Nowe monety NBP ku pamięci księdza piszącego wiersze

Emisją monet – srebrnej dziesięciozłotówki i dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold – Narodowy Bank Polski upamiętni 95. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego, która przypada 1 czerwca. Tego dnia monety wejdą do obiegu.

Jan Twardowski (1915-2006) mówił o sobie, że jest „księdzem piszącym wiersze”, a wiersze pisał przez całe życie. Niektóre ich wersy stały się znanymi aforyzmami, jak np. „zapomnij, że jesteś, gdy mówisz, że kochasz”, „kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno” czy „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.

Ten ostatni jest też motywem rewersu srebrnej monety o nominale 10 zł, poświęconej ks. Janowi Twardowskiemu. Obok, z prawej strony, znajduje się stylizowany wizerunek popiersia duchownego, a pod aforyzmem faksymile podpisu księdza Twardowskigo. W tle widnieje fragment wizerunku krzyża. Awers monety przedstawia zaś fragment frontu Kościoła Sióstr Wizytek pw. Św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi w Warszawie. NBP wyemituje 50 tys. takich monet.

Uzupełnieniem tematu będą dwuzłotowe monety ze stopu Nordic Gold. Rewers przedstawia stylizowany wizerunek popiersia księdza Twardowskiego na tle liry z wkomponowanym wizerunkiem krzyża. Moneta ukaże się w nakładzie miliona sztuk. Można będzie ją wymieniać w kasach oddziałów okręgowych NBP.

Obie monety wejdą do obiegu 1 czerwca, w dniu urodzin kapłana.

Zbiory wierszy i prozy ks. Twardowskiego są licznie wydawane niemal na całym świecie. Tłumaczone są m.in. na język niemiecki, słowacki, flamandzki, bułgarski, francuski, ukraiński, macedoński, angielski, czeski, węgierski, hebrajski, rosyjski, włoski, hiszpański. W swoich utworach ks. Twardowski zawarł przemyślenia o Bogu, przyrodzie, wierze i miłości. Pisał o stosunku do upokorzeń, cierpieniu, śmierci i roli duchownego we współczesnym świecie.

Swoją wrażliwość na świat i ludzi Jan Twardowski wyniósł z rodzinnego domu. Do jego ulubionych autorów należał J. Ch. Andersen, dzięki któremu nauczył się dostrzegać biedę, krzywdę, niesprawiedliwość, poniżenie, niezawinioną brzydotę. Po ukończeniu nauki w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym, w 1935 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwał wybuch wojny w 1939 r. W czasie Powstania Warszawskiego działał w konspiracji w szeregach AK. Był dwukrotnie ranny. W 1945 r. wstąpił do seminarium duchownego i podjął przerwane studia. Ukończył je trzy lata później w 1948 r. W tym samym roku otrzymał też święcenia kapłańskie.

Emisję monet poświęconych ks. Twardowskiemu uświetni uroczysty koncert zatytułowany „U księdza Jana za piecem”, który odbędzie się 1 czerwca o godz. 19.00 w Podziemiu Kamedulskim w Warszawie.

Źródło: NBP