Lekarze muszą się ubezpieczać. Czy spowoduje to wzrost cen polis?

Zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego. Jako taki jest objęty obowiązkiem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten regulują jednak różne akty prawne, co czyni ubezpieczenie OC lekarzy najbardziej skomplikowanym spośród wszystkich ubezpieczeń grup zawodowych.

Właśnie podpisany został nowy akt prawny – Rozporządzenie Ministra Finansów – w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP. Rozporządzenie to wejdzie w życie w dniu 12 czerwca i obejmie obowiązkiem ubezpieczenia za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności zawodowych wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów wykonujących zawód na terytorium RP:

1. w zakładzie opieki zdrowotnej
2. w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej.

Obowiązek ten nie dotyczy jednak wszystkich lekarzy, a jedynie tych, którzy wykonują czynności zawodowe nie objęte ochroną w ramach innych ubezpieczeń obowiązkowych (kontrakt z NFZ, umowa z SPZOZ). Obowiązek zawarcia umowy nowego ubezpieczenia OC nie dotyczy także lekarzy zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej w ramach umowy o pracę. Za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem przez nich zawodu odpowiedzialność ponosi ich pracodawca. Należy jednak pamiętać, że pracodawca na mocy zapisów Art. 119 i 120 KP może pociągnąć pracownika do odpowiedzialności do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

Pojawienie się nowego obowiązku ubezpieczenia spowoduje wzrost cen (a właściwie pojawienie się tego wydatku w portfelach) dla tych lekarzy, którzy do tej pory nie kupowali ochrony ubezpieczeniowej w ramach ubezpieczeń dobrowolnych. Dla tych lekarzy i lekarzy dentystów natomiast, którzy zabezpieczali swój interes majątkowy w formie ubezpieczenia dobrowolnego ceny polis, a więc składki z tytułu udzielanej przez Towarzystwa Ubezpieczeń składki nie ulegną zmianie w sposób znaczący.

Dodatkowo, aby prawidłowo odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule należy się zastanowić, na jakie sumy gwarancyjne powinni ubezpieczyć się lekarze? Może się zdarzyć, że ze względu na kwalifikację przez Ustawodawcę lekarza do najwyższej grupy ryzyka i nałożenie na niego obowiązku wykupienia najwyższej sumy gwarancyjnej – cena polisy wzrośnie w stosunku do dotychczasowej ceny za ubezpieczenie dobrowolne. Nie powinien być to jednak wzrost radykalny.

Andrzej Twardowski
Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych TU INTER Polska S.A.

Źródło: Towarzystwo Ubezpieczeń INTER Polska S.A.