Ranking funduszy inwestycyjnych – październik 2007

Po raz pierwszy w zestawieniu trzyletnim znalazły się 2 fundusze stabilnego wzrostu: Commercial Union FIO subfundusz CU Ochrony Kapitału Plus z notą 3a oraz UniFundusze FIO subfundusz UniStoProcent Plus (1a). Kolejne 4 debiuty dotyczą produktów, których działalność przekroczyła 1 rok. W grupie funduszy akcji polskich pierwszej ocenie poddane zostały Pionier Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO (3a) oraz KBC Akcyjny (2a). Kolejne 2 debiuty miały miejsce w grupie funduszy polskich papierów dłużnych: PKO/CS Bezpieczna Lokata I FIZ oraz Pionier Zabezpieczony Rynku Polskiego SFIO – oba otrzymały notę najniższą – 1a.

W rankingu funduszy hybrydowych przyznaliśmy oceny 12 produktom mieszanym (zrównoważonym i aktywnej alokacji) w perspektywie długoterminowej (36-miesięcznej) i 21 w krótkoterminowej (12-miesięcznej). W bezpieczniejszej grupie funduszy stabilnego wzrostu (SWP) sklasyfikowaliśmy 24 fundusze w perspektywie 3-letniej i 37 w rocznej.

Wśród funduszy mieszanych (MIP) liderem pozostaje Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, który jako jedyny otrzymał najwyższe noty w obu horyzontach czasowych. Fundusz ten charakteryzuje się najwyższym w grupie poziomem wskaźnika Information Ratio (1,7), który stanowi bazę tworzonych przez nas rankingów. Jego konstrukcja opiera się na ocenie tego, czy i w jakim stopniu poziom podejmowanego przez zarządzającego ryzyka jest rekompensowany wyższym zyskiem. Powstaje on jako proporcja oczekiwanej dodatkowej stopy zwrotu wynikającej z historycznych rezultatów do odchylenia standardowego tychże dodatkowych stóp zwrotu. Dodatkowa stopa zwrotu to różnica pomiędzy stopą zwrotu funduszu i stopą zwrotu benchmarku, opisującego zachowanie jednorodnej pod względem prowadzonej polityki inwestycyjnej grupy funduszy. Przyjmuje się, że wskaźnik o wartości powyżej 1,0 jest wyjątkowo dobry, od 0,75 do 1,0 – bardzo dobry, a od 0,5 do 0,75 – dobry.

Najwyższą notę w długim horyzoncie otrzymał również fundusz KBC Beta SFIO, którego ocena w krótszej perspektywie nie jest nieco gorsza (4a). W zestawieniu 12-miesięcznym, wyższym poziomem Information Ratio charakteryzuje się kilka innych produktów, w tym liderzy tego zestawienia: 2 produkty zarządzane przez BZ WBK AIB TFI: wspomniana wcześniej Arka oraz Lukas FIO Subfundusz Lukas Dynamiczny Polski (jako jedyny w grupie otrzymujący najwyższą notę nieprzerwanie od początku jego klasyfikacji), a także PZU FIO Zrównoważony. Jeśli porównamy stopy zwrotu tych produktów okazuje się, że w zestawieniu 3-letnim prym wiodą wymienione wcześniej: Arka BZ WBK Zrównoważony FIO oraz KBC Beta SFIO (odpowiednio: +114,3%, +102,1%, wobec średniej +68,8%), natomiast w okresie 12-miesięcznym: PZU FIO Zrównoważony oraz Lukas FIO Subfundusz Lukas Dynamiczny Polski (odpowiednio +25,6%, +25,5% wobec średniej na poziomie +18,1%), natomiast fundusz Arki zajął piąte miejsce z wynikiem +23,4%.

