Nowe wyzwania dla niskich kwot

Technologia bezstykowa umożliwia organizacjom płatniczym i wydawcom kart ekspansję na rynek płatności niskokwotowych. Dopiero bowiem karty, których użycie nie wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN i tracenia cennego czasu na autoryzację mają szansę wyprzedzić gotówkę, zwłaszcza tam, gdzie w grę wchodzą niewielkie rachunki i szybkość obsługi. W Europie znacznie ponad 361 mld transakcji jest rozliczanych przy pomocy gotówki i tylko 60 mld transakcji to płatności bezgotówkowe.

Polska stale jest w czołówce krajów europejskich o najwyższym odsetku transakcji gotówkowych, ale Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych i ta tendencja będzie się utrzymywać. Uważa tak aż 71 proc. zbadanych przez Research International Pentor na zlecenie MasterCard. 67 proc. ankietowanych zakłada, że coraz więcej osób będzie także w najbliższej przyszłości korzystać z innowacyjnych narzędzi płatniczych, takich jak telefony komórkowe czy karty płatnicze z programem lojalnościowym. I ponad połowa (57 proc.) uważa, że płatności bezstykowe są wygodniejsze niż gotówka, a aż 67 proc., że dzięki innowacjom w płatnościach elektronicznych Polacy coraz rzadziej używać będą gotówki.

– Bardzo intensywnie przygotowujemy się do udostępnienia pierwszych kart PayPass naszym klientom – mówi Maciej Biniek, dyrektor Centrum eBiznes i Płatności w Banku Zachodnim WBK. – Ta technologia może przyczynić się do popularyzacji płatności kartą, a w efekcie znacząco ułatwi dokonywanie codziennych, drobnych zakupów. Dzięki współpracy naszego MasterCard i naszego banku już do końca tego roku pierwsi klienci w Polsce będą mogli przekonać się, że PayPass jest nowoczesnym, wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem płatniczym.

Na świecie

W Wielkiej Brytanii Visa wdraża ogólnokrajowy system płatności zbliżeniowych zaczynając od Londynu, gdzie punkty akceptujące karty bezstykowe zlokalizowane są na razie przy głównych węzłach komunikacyjnych (stacje metra) i miejscach, które londyńczycy chętnie odwiedzają w porze lunchu. Czytniki kart zbliżeniowych są już zainstalowane w 2 tys. punktach handlowo-usługowych, a korzysta z nich 200 tys. użytkowników kart. W projekcie biorą udział banki: HSBC, HBOS, RBS i Barclays. Ciekawostką jest Visa Barclays OnePuls – karta łącząca trzy funkcje: szybkich płatności bezstykowych do wysokości 10 funtów bez konieczności użycia kodu PIN, zbliżeniowego biletu komunikacji miejskiej i karty debetowej lub kredytowej, których użycie wymaga akceptacji kodem PIN.

Ponadto karty w technologii Visa PayWave działają już we Francji (Societe Generale i Banque Populaire), Hiszpanii (BBVA Mobil i La Caixa), Turcji (Deniz Bank Sea&Miles) oraz w Szwajcarii (Corner Bank). W Polsce pięć banków jest w trakcie certyfikacji: PKO BP, Millennium, BRE Bank (MultiBank i mBank), GE Money Bank i ING Bank Śląski. Pierwsze karty Visa PayWave pojawią się już w styczniu 2008 roku.

MasterCard PayPass również jest już obecny na rynkach. Dotychczas wydano 19 milionów kart i urządzeń (breloczki do kluczy, zegarki itp.) PayPass, które są akceptowane przez 73 tys. punktów handlowo-usługowych w 20 krajach świata. Według danych MasterCard, średnia wartość transakcji dokonanych przy użyciu PayPass wynosi ok. 20 dolarów, a użytkownicy częściej (o 18 proc.) korzystają z możliwości zapłaty kartą za zakupy niż dotychczas. Ale transakcje kartą bezstykową nie muszą być ograniczone kwotą 20 dolarów. PayPass realizuje płatności przekraczające limit wyznaczony dla transakcji bez użycia kodu PIN, jednak wówczas płatność taką kartą będzie musiała być zatwierdzona PIN-em. Około 75 proc. wszystkich transakcji kartą PayPass nie przekracza kwoty 25 dolarów, z czego średnio 45 proc. to płatności poniżej 10 dolarów.

MasterCard porównał dane za takie same trzymiesięczne okresy roku 2005 i 2006, dostarczone przez jednego z wiodących wydawców kart PayPass, z których wynika, że nastąpił 36-proc. wzrost częstotliwości korzystania z kart przez użytkownika (w przeliczeniu na pojedyncze konto karty) i 45-proc. wzrost liczby transakcji przypadających na jednego użytkownika.

NFC w telefonie

W Wielkiej Brytanii ruszył pilotażowy program O2 Wallet, którego zadaniem jest zbadać zastosowanie telefonów komórkowych do płatności za zakupy, bilety wstępu na imprezy, czy w końcu w charakterze biletu komunikacji miejskiej Londynu („Oyster”).

