Leczenie słowem

Trzy tomy podręcznika: „Psychoterapia. Teoria”, „Psychoterapia. Praktyka” oraz „Psychoterapia. Badania i szkolenie” zostały opracowane przez 22 autorów – pracowników naukowych i praktyków, głównie z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Prezentują one aktualną wiedzę z zakresu psychoterapii jako dziedziny praktycznej, teoretycznej i dyscypliny naukowej.

Tom pierwszy „Psychoterapia. Teoria”, który ukazał się na początku kwietnia, jest poświęcony czterem głównym nurtom teoretycznym oraz szkołom psychoterapii. Prezentuje leczenie z perspektywy neurobiologiczej, informuje o organizacji procesu terapii oraz o jej przebiegu. Ponadto są w nim omówione zasadnicze zjawiska występujące w psychoterapii oraz techniki pracy stosowane w głównych nurtach terapii. Ze względu na zakres informacji zawartych w opracowaniu, jest ono szczególnie przydatne dla studentów: psychologii, medycyny, pedagogiki, resocjalizacji itp.

Jak pomóc słowem, a nie lekami? Komu, jak, w jakiej formie, dlaczego i kiedy udzielić pomocy psychoterapeutycznej? To pytania, które zadaje sobie coraz więcej osób, zarówno specjalistów, pomagających innym, jak i ludzi tej pomocy potrzebujących. Są wśród nich studenci wielu specjalizacji, lekarze, pedagodzy, osoby zajmujące się pomocą psychologiczną itp. Jest też duża grupa ludzi prywatnie interesujących się psychologią. Właśnie do nich wszystkich adresowany jest nasz podręcznik, będący największym i najbogatszym w Polsce kompendium wiedzy na temat psychoterapii. Warto podkreślić, że zawartych jest w nim bardzo wiele przykładów zaczerpniętych z bogatego doświadczenia jego autorów, a także doświadczeń zagranicznych, porównań oraz opisów praktycznych narzędzi pomocnych w terapii – mówi prof. dr hab. Lidia Grzesiuk z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, redaktor naukowy podręcznika.

Drugi tom podręcznika „Psychoterapia. Praktyka” jest poświęcony głównie zagadnieniom klinicznym. Zawiera informacje o leczeniu grupowym oraz rodzinnym, pomocy pacjentom schizofrenicznym, depresyjnym, specyfice psychoterapii dzieci i młodzieży, osób z zaburzeniami odżywiania się, pacjentów po przebytej traumie, chorych na nowotwór, z zaburzeniami seksualnymi itp. Ta część podręcznika jest przeznaczona głównie do osób profesjonalnie zajmujących się specjalistyczną pomocą psychologiczną.

Trzeci tom – „Psychoterapia. Badania i szkolenie” – dotyczy strategii badań nad psychoterapią. Prezentuje również wyniki badań nad efektywnością prowadzonego postępowania leczniczego, a także szkolenia realizowane w ramach poszczególnych nurtów oraz szkół niesienia pomocy. Zawiera ponadto aneks, prezentujący autorskie propozycje szkolenia w psychoterapii: program szkolenia realizowany w Katedrze Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawcą podręcznika jest wydawnictwo ENETEIA. Edycja drugiej części podręcznika „Psychoterapia. Praktyka” przewidziana jest na maj 2006, a trzeciej „Psychoterapia. Badania i szkolenie” na czerwiec 2006.