Umowa faktoringu bez regresu zawarta przez faktora (bank) z podmiotem dokonującym sprzedaży swych wierzytelności oznacza, iż ryzyko ewentualnego braku zapłaty za daną wierzytelność ponosi faktor. Narzędziem służącym minimalizacji tego ryzyka jest umowa ubezpieczenia wierzytelności faktoringowych. Daje ona pewność, że w przypadku niewypłacalności dłużników lub przewlekłej zwłoki w zapłacie za skupioną wierzytelność ubezpieczyciel wypłaci faktorowi odszkodowanie. Umowa ubezpieczenia przewiduje również szereg dodatkowych usług minimalizujących obowiązki faktora w związku z zawartą umową faktoringu.
– „Zawarta umowa jest wynikiem intensywnych trzymiesięcznych negocjacji” – powiedziała Elwira Ostrowska-Graczyk, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Finansowych. – „Ponownie PZU SA został doceniony jako wiarygodny i zapewniający bezpieczeństwo partner z silną pozycją kapitałową potwierdzoną ratingiem A-.”
Dzięki nowatorskiemu podejściu PZU do klienta i zaoferowaniu usług dodanych takich jak zarządzanie należnościami, weryfikacja kontrahentów oraz miękka windykacja, umowa ubezpieczenia stanowi część programu finansowania przedsiębiorstw przez Citi Handlowy. Wypracowane w trakcie negocjacji rozwiązania zostały już zaimplementowane do wzorów umów faktoringowych banku.
PZU SA rozpoczął działalność na rynku ubezpieczeń wierzytelności faktoringowych w styczniu 2008 roku. Głównym atutem PZU jest wiarygodność, zrozumienie biznesu i potrzeb klientów oraz elastyczność w ustalaniu warunków współpracy.
Faktoring to wygodny sposób finansowania rozliczeń między dostawcą (faktorantem) a odbiorcą (dłużnikiem). Faktoring polega na krótkoterminowym finansowaniu dostaw towarów i usług przez faktora (spółkę faktoringową lub bank) pośredniczącego w realizacji rozliczeń pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Faktor odkupuje od dostawcy bieżące należności wynikające z umów sprzedaży bądź świadczenia usług. Dostawca w momencie przedłożenia faktury może otrzymać od faktora kwotę wynikającą z dostarczonych dokumentów pomniejszoną o odsetki dyskontowe i prowizje.