Technologia NFC (Near Field Technology) wykorzystuje bezprzewodową transmisję danych bliskiego zasięgu. Działa po zbliżeniu np. telefonu komórkowego do czytnika kart bezstykowych i służy wówczas jako środek płatności, bilet transportu miejskiego, bilet wstępu lub kamery cyfrowej wymagającej jedynie zbliżenia do odbiornika TV w celu przesyłania do niego obrazu.

Program potrwa sześć miesięcy – od 28 listopada do końca maja 2008 r. Bierze w nim udział 500 zaproszonych osób, wyłonionych z bazy danych operatora telefonicznego O2, oraz wybrane punkty handlowo-usługowe w stolicy kraju.

„Testerzy” programu pilotażowego to klienci firmy O2 (zarówno abonenci, jak i osoby korzystające z usług przedpłaconych) oraz stali klienci londyńskiego systemu transportu miejskiego „Oyster”. Otrzymają oni telefony Nokia 6131–NFC z wieloma aplikacjami NFC (w tym aplikacją umożliwiającą użycie telefonu komórkowego w charakterze biletu komunikacji miejskiej), które będą testować w różnych zastosowaniach. W pierwszej fazie programu pilotażowego, Barclaycard udzieli kredytu w wysokości 200 funtów przypisanego jednorazowo do każdego telefonu komórkowego. Testerzy będą mogli wydać tę kwotę według własnego uznania w punktach handlowo-usługowych uczestniczących w programie. Oprócz umożliwiania płatności, otrzymane telefony komórkowe pomogą również w sprawdzeniu stanu konta oraz ustaleniu, jacy detaliści przyjmujący płatności zbliżeniowe znajdują się w pobliżu (np. Books Etc, Chip’d, Coffee Republic, EAT, Krispy Kreme, Threshers, YO! Sushi). Aplikacja Barclaycard będzie udostępniona 225 testerom wybranym spośród osób pełnoletnich (powyżej 18 lat) oraz dojeżdżających do pracy w różnych rejonach Londynu (tam, gdzie dostępne są czytniki płatności zbliżeniowych) pięć dni w tygodniu.

Płatności PayWave za pośrednictwem aparatów komórkowych są możliwe w Australii, Brazylii, Kanadzie, Francji, Niemczech, Korei Płd., Malezji, Hiszpanii, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Technologia NFC różni się od technologii Bluetooth tym, że działa przy różnych standardowych protokołach wykorzystywanych w przekazie danych do bezpiecznych aplikacji. Dzięki temu znajduje zastosowanie przy takich aplikacjach i usługach, które sprawiają, że karty plastykowe czy papierowe bilety odchodzą do lamusa – prowadząc tym samym do obniżki kosztów i zaspokojenia różnorakich potrzeb biznesowych w wielu sektorach. Przesył danych możliwy jest dzięki zbliżeniu do siebie na odległość kilku centymetrów – lub zetknięciu ze sobą – dwóch urządzeń współdziałających z technologią NFC. Są to urządzenia działające na częstotliwości 13,56 MHz. Technologia NFC funkcjonuje w przyjętym w 2003 r. standardzie ISO 18092, który integruje standard 14443 (definiujący tzw. systemy zbliżeniowe o zasięgu powyżej 10 cm) z systemami Sony (FeliCa) oraz Philips (MIFARE – taki właśnie system wykorzystywany jest programie londyńskiego transportu miejskiego „Oyster”).

Aplikacja MICA

MasterCard Worldwide wprowadziła w listopadzie nową, zintegrowaną aplikację płatniczą dla kart stykowych i bezstykowych. System MULTOS (system operacyjny dla kart inteligentnych nadzorowany i dostarczany przez 18 firm, w tym producentów kart inteligentnych i układów scalonych, schematów płatniczych, dostawców systemów zarządzania kartami i integratorów), wprowadzający aplikację MICA, wspiera banki wydające karty i stosujące zarówno technologię M/Chip 4 jak i MasterCard PayPass. System daje także możliwość bezpiecznego uruchamiania wielu aplikacji na jednej karcie mikroprocesorowej, między innymi płatności, autoryzacji, identyfikacji cyfrowej, biometrii, lojalności i bezstykowego wystawiania biletów.

– Wydawcy MULTOS mogą teraz szybko i łatwo korzystać z MasterCard PayPass bez konieczności zmiany technologii kart czy sposobów działania – mówi Toni Merschen z MasterCard Worldwide. – Umożliwia to pełne wykorzystanie niesionych przez tę technologię korzyści. Nowa aplikacja upraszcza wydawanie kart łączących technologie stykową M/Chip oraz bezstykową PayPass M/Chip, oferując przy tym szybkie i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla użytkowników kart, jak i ich wydawców.

MICA (MasterCard Integrated Card Application) to rozwiązanie zapewniające określoną, sprawdzoną funkcjonalność w jednej wspólnej aplikacji. W oparciu o platformę kart mikroprocesorowych MICA oferuje wydawcom szereg rozwiązań, które umożliwią realizację wybranych strategii w systemach EMV i PayPass. Aplikacja MICA dualnego interfejsu może sprawić, że czas przeprowadzenia transakcji bezstykowej jest krótszy niż pół sekundy, przy jednoczesnym zachowaniu surowych kryteriów bezpieczeństwa takiej transakcji. Oznacza to, że użytkownicy kart mogą przeprowadzać transakcje bezstykowe szybko, a jednocześnie bezpiecznie.