Produktami z grupy MIP, które niezmiennie od wielu miesięcy, prezentują niekorzystny stosunek zysku do ryzyka z perspektywy 36 miesięcy w dalszym ciągu pozostają Pioneer Zrównoważony FIO oraz PKO/Credit Suisse Zrównoważony FIO. To kiepska wiadomość dla osób, które w obu funduszach ulokowały swoje środki. A jest ich niemało, bowiem oba fundusze są dystrybuowane w dwóch największych bankach detalicznych i należą do liderów pod tym względem grupie MIP. W końcu października zarządzane przez nie środki przekraczały 13,5 mld PLN. W krótszym horyzoncie relacja ta wygląda niekorzystnie w przypadku KBC Aktywny FIO, PZU SFIO Ochrony Majątku, Pioneer Wzrostu Mix60 FIO oraz Pioneer Wzrostu i Dochodu Mix40 FIO.

W grupie bezpieczniejszych funduszy stabilnego wzrostu (SWP) najwyższe oceny w obu horyzontach otrzymały 4 fundusze: Lukas FIO Subfundusz Lukas Stabilnego Wzrostu, Arka BZ WBK Stabilnego Wzrostu FIO, a także SFIO Telekomunikacji Polskiej oraz Commercial Union FIO subfundusz CU Stabilnego Inwestowania.

Fundusze zarządzane przez BZ WBK AIB TFI (Arka i Lukas) otrzymują najwyższe oceny od 4 miesięcy. Podobnie jak poziom wskaźnika Information Ratio, również wypracowane przez nie stopy zwrotu są najwyższe w grupie SWP (Arka +64,7%, LUKAS +59,9%, wobec średniej +41,8% w okresie 3-letnim). Wyniki wypracowane w okresie rocznym plasują te produkty na nieco dalszych pozycjach. Pozostali dwaj liderzy otrzymują najwyższe noty w obu zestawieniach zaledwie od 2-3 miesięcy. Fundusz Commercial Union FIO subfundusz CU Stabilnego Inwestowania wypracował najlepszy wynik w grupie SWP w okresie rocznym (+17,8%, 5,9 pkt proc. powyżej średniej).

W zestawieniu rocznym najwyższą notę 5a otrzymały jeszcze 2 produkty: SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC-III FILAR oraz SEB FIO Subfundusz SEB 4 Stabilnego Wzrostu. Pierwszy z funduszy został wysoko oceniony po raz pierwszy od ponad roku, przez ostatnie miesiące otrzymywał zazwyczaj ocenę 3a w obu horyzontach czasowych. Tymczasem drugi z produktów otrzymuje notę 5a nieprzerwanie od 8 miesięcy, jednak słabe wyniki w horyzoncie trzyletnim wystarczyły zaledwie na notę 2a.

W październikowym rankingu 12-miesięcznym warto jeszcze zwrócić uwagę na pogarszające się oceny w przypadku ING FIO Stabilnego Wzrostu (z 5a w grudniu 2006 r. do 2a w minionym miesiącu) oraz Allianz FIO subfundusz Allianz Stabilnego Wzrostu (z 5a w czerwcu do 3a w październiku). Jednocześnie kilka funduszy poprawiło swoje roczne oceny, w tym m.in. Pioneer Stabilnego Wzrostu FIO (do 3a po niemal dwóch słabszych latach), UniFundusze FIO subfundusz UniStoProcent Plus (do 2a po ponadrocznym otrzymywaniu 1a) oraz dwa produkty z grupy Bezpieczna Inwestycja oferowane przez BPH TFI (z numerem 3 – do 3a z 1a w kwietniu oraz z numerem 5 – do 2a).

W zestawieniu rocznym najsłabiej wypadły: ING FIZ Stabilnego Wzrostu, BPH FIZ Pro Lokata, Pioneer Dochodu Mix 20 FIO, BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 4 oraz dwa fundusze, którym oceny zostały przyznane po raz pierwszy: PKO/CS Bezpieczna Lokata I FIZ oraz Pioneer Zabezpieczony Rynku Polskiego SFIO.

PLIK PDF