WYDARZENIE DNIA
Rynki finansowe nie będą raczej reagować na tragedię, która rozegrała się na uniwersytecie w Virginii (USA). Także dane o wzroście wynagrodzeń w Polsce nie powinny wpłynąć na rynek.
Dziś o godz. 14 GUS poda informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce. Szacuje się, że w marcu przeciętne pensje wzrosły o ok. 7 proc. (rok do roku). I choć byłby to argument za zacieśnieniem polityki monetarnej, nie wiadomo co z tego wyjdzie, skoro prezes NBP Sławomir Skrzypek tak mocno lobbuje teraz w mediach za pozostawieniem stóp bez zmian. Dane przejdą zapewne bez echa, chyba że będą wyraźnie różniły się od oczekiwań. Ale już pół godziny później na rynek napłyną informacje, które mogą rzeczywiście zachwiać kursami. Chodzi o inflację w USA w marcu. Według ekonomistów ceny wzrosły o 0,6 proc. (m/m). Także o godz. 14.30 informacje o liczbie wydanych pozwoleń na budowę, a wkrótce później produkcja przemysłowa w USA.
SYTUACJA NA GPW
Swoje 16-te urodziny giełda świętowała 15-tym w tym roku debiutem (Helio), lampką szampana dla zaproszonych gości i rekordami indeksów dla inwestorów.
Wprawdzie WIG20 zakończył dzień niżej niż go zaczął, ale liczy się fakt, że po wzroście o 1,4 proc. zanotował poziom historycznie najwyższy. W takim samym stopniu zyskał także sWIG – ten rósł od początku do końca sesji, natomiast mWIG spadł o 0,1 proc. Ten spadek to zasługa przeceny Hutmenu o 11,6 proc. Jak donosi dzisiejsza „Rz” spółka straciła ponad 40 mln złotych na kontraktach terminowych, których w dodatku jeszcze nie zamknęłą.
Obroty na całym rynku wyniosły 2,5 mld złotych. Kapitał wciąż płynie na GPW. AnalizyOnLine podały, że w marcu do funduszy inwestycyjnych napłynęło 4,7 mld PLN, co jest nowym rekordem.
GIEŁDY ZAGRANICZNE
To się nazywa rynek byka – po dobrych wynikach CitiGroup i producenta leków Eli Lilly indeksy ruszyły w górę. Pomogły także informacje o planowanych przejęciach. Dow Jones zyskał 0,8 proc. i zostało mu mniej niż 70 punktów (0,5 proc.) do wyrównania rekordu wszech czasów. S&P wzrósł o 1,1 proc. i jest najwyżej od sześciu lat, Nasdaq także wzrósł o 1,1 proc.
Indeks giełdy w Brazylii zyskał 2,1 proc., w Argentynie 0,5 proc., a w Meksyku spadł o 0,15 proc.
Zgoła odmienne nastroje panowały dziś w Azji, gdzie inwestorzy wzięli się za realizację zysków. Nikkei – mimo początkowej zwyżki – spadł o 0,6 proc., Kospi spadł o 0,2 proc., a Hang Seng o 0,3 proc.
Shanghai Composite spadł o 0,5 proc.
OBSERWUJ AKCJE
Agora – dziś rano UBS obniżył wycenę akcji Agory do 43 PLN. Przez ostatnie dni faktycznie kurs spółki nie zachowuje się najlepiej. Jak od ściany odbił się od poziomu 50 PLN – w zeszłym roku w maju przy tym kursie zatrzymało się krótkotrwałe odbicie. Przed tygodniem kurs ponownie dotarł do 50 PLN, dokąd zmierzał w trendzie wzrostowym już od sierpnia zeszłego roku. Ale szczyt powstał przy niedużych obrotach, które rosły w czasie kilku ostatnich spadkowych sesji. Wsparciem jest właśnie wymieniony przez UBS poziom 43 PLN.
BZ WBK Od szóstego marca do szóstego kwietnia kurs banku wzrósł z 220 do 280 PLN. Ostatnie siedem sesji to już krążenie wokół 280 PLN, z mniejszymi z sesji na sesję obrotami. Wskaźniki techniczne (MACD, RSI) są już bardzo przegrzane i lada chwila mogą wygenerować sygnały sprzedaży.
POINFORMOWALI PRZED SESJ©
ČEZ zbuduje elektrownię w Bośni i Hercegowinie za 5,2 mld PLN (największa inwestycja zagraniczna czeskiej spółki). Porozumienie implementacyjne zostanie zawarte 16 maja. ČEZ posiada już spółki w Bułgarii, Rumunii oraz dwie polskie elektrownie – Elcho i Skawina.
