„Największą zmianę oprocentowania lokaty rocznej wprowadził PKO BP, podnosząc je z niskiego poziomu 2,35 do 6 proc. Jednak na rynku można znaleźć jeszcze wyższe stawki. 7 proc. oferuje Getin Bank na lokacie dwuletniej. W SKOK Południowo-Zachodniej, deponując pieniądze na rok, niezależnie od wpłacanej kwoty, można uzyskać 7,5 proc.”, podaje dziennik.
„- Decyzja PKO BP wywołała sporo zamieszania na rynku. Do tej pory o klienta agresywnie walczyły jedynie małe banki i część tych średnich” – mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.
„ Lokata roczna PKO BP z 6-proc. stawką to nie jest produkt w stałej ofercie, ale depozyt, na który są przyjmowane zapisy w określonym terminie. Nie wiadomo, czy i kiedy po jego zakończeniu bank wprowadzi podobny produkt. Z kolei z terminem zapisów wiąże się też haczyk dla klientów, a mianowicie do czasu zakończenia subskrypcji środki wpłacone na tę lokatę leżą na nieoprocentowanym koncie.”, zwraca uwagę dziennik.
W bankach już od kilku miesięcy rośnie oprocentowanie lokat. Dzieje się tak ponieważ pozyskiwanie pieniędzy na rynku bankowym staje się coraz droższe. W takiej sytuacji instytucje finansowe chcą zebrać jak największą ilość środków od swoich klientów. Wpływ na wzrost oprocentowania depozytów mają także rosnące stopy procentowe.
Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej”.