Co prawda, wyprzedzają nas m.in. Rumuni, Bułgarzy i Czesi, pracujemy i tak więcej niż średni uzgodniony tygodniowy czas pracy w Unii Europejskiej w 2007 roku, który wynosił 38,6 godzin (dane ustalone przez Obserwatorium Europejskich Stosunków Przemysłowych EIRO). Jednak, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, prawie milion Polaków pracuje ponad 12 godzin dziennie a 82% pracowników zostaje w pracy po godzinach. Na efekty takich działań nie trzeba długo czekać. Mniejsza efektywność, brak satysfakcji zawodowej, wszystko to może powodować frustracje. Z tegorocznych badań TNS OBOP, wynika, iż Polacy są mniej zadowoleni z pracy, niż w zeszłym roku. Z poziomu 49 punktów w skali Indeksu Satysfakcji Pracowników w ubiegłym roku, w tym wynosi zaledwie 43 punktów.
Wypoczynek lenistwu nierówny
Nie ma jedynego, słusznego sposobu motywowania do pracy. Prawdopodobnie istnieje ich dokładnie tyle, ilu pracowników, bo przecież u każdego inne bodźce powodują zróżnicowane efekty. Najbardziej rozpowszechniona metoda aktywizowania pracowników, czyli premie pieniężne przynoszą jedynie wyłącznie doraźne efekty i nie sprawdzają się długofalowo. Polacy nie potrafią efektywnie wypoczywać. Na zachodzie od dawna istnieje zdrowa proporcja między pracą a życiem osobistym, pozwalająca na właściwe zregenerowanie sił. Moda na zdrowe odżywanie, fitness oraz aktywny wypoczynek w czasie wolnym w Polsce ogranicza się do zakupu leków i stosunkowo regularnego odwiedzania lekarzy. Synonimem wypoczynku zbyt często bywa błogie lenistwo. Polskiemu społeczeństwu brakuje świadomości bezpośredniego związku wypoczynku ze zdrowiem psychicznym i fizycznym.
Relaks tylko latem?
Polacy najchętniej wypoczywają latem. Badania przeprowadzone przez Pentor Research International pokazują, że ponad 80% Polaków planuje wykorzystać swój urlop w okresie wakacyjnym. Najchętniej wybieranymi na odpoczynek miesiącami są niezmiennie lipiec i sierpień. Polska znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, dlatego przez większość roku czekamy na te kilka miesięcy słońca. Lato sprzyja wszelkiego rodzaju wyjazdom. Począwszy od tych nad morze, przez wędrówki górskie, na mazurskich piknikach na świeżym powietrzu kończąc. Jednak zdecydowana większość Polaków, mimo tak wielkiej potrzeby dni wolnych, nie potrafi odpowiednio zagospodarować swojego czasu wolnego. Dlatego właśnie wyjazdy motywacyjne, zyskują tak dużą popularność.
By przynieść zamierzony efekt, wyjazd dla pracowników musi być zorganizowany przez specjalistów. To im lepiej powierzyć kwestie organizacyjne. Doświadczone agencje mają własne wypróbowane sposoby, by dostarczyć pracownikom maksimum atrakcji, rozrywki i sprawić, by wyjazd przez swoją niepowtarzalność wpłynął pozytywnie na zaangażowanie pracowników w bieżące i nowe projekty.
Organizować z głową
Krzysztof Michniewicz, dyrektor generalny Incentive Concept Poland, firmy specjalizującej się w organizowaniu wyjazdów motywacyjnych i imprez integracyjnych, zauważa – Ciepłe i słoneczne miejsca szczególnie jesienią i zimą są doskonałą alternatywą dla deszczowej i zimnej Polski, dlatego udział w wyjazdach motywacyjnych w tym czasie może przynieść dodatkową satysfakcję. Niepogoda, niskie ciśnienie i wcześnie zapadający zmierzch, zmniejszają zapał do pracy. To właśnie dobry czas, by zapewnić swoim pracownikom czy biznesowym partnerom chwilę wytchnienia z dala od biura – mówi Michniewicz.
Podczas imprez motywacyjnych i integracyjnych duże firmy i korporacje starają się zrekompensować pracownikom ich wydajność i zaangażowanie. Miejsce imprezy integracyjnej ma niewątpliwie olbrzymie znaczenie. Jeśli jest to wyjazd integracyjny, który zazwyczaj organizowany jest poza miastem, to należy mieć na uwadze łatwy i dogodny dojazd dla uczestników imprezy. Trzeba zawsze przygotować się na ewentualność złych warunków atmosferycznych, zwłaszcza jeśli jest to impreza outdoorowa. Istotne jest to, by miejsce nawiązywało do koncepcji imprezy integracyjnej – jaki charakter imprezy, to takie miejsce. Zazwyczaj imprezy integracyjne dla top managementu organizowane są w prestiżowych, ale kameralnych miejscach: zamki, stare dworki i stylowe wnętrza, głównie w miejscach nad jeziorami, sprawiając, iż szkoleniom biznesowym, konferencjom, spotkaniom towarzyszy atmosfera wyjątkowości.
Wszystko zależy od konkretnego konceptu wydarzenia. Co najważniejsze, to nieszablonowe i innowacyjne pomysły wyjazdów stanowią o satysfakcji uczestników, niezależnie od ich wieku. Mody dotyczą z jednej strony miejsc, w których odbywają się imprezy dla pracowników, z drugiej obejmują wybierane atrakcje i towarzyszące rozrywki. Trendy w sektorze imprez motywacyjno-integracyjnych stale się zmieniają. Połączenie wypoczynku z ideą społecznego wolontariatu wzbudza coraz większe zainteresowanie, zarówno wśród młodych, jak i tych starszych pracowników.
Z pewnością miejsca poza miastem są dla osób pracujących na co dzień w dużych i zatłoczonych aglomeracjach znacznie bardziej atrakcyjne. Sam kontakt np. z naturą może okazać się najlepszym punktem programu. Należy jednak pamiętać, aby takie pozamiejskie lokalizacje zapewniały uczestnikom wyjazdu odpowiedni poziom infrastruktury – możemy ograniczyć dostęp do Internetu i TV, ale nie możemy zapomnieć o wygodnym noclegu, smacznym posiłku, miłej i profesjonalnej obsłudze.
Na efekty długo czekać nie trzeba
Dobrze zorganizowany wyjazd motywacyjny, czy integracyjny potrafi przynieść zaskakujące efekty. Pracownik wraca wypoczęty, z poczuciem aktywnie spędzonego czasu, gotowy stawić czoła czekającym go obowiązkom. Efektem, którego nie da się osiągnąć w żaden inny sposób aniżeli poprzez tego typu wyjazdy, jest zwiększenie identyfikacji pracownika z firmą, co oczywiście przekłada się wymiernie na efekty pracy. Wyjazd w gronie kolegów i koleżanek z firmy, podczas którego wszyscy będą brać udział w przygotowanych na tę okazję spotkaniach, poprawi atmosferę i jakość zadań grupowych, których przecież w codziennej pracy nie brakuje.