Oblicza Ziemi. Klimat: Nowoczesne Technologie i Odpowiedzialność. – interaktywne warsztaty dla studentów

Rozpoczyna się EkoRoadShow interaktywnych warsztatów ekologicznych dla studentów z udziałem profesora nauk o Ziemi Zbigniewa Kundzewicza oraz znanej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej. Pierwsze warsztaty odbędą się 24 kwietnia br. na Politechnice Warszawskiej, następne 11 maja br. na Politechnice Gdańskiej i kolejne 22 maja na Uniwersytecie Jagiellońskim. Organizatorem zajęć jest firma Bayer, która wraz z wybranymi uczelniami realizuje program dodatkowych działań kompetencyjnych dla studentów zainteresowanych problematyką ochrony środowiska. Temat EkoRoadShowu to „Oblicza Ziemi. Klimat: Nowoczesne Technologie i Odpowiedzialność”.

Firma Bayer od lat prowadzi działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i robi to bardzo skutecznie.
– mówi Burghardt Bruhn, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o. Od początku lat dziewięćdziesiątych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, zdołaliśmy zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarnianych w przedsiębiorstwach firmy Bayer na całym świecie aż o ponad 60%. Ten imponujący wynik jest znacznie wyższy od obowiązującego w krajach, które zdecydowały się na ratyfikacją Protokołu z Kioto, bowiem wymagany do 2005 r. poziom redukcji wynosi 25%, a do roku 2020 wynosi 50%. – wyjaśnia Burghardt Bruhn.

W ramach warsztatów prof. dr. hab. Zbigniew Kundzewicz poprowadzi prezentację wzbogaconą doświadczeniami robionymi wspólnie z uczestnikami warsztatów pt.: „Cieplejszy świat – zmiany klimatu i ich skutki“. Wykładowca jest profesorem nauk o Ziemi, kierownikiem Pracowni Klimatu i Zasobów Wodnych Zakładu Badań Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN oraz pracownikiem naukowym Poczdamskiego Instytutu Badań nad Konsekwencjami Klimatu.

Beata Pawlikowska to znana podróżniczka, pisarka, dziennikarka, przewodniczka wypraw do dżungli amazońskiej, autorka audycji „Świat według Blondynki” w Radiu Zet. Podczas zajęć zatytułowanych „Odpowiedzialność“ skoncentruje się na tym, co każdy z nas może zrobić, żeby świat był czystszy, lepszy i piękniejszy. Opowie m.in. o dziewiczej puszczy amazońskiej, gdzie nie występują ludzkie śmieci i o wioskach indiańskich, gdzie lokalna ludność tysiące lat przed nami wymyśliła tak genialne wynalazki jak tarka do warzyw i owoców, sznurek, plastik, naczynia, nożyczki, grzebienie etc. (wykorzystując przy tym wyłącznie ekologiczne materiały). Pokaże dość przerażające miejsce, gdzie kiedyś „ryby śpiewały”.

Całość będzie miała charakter interaktywny. Dla najaktywniejszych uczestników czekają ciekawe nagrody, w tym najnowsza książka Beaty Pawlikowskiej z jej dedykacją. Wszystkim uczestniczącym studentom zostaną wręczone certyfikaty ukończenia interaktywnych warsztatów ekologicznych podpisane przez organizatorów i prelegentów.

EkoRoadShow – cykl wykładów dla studentów poświęconych w tym roku zmianom klimatu – to dynamiczna część prowadzonego od 1999 r. „Programu Promocji Zrównoważonego Rozwoju”. W ramach tych działań firma Bayer organizuje ogólnopolski konkurs prac magisterskich i licencjackich kierowany do tegorocznych absolwentów wszystkich kierunków studiów, których prace dyplomowe są związane z ochroną środowiska pod hasłem „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju”, ogólnopolski konkurs fotograficzny „Ekologia w Obiektywie” kierowany zarówno do zawodowych fotografików jak i amatorów oraz „Eko-Forum”, czyli debata ekologiczna z udziałem wybitnych specjalistów w tym zakresie, studentów i mediów.

Przy organizacji EkoRoadShowu Bayer współpracuje z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej, z Katedrą Projektowania Środowiskowego Politechniki Gdańskiej oraz z Instytutem Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Patronem merytorycznym akcji jest Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID Warszawa. Patroni medialni to pismo popularno-naukowe Wiedza i Życie, ogólnopolski dziennik Rzeczpospolita, Telewizja Polska TVP 3, magazyn studencki Eurostudent, magazyn fotograficzny Foto. Współpracę merytoryczną potwierdziło Ministerstwo Środowiska.