WYDARZENIE DNIA
Zgodnie z oczekiwaniami amerykański bank centralny nie zmienił stóp procentowych. W komunikacie znalazło się za to bezpośrednie odniesienie do sytuacji na rynkach.
Wzrost gospodarczy był umiarkowany w I półroczu. Rynki finansowe były rozchwiane w ostatnich tygodniach, warunki kredytowe stały się trudne dla niektórych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a korekta rynku nieruchomości rozwija się. Nie mniej, gospodarka wydaje się nadal rozwijać w zrównoważonym tempie w kolejnych kwartałach, wspierana przez dobrą sytuację na rynku pracy i globalny rozwój gospodarczy – tak najważniejsze słowa komunikatu można przetłumaczyć. Oczywiście dla Fed nadal najważniejsza jest inflacja, więc nie bardzo można liczyć na obniżkę stóp w obecnym czasie. Rynkom bardzo się te słowa spodobały.
SYTUACJA NA GPW
Wtorkowe notowania przyniosły wreszcie upragniony dzień oddechu po – trwających zdawałoby się w nieskończoność – spadkach. Wczorajsze odbicie było jednak zupełnie beznamiętne, można zrozumieć czemu określa się takie sytuacje mianem „odbicia zdechłego kota”. Wzrost był, bo musiał być, ale kupujących jak na lekarstwo. Inwestorzy nie dowierzali w trwałość zwyżek w USA, a po południu wydawało się, że ich ostrożność była jak najbardziej na miejscu. Dlatego choć więcej spółek zyskało niż traciło na wartości, to zmiana kursu od początku do końca notowań wskazuje na coś przeciwnego – poprawiły się notowania 112. spółek, pogorszyły 158. Na szczęście obroty na poziomie 1,3 mld PLN (w tym 300 mln PLN przypadło na umówione transakcje akcjami Getinu) pozwalają szybko zapomnieć o wczorajszej sesji.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Giełdy amerykańskie wzrosły drugi dzień z rzędu, do czego przyczynił się komunikat po posiedzeniu FED. Wprawdzie stopy zostały pozostawione bez zmian, czego spodziewał się rynek, ale Ben Bernanke powtórzył, że gospodarka amerykańska będzie rozwijała się w umiarkowanym tempie, pomimo spowolnienia na rynku nieruchomości i zawirowań w segmencie bankowości hipotecznej. Przy dosyć wysokich obrotach, S&P wzrósł 0,6 proc., a Dow Jones zyskał 0,3 proc. Brazylijski Bovespa zyskał 1,4 proc.
Dobre nastroje przeniosły się z USA do Azji, gdzie główne indeksy zanotowały spore plusy. Nikkei zyskał 0,6 proc., Hang Seng 1,8 proc., a Kospi jest wyżej o 2,3 proc. Po siedmiu wzrostach przez ostatnich osiem sesji lekko odreagowuje Shanghai Composite, który stracił dzisiaj 1,1 proc.
OBSERWUJ AKCJE
Boryszew – spółka pozostaje w silnym trendzie spadkowym, który przecenił jej walory o 25 proc. Wprawdzie trend należy szanować, ale wydaje się, że potencjał spadkowy powoli się wyczerpuje. Świadczą o tym wskazania RSI i MACD oraz fakt, że kurs zbliża się do silnego oporu na poziomie 20,50 PLN (lokalne minimum). Impulsem do wzrostów mogą być wyniki finansowe za drugi kwartał, które zostaną opublikowane 14 sierpnia.
Lentex – w ciągu ostatniego miesiąca spółka została przeceniona o niespełna 50 proc., co nastąpiło wręcz modelowo (patrząc od strony analizy technicznej)- po wybiciu z bazy mieliśmy dwie fale spadków, o równym zasięgu i podobnej strukturze . Może to świadczyć o wyczerpaniu się potencjału spadkowego, co potwierdzają wysokie obroty podczas ostatnich trzech sesji, które sugerują akumulację kapitału. Co więcej, RSI i MACD wskazują na silne wyprzedanie walorów spółki, czyli potencjał do odbicia.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
PKO BP – bank zarobił w II kwartale 611 mln PLN netto (zysk skonsolidowany), czyli o 29,9 proc. więcej niż przed rokiem.
