Inwestorzy czekają na istotne zmiany

Zmiany na rynku funduszy nie objęły jednak tylko samych TFI, bo już wkrótce Nationwide, towarzystwo ubezpieczeń na życie oferujące produkty inwestycyjne na bazie funduszy, może zmienić właściciela – i być może nazwę.

O połączeniu dwóch działających TFI było głośno już w grudniu ubiegłego roku. Belgijski bank KBC, udziałowiec dwóch TFI, Kredyt Banku oraz Warty, zdecydował o połączeniu ich w jedno towarzystwo. – Dzięki połączeniu TFI i spółek zarządzających aktywami uzyskamy efekt synergii oraz zwiększymy efektywność działania, co pozwoli nam na zaoferowanie naszym klientom produktów najwyższej jakości – mówi Phillippe de Brouwer, prezes zarządu KBC TFI.

Towarzystwo posiada w ofercie zarówno fundusze otwarte, jak i zamknięte. Klient ma do wyboru fundusze polskie, jak również zagraniczne. Na razie sieć dystrybucji opiera się jedynie na placówkach Kredyt Banku oraz grupie agentów towarzystwa ubezpieczeniowego Warta.

Oprócz konsolidacji w segmencie TFI w tym roku czeka nas jeszcze jedna dość istotna zmiana. Działające od kilku lat na polskim rynku Nationwide Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA, z pewnością już niedługo zmieni właściciela. Jaki to ma jednak związek z funduszami inwestycyjnymi? Ogromny, zważywszy na to, że Nationwide swoją propozycję inwestycyjną buduje właśnie na funduszach, którymi zarządzają polskie i zagraniczne TFI. Towarzystwo bardzo jasno i przejrzyście tworzy własną ofertę dla klientów. Nie łączy jej z opcją ubezpieczeniową, o ile klient nie wyrazi takiego życzenia, co jest niestety nie do uniknięcia w przypadku większości rodzimych ubezpieczycieli. Od początku działalności w programach inwestycyjnych Nationwide klienci zainwestowali ponad 1 mld zł. Ostatnio propozycja Nationwide wzbogaciła się o możliwość oszczędzania w funduszach działających poza Polską. To oznacza, że Nationwide pozostaje jednym z bardziej aktywnych dystrybutorów funduszy spoza segmentu banków oraz biur maklerskich Czy zmiany w Nationwide wpłyną na strategię działania firmy? Dopóki nie poznamy nowego właściciela, nie sposób na to pytanie odpowiedzieć. Sam proces sprzedaży, o którym mówi się od początku tego roku, przeciąga się i na jego rezultat, a więc na ujawnienie nazwy firmy przejmującej przyjdzie nam chyba jeszcze trochę poczekać. Tym bardziej, że co chwila pojawiają się informacje o kolejnych firmach, które złożyły swoje oferty kupna. Wydaje się jednak, że pod nowym szyldem firma nadal działać będzie w oparciu o ofertę funduszy inwestycyjnych. Tak można sądzić patrząc na markę firmy dość dobrze rozpoznawalną na polskim rynku. Nie będzie chyba w interesie przyszłego właściciela, aby tę pozycję, nad którą Nationwide od kilku lat pracuje, osłabiać – podaje „Gazeta Ubezpieczeniowa”.