Pilotażowe lokalizacje w programie „Mieszkanie Plus”

Poznaliśmy już miasta, w których będą mogły powstać pierwsze tanie mieszkania na wynajem wybudowane w ramach programu „Mieszkanie Plus”. W ostatnich dniach podpisano w tej sprawie listy intencyjne między spółką realizującą pilotaż programu Mieszkanie Plus – BGK Nieruchomości a jednostkami samorządu terytorialnego. Gdzie i jak dużo mieszkań ma szansę powstać w efekcie zawartych porozumień?

Na wstępnie wytypowanych nieruchomościach obejmujących ok. 67 ha w ciągu dwóch najbliższych lat ma szansę powstać 6 tys. mieszkań. Szczegółowe dane zebrane zostały w poniższej tabeli. Uwagę zwraca fakt, iż praktycznie trzy czwarte lokali trafi do zaledwie dwóch województw: śląskiego (Katowice, Gliwice, Chorzów i Tychy) oraz wielkopolskiego (Poznań i Września). Z drugiej strony w gronie pilotażowych miast zabrakło reprezentantów kilku województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i łódzkiego.

Miasta biorące udział w pilotażu programu Mieszkanie Plus

Miasto

Szacowana liczba mieszkań

Powierzchnia wskazanych gruntów (ha)

Województwo

Katowice

1 370

18,3

Śląskie

Września

1 100

11,6

Wielkopolskie

Poznań

1 061

11,2

Wielkopolskie

Gliwice

691

7,2

Śląskie

Starogard Gdański

255

2,7

Pomorskie

Wałbrzych

234

2

Dolnośląskie

Stalowa Wola

192

2,4

Podkarpackie

Chorzów

186

2

Śląskie

Biała Podlaska

186

2,1

Lubelskie

Radom

170

1,8

Mazowieckie

Pelplin

161

1,7

Pomorskie

Dębica

140

1,3

Podkarpackie

Skawina

120

1,3

Małopolskie

Kobyłka

57

0,6

Mazowieckie

Trzebinia

47

0,5

Małopolskie

Tychy

38

0,4

Śląskie

Nowa Dęba

30

0,27

Podkarpackie

Opracowanie: Grupa Emmerson S.A., Dział Badań i Analiz na podstawie informacji prasowych

Warto nadmienić, iż cześć samorządów dostrzega w programie Mieszkanie Plus realną szansę na możliwość częściowego odciążenia, jeśli chodzi o kolejki osób i rodzin czekających na mieszkanie. Często miasta i gminy dysponują gruntami, ale brak środków w budżecie utrudniał im realizacje inwestycji łagodzących ten problem. Pojawienie się partnera z kapitałem i połączenie sił powinno okazać się korzystne dla obu stron.

Ale nie tylko samorządy mogą wnosić grunty pod budowę bloków w ramach Mieszkanie Plus.

Udostępnione w tym celu będą mogły zostać jeszcze inne grunty państwowe, między innymi te będące w dyspozycji PKP i innych spółek państwowych, Agencji Mienia Wojskowego czy Agencji Nieruchomości Rolnych. Tak więc w kolejnych miesiącach można spodziewać się ogłaszania kolejnych lokalizacji, w których będą mogły powstać tanie mieszkania na wynajem.

Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl