Nowy certyfikat CGMA przepustką do rozwoju kariery w finansach

29 lutego 2012 zadebiutował Chartered Global Management Accountant – nowy tytuł będący owocem współpracy 2 międzynarodowych podmiotów: CIMA oraz AICPA. Jego celem jest promocja rachunkowości zarządczej na poziomie globalnym w odniesieniu do wszystkich gałęzi biznesu. Obserwacje konsultantów Antal International, firmy rekrutacyjnej dedykowanej specjalistom i menedżerom, wskazują, że jest to istotny certyfikat w procesie rozwoju kariery.

Nowy tytuł sprawi, że kwalifikacje ekspertów z zakresu rachunkowości zarządczej, ich doświadczenia oraz umiejętności staną się rozpoznawalne na całym świecie, co zdecydowanie ułatwi finansistom rozwój kariery międzynarodowej. A jak wynika z analiz prowadzonych przez konsultantów Antal International ponad 40% finansistów marzy o karierach międzynarodowych, nie tylko w organizacjach europejskich, ale również w Stanach Zjednoczonych. Zdarza się, że specjaliści biorą pod uwagę rozwój zawodowy w Chinach czy Indiach.

– Bardzo istotną zaletą CGMA poza międzynarodową rozpoznawalnością kwalifikacji, jest dostęp do społeczności najlepszych specjalistów z dziedziny finansów. Umożliwia to wymianę wiedzy oraz doświadczeń w bardzo profesjonalnym gronie. Organizacje CIMA oraz AICPA  wyposażają swoich członków w nieustannie aktualizowane, unowocześniane narzędzia pracy, dają dostęp do web-seminariów aktualizujących wiedzę, raportów z badań rynku, co daje niewątpliwą przewagę konkurencyjną. – zauważa Monika Predkiel, lider zespołu specjalizującego się w rekrutacji specjalistów i menedżerów w obszarze finansów w Antal International.

Ścieżek uzyskania nowych kwalifikacji jest kilka w zależności od poziomu doświadczeń i uprawnień, jakie posiada kandydat. Aktualni członkowie CIMA otrzymują nowy tytuł automatycznie, co staje się wartością dodaną do ich dotychczasowych kwalifikacji i gwarantuje ich rozpoznawalność nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych, co jest największym pozamerytorycznym atutem nowego tytułu. Członkowie AICPA są zobowiązani spełnić wymagania formalne (m.in. 2-3 lata doświadczenia w zakresie rachunkowości zarządczej, zawierającego także elementy audytu wewnętrznego, mile widziane doświadczenie w finansach publicznych). Natomiast osoby niezrzeszone w CIMA oraz AICPA muszą zdać wszelkie egzaminy CIMA.

– Międzynarodowe kwalifikacje księgowe są wysoko cenione przez bardzo wielu pracodawców. Stanowią pewnego rodzaju klucz ułatwiający selekcję pracowników na ważne pozycje w działach finansowych firm. Dyrektorzy finansowi, z którymi rozmawiam potwierdzają dużą wartość kandydatów zrzeszonych w CIMA, czy posiadającego ACCA. Skłonni byliby zatrudnić taką osobę nawet, jeśli będzie miała wyższe oczekiwania finansowe od porównywalnego pod względem poziomu doświadczeń oraz rozwoju kompetencji miękkich kandydata, nie posiadającego żadnego z tych tytułów. – dodaje Monika Predkiel, lider zespołu specjalizującego się w rekrutacji specjalistów i menedżerów w obszarze finansów w Antal International.

Osoba z tego typu kwalifikacjami posiada rozległą wiedzę. Egzaminy dopuszczające do społeczności CIMA są skomplikowane i ich zaliczenie gwarantuje już zweryfikowany wysoki poziom znajomości przez kandydata zagadnień z zakresu m.in rachunkowości. Co nie mniej istotne, taki kandydat jest dojrzały biznesowo, ma większą świadomość i gotowość do samodzielnego podejmowania decyzji. Jednocześnie zdanie egzaminów ACCA czy CIMA pokazuje determinację kandydata do rozwoju swoich kwalifikacji.

– Warto mieć na pokładzie osobę, która chce inwestować w siebie i robić coś ponad zlecone przez pracodawcę obowiązki. Taki wysiłek bezwzględnie należy doceniać. Inwestycja w zatrudnienie takiego kandydata niesie za sobą jeszcze jedną, niezmiernie istotną wartość dodaną – sprawia, że cały dział finansowy zyskuje dostęp do najświeższej wiedzy. Dzielenie się przez tę osobę aktualnymi artykułami i badaniami branżowymi czyni cały zespół finansowy znacznie bardziej innowacyjnym i skutecznym. – podsumowuje Monika Predkiel, lider zespołu specjalizującego się w rekrutacji specjalistów i menedżerów w obszarze finansów w Antal International.

Dyrektorzy finansowi doceniając wagę powyższych kwalifikacji nie tylko chętnie zatrudniają osoby z tytułami, ale także gotowi są zainwestować w rozwój w tych kierunkach swoich aktualnych zespołowych „gwiazd”. Widzą w tego typu działaniach powyższe korzyści, ale także olbrzymi potencjał motywacyjny dla najzdolniejszych i najlepiej rokujących członków swoich zespołów. Mimo dość wysokich kosztów, z jakimi wiąże się uzyskiwanie kwalifikacji CIMA czy ACCA, coraz częściej najbardziej ambitni mogą liczyć na wsparcie swojego pracodawcy w procesie zdobywania kwalifikacji międzynarodowych, chociażby poprzez częściową partycypację w kosztach takiego kształcenia.

Źródło: Antal International