktywna Alokacja – 51,87% udziału w portfelu,
– DWS Zrównoważony Rynków Wschodzących – 24,18% udziału w portfelu,
– Idea Stabilnego Wzrostu SUB – 6,02% udziału w portfelu,
– Idea Surowce Plus SUB – 11,46% udziału w portfelu,
– HSBC GIF Global Emerging Markets Freestyle (PLN) – 0,54% udziału w portfelu
– Superfund Trend Plus Powiązany kat. Internetowa – 5,93% udziału w portfelu.
Portfel agresywny (oczekiwana stopa zwrotu to 16,00% w skali kwartału, odchylenie standardowe na poziomie 3,36%):
– Idea Stabilnego Wzrostu SUB – 37,22% udziału w portfelu,
– Idea Surowce Plus SUB – 36,65% udziału w portfelu,
– HSBC GIF Global Emerging Markets Freestyle (PLN) – 16,74% udziału w portfelu,
– Superfund Trend Plus Powiązany kat. Internetowa – 9,39% udziału w portfelu.
Otrzymaliśmy zatem trzy „modelowe” portfele funduszy inwestycyjnych na najbliższy kwartał. Skonstruowaliśmy je na podstawie nagrodzonej Nagrodą Nobla teorii portfelowej H. Markowitza. Przyszłość pokaże czy podejście mocno osadzone po stronie byków przyniesie nam zamierzone zyski.
Kamil Wijatkowski
Główny Analityk Multifund.pl
Źródło: Multifund.pl