Inteligentny budynek

Postęp technologii codziennie zmienia otaczający nas świat. Od ilości innowacyjnych rozwiązań momentami można dostać zawrotu głowy. Jednak warto być na bieżąco, ponieważ nowoczesna technika może mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo, a także na wygodę naszego codziennego życia. Również w nieruchomościach można zaobserwować nowe tendencje, które już wkrótce mogą stać się standardami.

Dla większości z nas dom to azyl, miejsce schronienia, w którym podstawą jest poczucie bezpieczeństwa i komfortu. W nowo powstających budynkach solidne drzwi, zamki, rolety przeciwwłamaniowe czy brak instalacji gazowych stają się standardami gwarantującymi bezpieczeństwo przyszłych lokatorów.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć budynek bez zasięgu telefonii komórkowej lub dostępu do internetu, które pozwalają użytkownikom być na bieżąco z otaczającym ich światem. Ostatnio deweloperzy i zarządcy budynków idą o krok dalej, proponując potencjalnym mieszkańcom nowoczesne rozwiązania systemowe, popularnie zwane inteligentnymi domami.

Szukając nowych mieszkań, coraz częściej w ofertach znajdujemy osiedla chronione, czyli takie, w których oprócz bramy wjazdowej możemy liczyć na dozór firmy ochroniarskiej. Monitoring, ochroniarz czy przejeżdżające regularnie patrole to codzienność nowych osiedli.

Nikogo nie dziwi dzisiaj widok sygnalizatora alarmowego na ścianie budynku mieszkalnego. – Systemy alarmowe stają się coraz popularniejsze. Polacy zaczęli doceniać komfort psychiczny, który daje solidne zabezpieczenie ich domowego zacisza – przekonuje Agnieszka Nocuń, redaktor portalu mieszkajbezpiecznie.pl.

Zarówno deweloperzy, jak i pośrednicy sprzedaży nieruchomości zdają sobie sprawę, że system alarmowy może być sporym atutem podczas sprzedaży mieszkań. – Ogrodzony teren osiedla czy ochroniarz to nie jedyne możliwe rozwiązania.

Klientom zależy na dyskretniejszej, ale równie skutecznej ochronie. Dlatego wyposażenie budynku w zaawansowany system alarmowy staje się coraz istotniejszym kryterium wyboru lokalu – twierdzi Krzysztof Jabłoński z Biura Nieruchomości Iglica we Wrocławiu. Bezpieczeństwo to niejedyny atut systemów alarmowych.

Współczesne rozwiązania pozwalają na zbudowanie za ich pośrednictwem całego systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. – Dzięki naszym produktom każdy właściciel mieszkania może, wykorzystując internet bądź telefon komórkowy, sprawdzić, co aktualnie dzieje się w jego domu. I to z każdego miejsca na świecie – mówi Michał Konarski, kierownik laboratorium firmy Satel z Gdańska, producenta inteligentnych systemów alarmowych. – Nowoczesne centrale, moduły komunikacyjne, systemy kontroli dostępu – to wszystko sprawia, że ilość możliwości jest wręcz nieograniczona – dodaje specjalista Satela.

Użytkownik systemu może zaprogramować go tak, aby np. klimatyzacja włączała się zawsze pół godziny przed jego powrotem z pracy. Możemy także odpowiednio skonfigurować system, aby światło na klatce schodowej zapalało się, za każdym razem gdy wychodzimy z mieszkania po godzinie 19.00 lub każdorazowo w garażu podziemnym, kiedy w nim parkujemy.

Nie ma również przeszkód, aby pokusić się o samoczynne przywoływanie windy, w momencie gdy otwieramy drzwi wejściowe do budynku. To, jak wykorzystane zostaną możliwości inteligentnych budynków, zależy tylko od pomysłowości projektanta i umiejętności instalatora.

– Funkcjonalności oferowane przez tzw. inteligentne budynki to bardzo dobry argument podczas sprzedaży nieruchomości – dodaje Krzysztof Jabłoński z Iglicy – Polacy lubią nowinki techniczne, a jeszcze bardziej cenią sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Możliwość zdalnego dostępu do instalacji alarmowej i kontrolowania poprzez nią również światła, temperatury czy opuszczania rolet mogą stanowić argument za wyborem konkretnej inwestycji – dodaje Jabłoński.

Wtóruje mu Agnieszka Nocuń z mieszkajbezpiecznie.pl: – Rynek nieruchomości jest coraz trudniejszy, a dobre zabezpieczenie budynku z pewnością przyciągnie wielu klientów. Szczególnie jeśli dodamy do tego funkcjonalności, które oferują nam nowoczesne systemy alarmowe – mówi Nocuń

Źródło: Polska