Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta – wrzesień 2008

Prezentowany przez nas ranking OFE, według kryterium hipotetycznej wartości konta emerytalnego, ma pomóc w podjęciu decyzji o wyborze funduszu emerytalnego, czy też ewentualnej jego zmianie. Jest to jeden ze sposobów określenia atrakcyjności funduszu emerytalnego, obok prezentowanych przez nas co miesiąc ocen na podstawie wskaźników efektywności, łączących zysk i ryzyko.

Przyjęliśmy, że w okresie od końca sierpnia 1999 roku (moment, w którym działały już wszystkie OFE obecne dziś na rynku) do września br., na konto w każdym funduszu wpływało miesięcznie 100 PLN indeksowane miesięczną zmianą wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Poza hipotetyczną składką dodatkowo uwzględnione zostały pobierane przez fundusze opłaty od składki, bo to od ich wysokości zależy ile pieniędzy będzie rzeczywiście pracowało na nasze przyszłe świadczenie emerytalne. W sumie, w badanym okresie czasu, na rachunek w każdym z OFE wpłynęło 110 składek, co daje łączną kwotę w wysokości 14 500,83 PLN. Potrącając miesięczne opłaty od składki, obowiązujące w danym funduszu, uwzględniliśmy ich zmiany wynikające ze stażu członkowskiego uczestników poszczególnych OFE. Pozostała kwota została przeliczona na jednostki rozrachunkowe wg ich wartości na ostatni dzień każdego miesiąca.

Mnożąc liczbę jednostek, jaką uczestnik zgromadził w całym okresie inwestycji przez wycenę jednostki rozrachunkowej na ostatni dzień września 2008 roku otrzymujemy ostatecznie wartość hipotetycznego konta w poszczególnych funduszach emerytalnych.

Zgodnie z naszymi szacunkami, osoba wpłacająca od sierpnia 1999 roku, kwotę 100 PLN miesięcznie (uwzględniającą comiesięczną zmienność wynagrodzenia), we wrześniu 2008, w najlepszym funduszu, zgromadziła na emeryturę prawie 19,5 tys. PLN (przed trzema miesiącami było to 19,2 tys. PLN). W najsłabszym funduszu kapitał wyniósł nieco ponad 18,2 tys. PLN, czyli o +278 PLN więcej w stosunku do stanu na koniec czerwca. Przeciętnie każdy uczestnik OFE zgromadził niemal 19 tys. PLN, co oznacza powiększenie jego konta w ciągu trzeciego kwartału średnio o +1,5% (+288 PLN).

Taki stan hipotetycznych kont emerytalnych jest głównie pochodną napływu nowych środków, ponieważ wyniki wypracowane przez wszystkie OFE były ujemne. Średnia stopa zwrotu w tym okresie wyniosła -1,03% a rozpiętość rezultatów od -0,33% do -1,81%. Co ciekawe, w trzecim kwartale w żadnym z OFE wartość hipotetycznego konta nie była niższa w stosunku do czerwca. Wyniki OFE można uznać ze relatywnie dobre, bowiem w tym samym czasie główne indeksy warszawskiej giełdy, WIG oraz WIG20, straciły odpowiednio -9,18% oraz -7,98%. Funduszom pomagała natomiast świetna sytuacja na rynku obligacji, gdzie indeks IROS zyskał w ciągu 3 miesięcy +4,3%. A warto pamiętać, że dwie trzecie aktywów zarządzający funduszami emerytalnymi lokują właśnie w papiery emitowane przez Skarb Państwa.

Porównując hipotetyczną wartość konta emerytalnego uczestników OFE na koniec trzeciego kwartału tego roku okazuje się, że w przeciągu 3 miesięcy w największym stopniu, bo o niemal +421 PLN, powiększyło się konto uczestników OFE Skarbiec – Emerytura. Tuż za nim znalazł się Generali OFE (+405 PLN). W najmniejszym stopniu swoje konto emerytalne powiększyli członkowie AIG OFE (+131 PLN). Przy tej okazji warto dodać, iż sama łączna suma trzech składek indeksowanych miesięczną zmianą wynagrodzenia wyniosła 519 PLN.

Pierwsze miejsce, tak jak przed 3 miesiącami, pod względem wypracowanego hipotetycznego zysku, w okresie od sierpnia 1999 do września br., zajął fundusz Generali OFE. Jego najstarszy uczestnik, z zainwestowanej w całym okresie kwoty 14 500,83 PLN, zdołał zgromadzić najwięcej, bo 19 450 PLN, czyli zyskał prawie +5 tys. PLN. Dobrze poradziły sobie również Pekao OFE oraz ING OFE – one jako jedyne wypracowały zysk powyżej 4,8 tys. PLN, podczas gdy średnia dla wszystkich funduszy wyniosła +4,5 tys. PLN.

Najsłabiej w naszym rankingu wypadły fundusze Bankowy oraz Aegon. Nie dość, że jako jedyne wypracowały najniższe zyski (odpowiednio 3,7 PLN i 3,9 PLN), to dodatkowo uzyskały najsłabsze nominalne stopy zwrotu w okresie od 31 sierpnia 1999 do 30 czerwca 2008.

Zespół Analiz Online