Jakie wakacje lubią Polacy, jakie wakacje woli świat?

„Relaks i rekreacyjne zwiedzanie” to najbardziej pożądany typ wyjazdu wakacyjnego na świecie. Tak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez instytut  badawczy Ipsos w 24 krajach świata. Polacy częściej wybierają wakacje „na łonie natury”.

Jakiego typu wyjazdy wakacyjne lubią ludzie w różnych krajach świata? Czy wyjeżdżają po to, by poznać odmienną kulturę, szukają mocnych wrażeń, chcą się zrelaksować i trochę pozwiedzać, czy też po to, by mieć kontakt z naturą? O to zapytano w międzynarodowym sondażu Ipsos Global Advisor zrealizowanym przez internet. Badanie zostało przeprowadzone dla agencji Reuters i objęło 24 kraje świata, w tym Polskę.

Pytanie zadane przez Ipsos we wszystkich badanych krajach brzmiało:

Z poniższej listy proszę wybrać ten rodzaj wyjazdu wakacyjnego, który wydaje się Panu/i najbardziej atrakcyjny?

a.    Relaks i rekreacyjne zwiedzanie, np. zwiedzanie wybranych miejsc, wycieczki autokarem lub statkiem, odwiedzanie lokalnych restauracji, udział w popularnych pokazach;

b.    Zanurzenie w kulturze, np. próbowanie lokalnych przysmaków, udział w wydarzeniach kulturalnych, zwiedzanie zabytków, muzeów narodowych i galerii, zbaczanie z typowych ścieżek i odwiedzanie mniej znanych miejsc, udział w festiwalach, wizyty na lokalnych bazarach;

c.    Szukanie wrażeń, np. wspinaczka, jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami, latanie helikopterem, czy spływy kajakowe;

d.    Kosmopolityczne wakacje, np. robienie zakupów w najmodniejszych miejscach, jadanie w modnych restauracjach, obserwowanie ludzi z nadzieją na spotkanie kogoś znanego;

e.    Na łono natury, np. wędrowanie, chodzenie po górach, poznawanie przyrody, wędkowanie, polowanie, wakacje w domkach letniskowych czy gospodarstwach agroturystycznych, na kempingu, żeglarstwo, łódki, kajaki;

f.    Typowo dla rodzin z dziećmi, tzn. aktywności przeznaczone dla całych rodzin i dzieci, np. wizyty w parkach rozrywki, jednodniowe wycieczki na wieś, baseny, hotele ze specjalnymi programami animacyjnymi dla dzieci, tak aby rodzice mogli odpocząć, lub aby dzieci mogły się dobrze bawić.

 
Jakie wyjazdy lubią Polacy?

Polacy najbardziej lubią wyjazdy „na łono natury”: wakacje w domkach letniskowych czy gospodarstwach agroturystycznych, na kempingu, wędrowanie, chodzenie po górach, kontakt z przyrodą, wędkowanie, polowanie, żeglarstwo, łódki, kajaki. 30 proc. respondentów w Polsce uznało taki rodzaj wyjazdu za najbardziej atrakcyjny.

Za atrakcyjne uważamy również wyjazdy typu „relaks i rekreacyjne zwiedzanie” (26 proc. wskazań) oraz wyjazdy „typowo dla rodzin z dziećmi” (24 proc.). Wyraźnie rzadziej interesują nas wyjazdy, które pozwoliłyby nam zanurzyć się w odmiennej kulturze, poszukać mocnych wrażeń czy pobyć w najmodniejszych miejscach.

Jakie wyjazdy lubi świat?

Wyniki sondażu Ipsos, który objął blisko 19 000 dorosłych osób w 24 krajach wskazują, że średnie preferencje na świecie dotyczące wyjazdów są nieco odmienne niż w Polsce.
 

 „Relaks i rekreacyjne zwiedzanie” (35 proc.) to najczęściej wybierany typ wakacji przez ludzi na całym świecie. Ten typ wyjazdu najbardziej podoba się w Niemczech (45 proc. wskazań), Wielkiej Brytanii (43 proc.), Szwecji (41 proc.) i Francji (40 proc.). Główne regiony świata zainteresowane tym typem wakacji to Europa (38 proc.)  i Ameryka Północna (37 proc.). Najmniejsze zainteresowanie tym typem wyjazdów obserwować możemy zaś w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki (27 proc.). Taki wypoczynek preferowany jest częściej przez kobiety i częściej osoby w wieku ponad 50 lat.

