OFE: Pierwsi są teraz ostatnimi

W pierwszym półroczu najefektywniejsze okazały się największe fundusze. Prym wiodły ING Nationale-Nederlanden, AIG oraz Commercial Union. Kolejny fundusz z czwórki największych – PZU Złota Jesień – zajął piątą pozycję. Wyprzedził go Credit Suisse Life & Pensions, który od ubiegłego roku wyrażnie poprawia wyniki.

Jak podaje dziennik czołówka zarobiła na inwestycjach nie tylko w polskie akcje i obligacje, ale także w zagraniczne. Papiery spółek notowanych na giełdach w Pradze i Budapeszcie przyniosły wyższe zyski niż spółek z warszawskiego parkietu. Dużo można było zarobić na akcjach węgierskiego banku OTP, czeskiego Komercni Banka czy CEZ. Najgorzej wiodło się takim funduszom, jak Polsat, Skarbiec-Emerytura oraz Bankowy. Drugi z nich od dawna ma słabe wyniki, ale Polsat przez bardzo długi czas utrzymywał się w czołówce rankingów, Bankowy też należał do najlepszych w kilku ostatnich zestawieniach.

Po pierwszym półroczu w sumie sześć OFE uzyskało wynik poniżej średniej arytmetycznej wyliczonej dla wszystkich. Różnica między najlepszym ING NN (7,42 proc.) a najsłabszym Polsatem (3,73 proc.) wyniosła aż 3,7 pkt proc.