ING BSK w II kwartale bank zarobił 169,5 mln PLN – o 2 mln PLN mniej niż przed rokiem. Słaby wynik to efekt wzrostu kosztów działania banku.
Prochem – fundusze Commercial Union ograniczyły zaangażowanie w spółkę do 5 proc. (wcześniej 7 proc.).
Żurawie Wieżowe – w wyniku przydziału akcji przy okazji oferty publicznej czterech insiderów nabyło łącznie 475.717 akcji wartych 8,1 mln PLN.
Nowa Gala – przy okazji oferty publicznej przewodniczący rady nadzorczej nabył 1.276.783 akcje o łącznej wartości 4,1 mln PLN.
Swarzędz – osoba związana z członkiem rady nadzorczej kupiła 156.000 akcji o łącznej wartości 172 tys. PLN.
PKN Orlen – złożył wniosek o upadłość Orlen Transport Kraków w związku z faktem, że zobowiązania spółki przekroczyły jej kapitał zakładowy, który wynosi 12,5 mln PLN.
Millennium – PZU sprzedało 515.330 akcji spółki o łącznej wartości 7 mln PLN.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Uspokajający komunikat Fed i reakcja rynków amerykańskich, a w ślad za nimi azjatyckich – to są dziś atuty warszawskich byków. Sytuacja na rynku walutowym jest stabilna, trzeba też trafu, żeby w takich sprzyjających okolicznościach opublikowany został całkiem niezły raport kwartalny PKO BP – wciąż jeszcze największego banku na GPW – który może pociągnąć rynek.
Są więc szanse na drugi dzień wzrostów na GPW, co nie zdarzyło się nam od co najmniej miesiąca. Spodziewamy się dziś zwyżek, nieco większej aktywności inwestorów i wyjścia WIG w okolice 63 tys. pkt.
WALUTY
Niewiele zmieniło się od wczorajszego popołudnia jeśli mówimy o kursie euro/dolar. Wspólna waluta wyceniana jest na 1,373 USD. Warto natomiast zauważyć, że euro próbowało wspiąć się na początku tygodnia na 1,38 USD i przebić ten poziom, a zakończyło się to fiaskiem. Powstało w ten sposób wrażenie, że euro nie może już dalej się umacniać. Teraz pora na dolara.
Jen spada rano o 0,2 proc. do dolara i zyskuje 0,15 proc. do euro. Jak na tę walutę, zmiany są mikroskopijne.
Złoty jest jak spławik pływający po bezrybnym jeziorze (ktoś tu potrzebuje urlopu 🙂 – nic się nie dzieje, kołyszą go tylko fale. Dolar kosztuje dziś 2,75 PLN, euro 3,78 PLN, frank 2,297 PLN.
SUROWCE
Po silnym spadku przez ostatnie dwa dni, ropa otwiera się na londyńskiej giełdzie 0,9 proc. wyżej – baryłka brent kosztuje 71,50 USD. Rynek wyczekuje na dzisiejszy raport o stanie zapasów paliw w Stanach, jednak wydaje się, że na przecenę ropy o prawie 5 proc. większy wpływ miał kapitał spekulacyjny, który może być rozczarowany nieudaną próbą ustanowienia nowego rekordu ceny tego surowca.
Spokojny wydźwięk wypowiedzi Bena Bernanke po posiedzeniu FED przełożył się na niewielkie wahania miedzi. Cena tony tego surowca na londyńskiej giełdzie pozostaje na poziomie 7.750 USD.
Pomimo umocnienia dolara, złoto zyskało wczoraj wieczorem 0,7 proc., a dzisiaj stabilizuje się na poziomie 672 USD za uncję.