„Dostosowaliśmy się do decyzji KNF w zakresie podatku VAT, a wytyczne w tej sprawie przekazaliśmy do jednostek w terenie” – mówi GP Magdalena Olborska z biura prasowego PZU.
„Oznacza to, że PZU zastosowało się do wytycznych nadzoru, które otrzymało 18 lipca i zacznie uwzględniać VAT przy odszkodowaniach z OC komunikacyjnego opartych na tzw. kosztorysie, czyli wycenie zrobionej przez towarzystwo. Według danych PZU za ubiegły rok około 30 proc. wartości wypłat z OC komunikacyjnego, oraz 50 proc. ich liczby było realizowanych na kosztorys. Problem dotyczy głównie osób fizycznych, które nie są podatnikami VAT. Można oszacować, że obniżając w ten sposób odszkodowania, wszystkie towarzystwa oszczędzały około 150 mln zł rocznie.” – pisze dziennik.
„Teraz już nie będą mogły liczyć na takie oszczędności, bo większość firm liczących się na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych dostosowała się już do wytycznych nadzoru. Nadal jednak nic nie wiadomo, czy Warta zamierza zmienić swoje procedury, bo spółka odmawia komentarzy w tej sprawie. Tymczasem dostała decyzję w tej sprawie już 11 czerwca. Potem się od niej odwołała do KNF, ale odwołanie wycofała, zapewniając, że się zastosuje.” – czytamy.
Niedawno Sąd Najwyższy orzekł, że towarzystwa ubezpieczeniowe powinny uwzględniać VAT przy wyliczeniu odszkodowania metodą kosztorysową. Dotychczas ubezpieczyciele nie wypłacali podatku argumentując, że wypłaty kosztorysowe z VAT-em powiększają szarą strefę, ponieważ ubezpieczeni mogą korzystać np. z tańszych warsztatów niezarejestrowanych jako przedsiębiorcy i niepłacących VAT.
Więcej na temat w „Gazecie Prawnej”.