Raport BGŻ: żywność trudniej dostępna niż w przeszłości

Bank BGŻ przygotował raport na temat zmian zachodzących na globalnych rynkach rolnych. Eksperci Banku przez ostatnie kilka miesięcy prowadzili badania nad przyczynami i skutkami obecnej sytuacji, w której żywność jest trudniej dostępna niż w przeszłości. Raport pokazuje również, co ta sytuacja może oznaczać dla rolników i przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej w Polsce.

– Spadki cen w najbliższych miesiącach są dosyć prawdopodobne. Jednak podczas naszych badań znaleźliśmy wiele argumentów przemawiających za tym, że w kilku najbliższych latach ceny surowców rolnych wciąż będą wysokie – przeciętnie znacząco wyższe niż przed początkiem „kryzysu żywnościowego” w 2007 roku – powiedział Michał Koleśnikow,  ekspert w Dep. Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych w Banku BGŻ.

Z raportu wynika, że zmiany zachodzące na światowych rynkach rolnych są głębokie i trwałe. Oznacza to zupełnie nową sytuację – nowe warunki gospodarowania dla rolników i przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej. Jednocześnie pojawiają się nowe szanse, ale również szereg wyzwań. Duża część przedsiębiorstw z branży przetwórstwa żywności musi dziś sprostać wyższym kosztom surowców. Rośnie za to znaczenie producentów i dostawców surowców rolnych w całym łańcuchu żywnościowym.

Dla rolników, wysokie ceny ich produktów, oznaczają dobry czas do inwestowania w rozwój gospodarstw, nowe technologie czy większe wykorzystanie dostępnych środków produkcji. Sporym problemem pozostaje jednak duża zmienność cen, dlatego na znaczeniu zyskuje wiedza, która pozwala ograniczać ryzyko rynkowe i podejmować właściwe decyzje inwestycyjne.

Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi fragmentami raportu, dostępnymi na stronie http://www.analizy.bgz.pl/ w zakładce analizy sektora rolnego.

Źródło: BGŻ