Pracodawcy coraz więcej oferują… w Internecie

Liczba ofert pracy systematycznie rośnie – wynika z raportu „Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010”, opracowanego przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl. 

W minionym kwartale, pracodawcy umieścili w tym serwisie prawie 65 tys. ofert, to jest o 16% więcej niż w II kwartale i o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku, kiedy mieliśmy do czynienia ze znaczącym spowolnieniem gospodarczym. Wrzesień był też do tej pory najlepszym okresem na szukanie pracy – kandydaci mogli wybierać spośród 23 tys. propozycji. Wzrosło zainteresowanie naszymi pracownikami wśród zagranicznych pracodawców.

Firmy planują zatrudniać

O poprawie na rynku pracy świadczą również dane z badania Pracuj.pl i Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych „Wyzwania HR w 2011 roku”, przeprowadzonego wśród ponad 300 specjalistów i menedżerów HR z całej Polski. 41% z nich przyznaje, że w tym roku ich firma zatrudnia więcej nowych pracowników niż w roku ubiegłym, a 36%, że liczba prowadzonych rekrutacji jest taka sama. Jednocześnie 4 na 10 badanych HR-owców deklaruje, że ich firmy planują zwiększenie zatrudnienia do końca tego roku.

Należy jednak pamiętać, że coraz wyższa liczba ofert opublikowanych w Pracuj.pl wynika nie tylko
z poprawiającej się sytuacji makroekonomicznej, ale również z coraz większej liczby pracodawców, poszukujących pracowników przez Internet. W analizowanym okresie najwięcej ofert wygenerowała ponownie branża handel i sprzedaż (18,5 tys. ofert), na drugim z blisko 11 tys. propozycji znalazł się sektor finansowy, a na trzecim budowlany (ponad 8 tys. ofert).

Tabela 1. Liczba ofert pracy w Pracuj.pl, w 2010 roku, w podziale na miesiące.

 


Źródło: Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010, Pracuj.pl

 

W III kwartale zapotrzebowanie na pracowników najbardziej wzrosło (o 40%) w branży edukacja, kształcenie, szkolenia; o prawie ¼ więcej propozycji umieścili również pracodawcy z branży marketingowej. Jedyny spadek, w stosunku do II kwartału, odnotowano w sektorze prawniczym.

 

Informatycy i inżynierowie mają w czym wybierać

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami pozostają handlowcy, którym oferowano ponad 26 tys. miejsc pracy i specjaliści ds. obsługi klienta (ponad 12 tys. propozycji), ale warto zauważyć, że na trzeciej pozycji znaleźli się znów specjaliści IT (11,5 tys. ofert), którzy zepchnęli z podium finansistów (10,5 tys. propozycji). W przypadku tej grupy odnotowano też jeden z największych wzrostów w stosunku do II kwartału (o 25%).

Tuż za specjalistami ds. finansów uplasowali się inżynierowie (ponad 10 tys. ofert), którzy zdaniem  ankietowanych HR-owców należą do grupy szczególnie poszukiwanych pracowników. Według nich, to właśnie w przypadku tych specjalistów oraz informatyków (szczególnie programistów) oraz handlowców najszybciej będziemy mogli obserwować powrót „rynku pracownika”. W lipcu, sierpniu i wrześniu najwięcej ofert, bo o 1/3 więcej, przybyło w działach produkcji, najbardziej natomiast (o 17%), spadł popyt na księgowych.

 

Tabela 2. Liczba ofert pracy w Pracuj.pl, w III kwartale 2010 wg specjalizacji

 

Źródło: Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010, Pracuj.pl

 

Zagranica znowu kusi

 

Wciąż pracę najłatwiej jest znaleźć w woj. mazowieckim. Pracodawcy z tego regionu w III kwartale umieścili ponad 12 tys. ofert, ale liczba ofert na Mazowszu przyrosła najmniej, bo tylko o 8%. Największy wzrost odnotowano w przypadku woj. opolskiego (o 26%). Rekordowo natomiast wzrósł popyt na naszych pracowników wśród zagranicznych firm. W badanym okresie zamieścili oni prawie dwa razy więcej ogłoszeń niż kwartał wcześniej.  Najwięcej propozycji pochodziło z Niemiec, które dopiero w przyszłym roku otwierają dla nas rynek pracy, a także Holandii i naszych bezpośrednich sąsiadów – Rosji, Ukrainy i Czech.

 

Tabela 3. Liczba ofert pracy w serwisie Pracuj.pl w III kwartale 2010 r.

 

Źródło: Rynek Pracy Specjalistów w III kwartale 2010, Pracuj.pl

 

KOMENTARZ DO WYNIKÓW RAPORTU

 

Przemysław Gacek
Prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

 

Bez wątpienia sytuacja na rynku pracy jest zdecydowanie lepsza niż rok temu, ale musimy pamiętać, że na wzrost liczby propozycji od pracodawców wpływa również ich większa aktywność w Internecie. Pracodawcy chcą być po prostu tam, gdzie ich potencjalni pracownicy, a sieć jest obecnie najszybszym, najwygodniejszym i najtańszym źródłem ofert pracy. 

Warto też zwrócić uwagę na to, że niektóre z branż stale szukają tego samego rodzaju pracowników, co wynika z ich dynamicznego rozwoju, ale również z dużej rotacji na stanowiskach, szczególnie tych handlowych. Z drugiej strony, ankietowani przez nas specjaliści i menedżerowie HR przyznają, że jednym z kluczowych wyzwań, jakie staną przed działami HR w 2011 roku, jest zatrudnienie najlepszych za rozsądne pieniądze. A to jak wiadomo jest bardzo trudne, szczególnie w przypadku doświadczonych pracowników z wykształceniem informatycznym czy technicznym. W opinii aż 65% HR-owców, którzy wzięli udział w badaniu „Wyzwania HR w 2011 roku”, specjaliści  z doświadczeniem, nawet w czasie spowolnienia gospodarczego, nie obniżyli swoich wymagań względem nowych pracodawców.

Badani, wśród wyzwań, które staną przed nimi w nadchodzącym czasie, na piątym miejscu, wskazali również nadążenie za rosnącymi potrzebami kadrowymi firmy. Można więc przypuszczać, że trend wzrostowy na rynku pracy, którego dowodem jest choćby systematycznie wyższa liczba ogłoszeń rekrutacyjnych, utrzyma się także nadchodzących miesiącach.

Źródło: Pracuj.pl