Krótka sprzedaż – publikacja zmian w Regulaminie KDPW

17 czerwca br. opublikowane zostały zmiany w Regulaminie KDPW dotyczące krótkiej sprzedaży. Nowe regulacje wejdą w życie 1 lipca br. Krajowy Depozyt, wspólnie z warszawską Giełdą przygotował rozwiązania, które pozwolą na aktywizację krótkiej sprzedaży na polskim rynku.

W Regulaminie KDPW określone zostały zasady ograniczania możliwości zawierania transakcji krótkiej sprzedaży (KS) i stosowania odpowiednich środków dyscyplinujących w sytuacji przekroczenia dopuszczalnych wskaźników udziału zawieszeń rozrachunku w obrotach papierów wartościowych dopuszczonych do KS.

– Opracowaliśmy rozwiązania, które pozwolą na właściwe limitowanie ryzyka rozliczeniowego, służące zachowaniu właściwego bezpieczeństwa funkcjonowania tego instrumentu oraz wprowadziliśmy środki dyscyplinujące dla uczestników przekraczających dopuszczalny poziom zawieszeń w formie dodatkowych opłat specjalnych – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.

Podstawowym zadaniem KDPW, zgodne z Ustawą o obrocie instrumentami finansowymi, w związku z transakcjami krótkiej sprzedaży, jest ochrona uczestników rynku przed nadmiernym wzrostem ryzyka rozliczeniowego. Temu celowi służą zmiany wprowadzone do Regulaminu KDPW, które zakładają:

Limitowanie wolumenu zawieszeń opierać się będzie na wskaźnikach:

Przekroczenie wskaźnika ponad dopuszczalny poziom będzie skutkować:

Przywrócenie możliwości zawierania transakcji KS nastąpi po osiągnięciu określonych poziomów wskaźników limitów zawieszeń, określonych w uchwale Zarządu KDPW: nastąpi ono wówczas, gdy poziom wskaźnika LZ zostanie obniżony o co najmniej 0,5 punktu procentowego – do poziomu 9,5%, a poziom wskaźnika ILZ o co najmniej 1 punkt procentowy – do 4% (w przypadku przekroczenia wskaźnika na większej liczbie papierów – do obniżenia tego wskaźnika na wszystkich papierach).

Na stronie internetowej http://www.kdpw.pl/pl/KS/Strony/default.aspx utworzona została specjalna zakładka poświęcona zagadnieniom krótkiej sprzedaży.

Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych