Przyszłość rynku mieszkań w rękach kredytodawców

„Tymczasem najnowsze raporty serwisów nieruchomościowych wskazują raczej na początek cenowej stabilizacji. Według serwisu Szybko.pl w listopadzie w większości aglomeracji utrzymywała się jeszcze tendencja spadkowa cen mieszkań na rynku wtórnym. Jednak tylko w nielicznych – w Sopocie, Poznaniu, Szczecinie i Łodzi – średnie ceny ofertowe mieszkań spadły o więcej niż 1 proc. Natomiast w Krakowie, Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Białymstoku i Lublinie średnie ceny ofertowe praktycznie się nie zmieniły w ostatnim miesiącu” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

”Inaczej wygląda sytuacja na rynku pierwotnym. Z danych serwisu Tabelaofert.pl wynika, że deweloperzy wprowadzają na rynek nowe mieszkania, które są tańsze od tych oferowanych już od dawna. W efekcie spada średnia cena ofertowa. Z drugiej strony rośnie średnia cena mieszkań sprzedanych przez deweloperów. Ich klienci najczęściej decydują się na zakup mieszkań gotowych, a w pierwszej kolejności znikają z rynku te najtańsze” – informuje Gazeta Wyborcza.

    Najnowszy raport o wtórnym rynku nieruchomości, listopad 2009 r. – Expander i Szybko.pl
„Ceny ofertowe są zwykle wyższe od cen transakcyjnych. Jednak i one się zatrzymały. Analitycy Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami (AMRON) poinformowali niedawno, że w Warszawie średnia cena transakcyjna w ostatnich sześciu miesięcy spadła zaledwie o 1 proc. Podobnie było w Krakowie, Katowicach, Łodzi i Białymstoku. Z kolei w Gdańsku, Poznaniu i we Wrocławiu średnia w trzecim kwartale nawet minimalnie wzrosła. Dodajmy, że na stabilizowanie się cen transakcyjnych wskazuje także najnowszy raport firmy Open Finance” – pisze dziennik.

Przyszłość rynku mieszkań jest w rękach banków. Jeśli instytucje finansowe będą kontynuować obecną tendencję luzowania polityki kredytowej i zaczną oferować klientom ciekawe oferty kredytowe, wówczas mieszkania znów znajdą klientów.

Więcej w Gazecie Wyborczej, w artykule Marka Wielgo, pt. „Od dostępności kredytu zależy czy mieszkania potanieją, czy nie”.