Czy już wkrótce w Biedronkach zapłacimy kartami? Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że debiut płatności kartowych wyznaczono na lipiec.
Na temat tego, że Biedronka rozważa wprowadzenie płatności kartami, rynek spekuluje już od dawna. Do tej pory firma broniła się przed obsługą kart ze względu na wysokie koszty akceptacji plastików ponoszone na rzecz banków i organizacji płatniczych (tzw. opłaty interchange). Koszty te sklepy musiałyby wkalkulować w ceny sprzedawanych towarów, co w efekcie uderzyłoby w klientów. Z tego względu w pierwszej kolejności wprowadzono w Biedronce płatności mobilne, których akceptacja jest znacznie tańsza niż obsługa kart.
W ubiegłym roku posłowie zdecydowali się administracyjnie obniżyć stawki interchange przy płatnościach kartowych. Docelowo mają one spaść do poziomu 0,5 proc., czyli aż o 60-70 proc. w stosunku do obecnie obowiązujących stawek (w zależności od typu karty). Pozwoli to sklepom obniżyć koszty związane z obsługa kart, oraz wprowadzić akceptację kart, tam gdzie do tej pory nie były honorowane. Niższy interchange zacznie obowiązywać w połowie roku.
Kilka tygodni temu Dziennik Gazeta Prawna ujawnił, że Biedronka negocjuje już warunki współpracy z kilkoma agentami rozliczeniowymi. Wśród wymienionych przez gazetę firm znajdowały się m.in. First Data Polska – właściciel marki Polcard, eService i Elavon. Z kolei z naszych informacji wynika, że wprowadzenie kart płatniczych to już kwestia kilku tygodni. Nasze źródło jest twierdzi, że Biedronki zaczną obsługiwać karty już w lipcu. Tej informacji nie potwierdza nam jednak biuro prasowe Jeronimo Martins.
– Liczymy na to, że poziom opłat za obsługę transakcji kartami płatniczymi, jaki ma zacząć obowiązywać na polskim rynku w tym roku, otworzy nam drogę do podjęcia decyzji o akceptacji tej formy płatności w sieci sklepów Biedronka – usłyszeliśmy w biurze prasowym. – Obsługa transakcji bezgotówkowych zostanie wdrożona w sieci Biedronka pod warunkiem i w momencie, kiedy poziom kosztów obsługi zostanie obniżony do stopnia, który nie będzie powodował dodatkowych obciążeń dla klientów.
Przypomina to do złudzenia sytuację, która miała miejsce tuż przed wprowadzeniem płatności mobilnych. Firma do ostatniej chwili utrzymywała debiut w tajemnicy, ale nam i tak udało się zapłacić telefonem w Biedronkach na długo przed oficjalnym startem usługi.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, co dalej z rozwojem płatności mobilnych w Biedronkach? Obecnie telefon jest jedynym sposobem na wykonania płatności w sieci dyskontów bez użycia gotówki. Od lipca – jeśli nasze informacje się potwierdzą – stanie się tylko alternatywą. I co trzeba podkreślić – mniej wygodną alternatywą od karty płatniczej, a już zwłaszcza zbliżeniowej. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że wprowadzenie kart do Biedronki może „zabić” obecny projekt płatności mobilnych.
Jest jednak druga strona medalu. Gdyby negocjacje z Biedronką wygrała sieć eService będąca liderem na naszym rynku, w jej terminalach zainstalowanych w Biedronkach pojawiłyby się najprawdopodobniej system płatności IKO. Docelowo ten system ma posłużyć za podwalinę do budowy lokalnego systemu płatności mobilnych. Czy w takiej sytuacji kolejne banki będą w ogóle zainteresowane wdrożeniem iKASY? Pojawia się też pytanie co wówczas z PeoPay, którego głównym atutem są właśnie mobilne płatności w Biedronce.
Jeszcze przed wprowadzeniem płatności mobilnych do Biedronki, w kuluarach krążyły opinie, że płatności mobilne mają być jedynie elementem gry z Jeronimo Martins o karty płatnicze. Pojawiały się głosy, że wdrożenie systemu ma pokazać Biedronce, że płatności mobilne w sklepach o takim profilu nie sprawdzą się na dłuższą metę, a ludzie i tak będą czekali na karty. Być może było w tych plotkach ziarno prawdy i być może przekonamy się o tym już całkiem niedługo.
Jak podaje biuro prasowe Jeronimo Martins, od początku uruchomienia usługi w październiku 2013 roku do końca kwietnia br. w sklepach sieci Biedronka dokonano ponad 360 tys. transakcji mobilnych z czego aplikacją iKASA ponad 200 tys. Pozostałe 160 tys. transakcji to PeoPay.
Wojciech Boczoń
Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach? Obserwuj mnie na Twitterze.