Rafako spółka poręczyła weksle swojego dostawcy firmy Tompol. Maksymalna odpowiedzialność za poręczenie wynosi 30 mln PLN. Za udzielone poręczenie spółka nie dostanie wynagrodzenia.
Ponar w ramach tworzenia grupy kapitałowej Ponar utworzył spółkę Ponar Silesia S.A., która zajmie się budową układów hydraulicznych. Koszty rozpoczęcia działalności wyniosą ok. 4 mln PLN.
Jago spółka Elżbiety Sjöblom (Park Bronisze sp. z o.o.) kupiła 250.082 akcje Jago i zwiększyła swój udział do 7,93 proc. Sjöblom kontroluje już ponad 15 proc. kapitału Jago i jest największym akcjonariuszem. Na WZA 15 maja chce zmienić radę nadzorczą i podjąć decyzję o emisji akcji o wartości 45 mln PLN.
PEKAO prokurent sprzedał 500 akcji po 267,60 PLN.
Elektrobudowa osoba blisko związana z członkiem rady nadzorczej nabyła 72 akcje po cenie 153,30 PLN.
Energopol osoba zobowiązana do informowania o transakcjach sprzedała 1000 akcji po 52,20 PLN. Od 21 marca insiderzy sprzedali 48.353 akcje.
ProCad Przychody w marcu 2007 r. wyniosły 3.340 tys. zł i wzrosły w stosunku do marca 2006 r. o 61 proc. Przychody w pierwszym kwartale 2007 r. wyniosły 8.551 tys. zł i były wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie 2006 r. o 71 proc. Raport za I kwartał zostanie opublikowany 27 kwietnia.
Novitus Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki związany z ofertą publiczną akcji serii F.
PROGNOZA GIEŁDOWA
Sesje w USA miały wprawdzie bardzo korzystny przebieg, ale inwestorzy mogą przestraszyć się nieco realizacji zysków na rynkach azjatyckich. Także umocnienie jena dziś rano nie wygląda na zachętę do kupna akcji. Również zachowanie cen ropy i miedzi, które zdają się wyznaczać swój średnioterminowy szczyt, nie będzie zachętą do kupna PKN czy KGHM.
Ponieważ wskaźniki techniczne już od dłuższego czasu są przegrzane – przy „małych WIGach”, wtorek wydaje się dobrym dniem dla rozpoczęcia korekty. O WIG20 powiedzieć, że jest przegrzany nie można, ale można przypomnieć, że od 6 marca zyskał 400 pkt, czyli ponad 12 proc.
Spodziewamy się dziś sesji o korekcyjnym charakterze.
WALUTY
Dziś rano kurs euro spada nieznacznie wobec dolara, po tym jak wczoraj osiągnął poziom 1,355 USD – najwyższy od dwóch lat. Spadek euro nie jest jednak duży – to zaledwie 0,2 centa.
Bardziej zdecydowany ruch widać przy japońskiej walucie. Inwestorzy są zdania, że ostatnie osłabienie jena było zbyt silne i nie dokońca usprawiedliwione, bo japońska gospodarka jest przecież w dobrej kondycji. Dziś rano jen umacnia się o 0,2 proc. do dolara i o 0,3 proc. wobec euro.
Umocnienie jena nie jest dobrą wiadomością dla walut krajów rozwijających się, ale póki co można mówić tylko o zatrzymaniu złotego, który umacnia się od dwóch tygodni. Dolar kosztuje dziś rano 2,82 PLN, euro 3,816 PLN, a frank 2,326 PLN.
SUROWCE
W poniedziałek za funt miedzi płacono 3,53 USD. Cena miedzi wzrosła na londyńskiej giełdzie od początku lutego o blisko 47 proc., a światowe zapasy metalu zmalały do najniższego poziomu od 30 stycznia. Sytuację pogarszają strajki pracownicze, lecz w poniedziałek cena miedzi nieco wyhamowała przed dzisiejszymi negocjacjami władz drugiej największej kopalni na świecie w sprawie wynagrodzenia górników na najbliższy rok. Jeżeli porozumienie zostanie osiągnięte, to groźba protestu, który miałby rozpocząć się 18 kwietnia, zostanie rozwiana, a inwestorzy mogą mniej gorączkowo podbijać ceny metali przemysłowych.
Baryłkę ropy wyceniano podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia na ok. 63,6 USD.
Złoto osiągnęło najwyższą cenę od 11 miesięcy – uncja we wtorek na azjatyckim rynku kosztowała 692 USD.