Wyjazdy „na łono natury, drugie w kolejności na świecie, wskazywane przez 19 proc. respondentów badanych przez Ipsos . Osoby, które są najbardziej skłonne wybierać tego typu wypoczynek pochodzą z RPA (32 proc.), Rosji (31 proc.), Polski (30 proc.), Chin (27 proc.) i Turcji (25 proc.). Regiony preferujące ten sposób spędzania czasu podczas wakacji to Bliski Wschód i Afryka (25 proc.) i kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) (23 proc.). Osoby, które są najmniej zainteresowane takimi wakacjami mieszkają w Korei Południowej (9 proc.), Szwecji (10 proc.), Wielkiej Brytanii (10 proc.) i Japonii (12 proc.). Jest on też wybierany częściej przez mężczyzn niż przez kobiety, a także przez osoby z niższym wykształceniem.
 
Wyjazdy „typowo dla rodzin z dziećmi” są wskazywane jako najbardziej atrakcyjne również przez 19 proc. uczestników sondażu . Osoby, które są najbardziej skłonne wybrać ten typ wakacji to mieszkańcy Indonezji (39 proc.), Brazylii (29 proc.), Arabii Saudyjskiej (25 proc), Polski (24 proc.), Belgii, Korei Południowej (po 23 proc.). Ten rodzaj wakacji jest w największym stopniu preferowany w krajach Ameryce Łacińskiej (22 proc.). Z kolei mieszkańcy Japonii (12 proc.)  i Francji (13 proc.), a także Rosji, Włoch i Kanady (po 14 proc.) i Chin (5 proc.) są najmniej zainteresowani odpoczynkiem tego typu. Osoby najbardziej skłonne spędzać wakacje w ten sposób mają od 35 do 49 lat, pozostają w związku małżeńskim i mają niższe dochody.

Wyjazdy typu „zanurzenie w kulturze”  podobają się  17 proc. uczestników sondażu Ipsos. Mieszkańcy Japonii (24 proc.), Chin, Włoch, Korei Południowej i Turcji (po 23 proc.), a także Hiszpanii (21 proc.) są najbardziej skłonni spędzać w ten sposób swoje wakacje. Jest on częściej wybierany przez mieszkańców Ameryki Północnej (19 proc.). Mieszkańcy Indonezji (9 proc.), Brazylii (10 proc.), Afryki Południowej (11 proc.) i Rosji (12 proc.) najrzadziej preferują ten rodzaj wypoczynku. Kobiety wskazują ten rodzaj wakacji częściej niż mężczyźni, jest on także częściej wybierany przez osoby w wieku powyżej 50 lat, osoby nie pozostające w związkach małżeńskich i osoby dobrze wykształcone.

„Szukanie wrażeń” to rodzaj wypoczynku wybierany przez 5 proc. respondentów w badanych krajach. Jest częściej wybierany w Rosji (9 proc.) a także Brazylii i Arabii Saudyjskiej (po 8 proc.), Indiach, Szwecji i Turcji (po 7 proc.), rzadziej na Węgrzech (2 proc.), w Japonii, Indonezji i Kanadzie (po 3 proc.). Ten rodzaj wypoczynku wydaje się bardziej atrakcyjny mężczyznom niż kobietom, osobom poniżej 35 roku życia, częściej z wysokim dochodem i nie pozostającym w związku małżeńskim.

Kosmopolityczne wakacje były najrzadziej wskazywane w sondażu Ipsos – tylko 5 proc. wszystkich wskazań. Tego typu wakacje wybierane są najchętniej przez mieszkańców Arabii Saudyjskiej (12 proc.), Japonii (11 proc.), Indii (9 proc.), a także Afryki Południowej i Korei Południowej (po 7 proc.), najrzadziej przez osoby mieszkające w Turcji, Rosji, Polsce i na Węgrzech (po 1 proc.). Tego rodzaju wakacje wydają się najbardziej atrakcyjne mieszkańcom Bliskiego Wschodu i Afryki, a także osobom poniżej 35 roku życia, z niższym dochodem, nie pozostającym w związku małżeńskim i lepiej wykształconym.

Źródło: Ipsos