Ile zarobi HR-owiec w bankowości?

 

W 2011 roku najlepsze zarobki otrzymywali pracownicy działów personalnych zatrudnieni w bankowości. Mediana ich zarobków kształtowała się na poziomie 5 800 PLN brutto – wynika z raportu „Wynagrodzenia w działach HR w 2011 roku” wydanego Sedlak & Sedlak.

Równie dobre płace otrzymywały osoby pracujące w branży technologii informatycznych. Mediana płac zatrudnionych w działach personalnych firm IT kształtowała się na poziomie 5 350 PLN brutto. – Wysokie wynagrodzenia w tej branży nie dziwią, gdyż sektor IT to jeden z najlepiej opłacanych gałęzi gospodarki – komentuje Agnieszka Drabik z Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenia w działach HR w wybranych branżach w 2011 roku (brutto w PLN)
 
Źródło: Raport „Wynagrodzenia w działach HR w 2011 roku” wydany przez Sedlak & Sedlak

Jak kształtowały się płace pracowników działów personalnych zatrudnionych na różnych szczeblach zarządzania? Przykładowo kierownicy zatrudnieni w bankowości zarabiali 7 500 PLN brutto, starsi specjaliści 6 500 PLN, natomiast specjaliści 4 500 PLN. Najniższe pensje otrzymywały osoby zatrudnione w sektorze publicznym: kierownikom płacono 4 000 PLN, starszym specjalistom 3 630 PLN, specjalistom 2 885 PLN. – Wynagrodzenia wypłacane w usługach były wyższe od płac w sektorze publicznym o 11% w przypadku specjalistów, o 30% dla starszych specjalistów oraz o 53% w przypadku kierowników – komentuje Agnieszka Drabik z Sedlak & Sedlak.

Wynagrodzenia w działach HR w wybranych branżach w 2011 roku (brutto w PLN)
 
Źródło: Raport „Wynagrodzenia w działach HR w 2011 roku” wydany przez Sedlak & Sedlak

Na wysokość wynagrodzeń pracowników działów HR miała wpływ znajomość języka angielskiego. Pracownik szeregowy posługujący się bardzo dobrze językiem angielskim zarabiał o 5% więcej niż pracownik znający język średnio. Z kolei płace dyrektorów władających językiem angielskim bardzo dobrze były o 69% wyższe od wynagrodzeń dyrektorów znających ten język na poziomie średnim. – Można zaobserwować, że im sprawniejsze posługiwanie się językiem angielskim, tym pensje były wyższe. Co więcej, dysproporcja pomiędzy wynagrodzeniami osób znających język angielski bardzo dobrze a średnio wzrasta wraz ze szczeblem zatrudnienia – ocenia Agnieszka Drabik z Sedlak & Sedlak.

*Raport „Wynagrodzenia w działach HR w 2011 roku” został wydany w 2012 przez Sedlak & Sedlak – firmę zajmująca się doradztwem w zakresie ZZL. Raport zawiera informacje na temat wynagrodzeń 4 050 pracowników działów HR.

Źródło: wynagrodzenia.pl