Polska. Ikony Architektury – unikatowa wystawa „Architektury-murator”

Ekspozycja składa się z 40 wielkoformatowych plansz przedstawiających 20 budynków wzniesionych po 1989 roku, przełomowych dla polskiej architektury, wyróżniających się na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców. Wernisaż odbędzie się podczas Nocy Muzeów, kiedy to 1500 europejskich muzeów i galerii między godziną 19.00 a 1.00 bezpłatnie udostępni zwiedzającym swoje ekspozycje. Centrum sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, jedna z 40 polskich placówek kulturalnych biorących udział w programie, otworzy wystawę Polska. Ikony Architektury już o 18.00 – godzinę przed rozpoczęciem Nocy Muzeów.

Po prezentacji w Warszawie, wystawa zostanie włączona do oferty promocyjnej Polski i pokazana w polskich instytutach i placówkach dyplomatycznych za granicą oraz w światowych muzeach, m.in. w Paryżu, Berlinie i Frankfurcie.

Przełom polityczny 1989 roku w Polsce był początkiem wielu przemian – gospodarczych, społecznych, kulturowych. Wszystkie one znalazły odzwierciedlenie w architekturze.

Celem wystawy Polska. Ikony Architektury jest prezentacja najbardziej charakterystycznych, znaczących obiektów architektonicznych, zrealizowanych po 1989 roku i będących swoistymi znakami w przestrzeni. Są to zarówno budynki, które powstały na terenie naszego kraju, jak i te symbolizujące Polskę na arenie międzynarodowej.

Jury dokonujące wyboru uznało, że 20 Ikon to budynki, które:
– stanowią wyróżniającą się wypowiedź architektoniczna na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców/ społeczności,
– są, w momencie powstania, obiektami przełomowymi i odkrywczymi na tle współczesnej polskiej architektury,
– stanowią „opowieść” na temat miejsca, w którym się znajdują,
– stały się ikoną-znakiem w przestrzeni i zdobyły uznanie środowiska architektów w prestiżowych konkursach.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że 20 prezentowanych na wystawie obiektów, to zaledwie drobny ułamek z tysięcy powstających realizacji; niewielka próbka tego, co dzieje się w architekturze we współczesnej Polsce. Dlatego też zależało nam na takim ich doborze, by pokazać jak najszersze spektrum architektonicznych tendencji, stylów oraz rozległy obszar zainteresowań i twórczych możliwości projektantów – powiedziała Ewa P. Porębska, członek jury i kurator wystawy Polska. Ikony Architektury.

Atrakcyjna forma wystawy, zaprojektowanej przez młodą śląską pracownię medusa group, ma przybliżyć najwybitniejsze budynki powstałe w ostatnich 15 latach, ukazać ich wyjątkowość, edukować i zachęcać do bliższego zainteresowania dorobkiem architektów tworzących w Polsce. Sposób przedstawienia akcentuje najważniejsze cechy obiektów poprzez specjalnie dobrane zdjęcia, schematy i opisy. Uniwersalna formuła wystawy ma przyciągać nie tylko architektów, ale też szerszą publiczność. Każdą z 20 Ikon przedstawiono na dwóch obustronnie zadrukowanych, banerowych planszach. Z jednej strony znajduje się prezentacja, z drugiej wyrazista, biało-czerwona grafika. Takie rozwiązanie spełnia założenia wystawy, która ma być lekka, łatwa do przetransportowania i zamontowania, a dzięki licznym wariantom aranżacji możliwa do pokazania w różnych przestrzeniach wystawowych.

Wystawie Polska.Ikony Architektury będzie towarzyszyła prezentacja 10-letniego dorobku konkursu „Życie w Architekturze” organizowanego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przez miesięcznik „Architektura-murator”. Jego celem od początku było promowanie polskiej architektury. W ciągu 10 lat do konkursu zgłoszono w sumie około 1700 obiektów. 20 maja zostanie zaprezentowana wystawa zbiorcza – prezentacja 1700 plansz roboczych i 250 plansz finalistów.