Komu powodzi się najlepiej …

W super drogich samochodach, ubrani w markowe ciuchy najmodniejszych projektantów, spędzają wolny czas na polach golfowych oraz bywaniu w tak zwanym „świecie” – w taki sposób najczęściej wyobrażamy sobie człowieka sukcesu, chociaż w naszym kraju „elita” jest bardzo różnorodna i pod wieloma względami odbiega od utartych stereotypów. Postanowiliśmy zajrzeć do domów oraz portfeli najzamożniejszych Polaków, którzy wyceniani są jako najbardziej wartościowi klienci i których potencjał będzie jeszcze rósł w najbliższej przyszłości.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę grup konsumentów, które w ogólnopolskim systemie segmentacji gospodarstw domowych stworzonym przez firmę Acxiom przypisano najwyższy poziom w rankingu dochodów. Wyodrębnione segmenty reprezentują łącznie 8% gospodarstw domowych, ich miesięczne dochody przekraczają znacznie średnią krajową, a wydatki na cotygodniowe zakupy są dwu-trzykrotnie wyższe niż przeciętnej, polskiej rodziny. Komu więc najlepiej w naszym kraju się powodzi? Gdzie mieszkają ci ludzie? Jak zarabiają na życie? Co i gdzie kupują? Odpowiedzi dostarcza Personicx.

Skazani na sukces
Młodzi, lepiej wykształceni i wciąż studiujący, zamieszkali w dużych aglomeracjach miejskich, których już stać jest na wiele.

Udział procentowy w całości gospodarstw domowych:1,6%

Ciągle jeszcze przed 30-tką, prawie połowa z nich wciąż się uczy i studiuje, a reszta nabiera szlifów w pracy wspinając się systematycznie po szczeblach drabiny kariery. Trzy czwarte z nich mieszka wciąż z rodzicami lub w wynajętych kwaterach, ale własnym autem jeździ już zdecydowana większość. Kupują zwykle w hipermarketach wydając całkiem spore kwoty na tygodniowe zakupy – 30% wydaje więcej niż 200 zł. Mają własne rachunki oraz konta bankowe i przodują w korzystaniu z bankowości internetowej. Lubią modne gadżety i nowinki technologiczne: komputer, kamera czy TV cyfrowa stanowią ich standardowe wyposażenie. Bycie na czasie, to dla nich ważna sprawa. Wakacji nigdy nie spędzają w domu – zwykle wyjeżdżają, chętnie do krajów europejskich, choć w porównaniu do innych grup najczęściej wybierają się także poza Stary Kontynent. Niewiele czasu spędzają przed telewizorem, preferując spotkania z przyjaciółmi w pubach, dyskotekach czy wyjścia do kina.

Są zdania, że:
• Są rzeczy, które kupuję niezależnie od ceny, kiedy tylko pojawi się jakaś nowość
• Kupuję droższe produkty, bo wiem, że będą mi dłużej służyły
• Przy wyborze banku bardzo ważna jest dla mnie możliwość korzystania z jego usług przy pomocy Internetu

Biznes w wielkim mieście
Wzięli swoje sprawy w swoje ręce i dobrze na tym wyszli. Prywatni przedsiębiorcy, pracujący w wolnych zawodach lub na wyższych stanowiskach menedżerskich, mogą cieszyć się z efektów swojej pracy.

Udział procentowy w całości gospodarstw domowych:1,9%

W większości już po 50-tce, aktywni zawodowo, prowadzonej działalności poświęcają dużą część swojego czasu. Płacą rekordowe rachunki za rozmowy telefoniczne, a w tygodniowych wydatkach przeznaczanych na zakupy są absolutnymi liderami – 26% wydaje więcej niż 250 zł. Często każdy z małżonków jeździ własnym autem (preferowane jest Volvo, Opel Vectra, Toyota Avensis czy miejskie samochody terenowe), a do obowiązkowych lektur na wieczór należy „Rzeczpospolita” oraz „Gazeta Finansowa”. Dzieci nie ma już w domu, więc chętnie podróżują – zarówno po Polsce, jak i innych krajach. Lubią rozrywki bardziej intelektualne – kulturę, kino czy książki, choć coraz więcej czasu spędzają także przed telewizorem biegając po kanałach TV cyfrowej.

Są zdania, że:
• Zakładając konto w banku, zwracam uwagę na jego wizerunek, dogodną sieć placówek, ale także na nowoczesne produkty i możliwość łatwego korzystania z jego usług z domu.
• Wolę zapłacić więcej, bo wiem, że dany produkt będzie mi dłużej służył.

Profesjonaliści z potencjałem
Wykształceni, zajmujące atrakcyjne pozycje zawodowe, o stabilnej sytuacji finansowej, którzy zarówno sobie jak i swoim dzieciom chcą zapewnić wszystko co najlepsze.

Udział procentowy w całości gospodarstw domowych: 2,4%

Będąc u szczytu kariery zawodowej, korzystają z owoców swojego sukcesu. W ich pierwszym własnym domu/mieszkaniu w większości biega już małe potomstwo. Co rano podjeżdżają Fordem Focusem, Reno Megane czy Toyotą Corollą pod eleganckie biurowce, gdzie na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych, lub też rozkręcając swój biznes, skrzętnie pracują na wzrost swojego statusu. Lubią produkty z wyższej półki, szczególnie jeśli dodatkowo ułatwiają im życie. Zmywarki, komputery i wyższej klasy sprzęt rtv/agd jest więc jak najbardziej na miejscu. Sporo rozmawiają przez telefon komórkowy – miesięczne rachunki 40% z nich wynoszą więcej niż 100zł – preferując stały abonament od ofert pre-paid. Choć dzieci ograniczają nieco ich swobodę, bardzo rzadko spędzają urlop w domu. Połowa z nich wybiera polskie morze, Mazury lub góry, a jedna czwarta – spokojne, europejskie kurorty turystyczne. Poszukiwacze przygód, których w tej grupie jest całkiem sporo (8%), podróżują do egzotycznych miejsc na odległych kontynentach.

Są zdania, że:
• Zakupy trzeba robić w sklepie, który jest najbliżej domu lub do którego łatwo dojechać – promocje czy niskie ceny nie są wystarczającą zachętą.
• Dobrym sposobem poszukiwania oszczędności jest kupowanie na aukcjach internetowych.
• Jeśli już spodoba mi się jakaś marka, to rzadko decydują się na zmianę.

Emerytowani profesorowie

Segment najlepiej wykształconych osób z dużych miast, pozostających obecnie w stanie spoczynku, dla których urlop pod palmami może być atrakcyjną ofertą.

Udział procentowy w całości gospodarstw domowych:1,3%

Osoby jeszcze do niedawna piastujące poważane i dobrze płatne posady, zdecydowanie najlepiej wyedukowani (prawie połowa osób z wyższym wykształceniem), teraz oddają się przyjemnościom, na które wcześniej brakowało im czasu lub pieniędzy. Choć mają konta bankowe, do Internetu i komputerów podchodzą raczej nieufnie, a jeśli już korzystają z komórek, to preferują systemy abonamentowe. Tygodniowo na swoje wydatki przeznaczają całkiem spore kwoty (37% powyżej 200 zł) i poza super- i hipermarketami, równie często odwiedzają małe, okoliczne sklepy. Zdecydowana większość wyjeżdża za granicę, spędzając urlop w różnych, egzotycznych miejscach.

Są zdania, że:
• Zakupy robię w sklepach, które są w sąsiedztwie lub do których łatwo dojechać.
• Oszczędności lokuję na lokatach terminowych lub w wybranych akcjach. Ważna jest, by bank, w którym trzymam swoje pieniądze był solidną, godną zaufania instytucją i posiadał dużą sieć placówek – najlepiej blisko miejsca mojego zamieszkania.