Recenzja konta Alior Sync

Alior Sync to bank internetowy, który zadebiutował na polskim rynku zaledwie kilka miesięcy temu. Jego podstawowym produktem jest konto osobiste, skierowane przede wszystkim do aktywnych użytkowników sieci. Bank kusi potencjalnych klientów brakiem opłat za podstawowe usługi oraz zwrotem 5% wydatków za zakupy w internecie.

Banki korzystające wyłącznie z dostępu przez kanały elektroniczne nie są na polskim rynku nowością. Przez ostatnie 10 lat marki takie jak mBank czy Inteligo zdołały zdobyć grono klientów, którzy docenili wygodę i szybkość internetowej obsługi. Alior Sync zapowiadano jako następny krok w ewolucji bankowości – rozwiązanie czerpiące z najlepszych zagranicznych wzorców i sprawiające, że ROR stanie się prawdziwym „internetowym centrum zarządzania” osobistymi finansami.

Jak na „bank 2.0” przystało proces otwarcia rachunku odbywać się może w całości zdalnie. Użytkownik musi dokonać przelewu weryfikacyjnego z banku, w którym już posiada konto, a umowa podpisywana jest przy użyciu jednorazowego hasła wysyłanego SMS-em. Osoby, które nie posiadają jeszcze rachunku mogą skorzystać z drugiej ścieżki, czyli zawarcia umowy poprzez złożenie podpisu na dokumentach dostarczonych przez kuriera.

Podstawowe opłaty i prowizje

Rachunek otwierany i prowadzony jest bezpłatnie. Podstawowe usługi powiązane z ROR są także dostępne bez dodatkowych opłat:

Alior Sync oferuje także przelewy natychmiastowe realizowane za pomocą systemu BlueCash. Pierwszych dziesięć transferów w miesiącu jest darmowych, a każdy kolejny przelew kosztuje 5 zł.

Lista usług oferowanych bezpłatnie w ramach konta osobistego Alior Sync sytuuje ten rachunek w ścisłej rynkowej czołówce. Klient, który preferuje internetowy dostęp do ROR nie poniesienie żadnych kosztów, mogąc przy tym swobodnie zarządzać swoimi środkami zarówno bezgotówkowo (realizując przelewy i płacąc kartą), jak i wpłacając i wypłacając gotówkę.

Program lojalnościowy moneyback

Program lojalnościowy oferowany przez Alior Sync skierowany jest przede wszystkim do miłośników internetowych zakupów. Punkty naliczane są od każdej transakcji dokonanej w internecie za pomocą usługi „Płacę z Alior Sync” (tzw. pay-by-link, czyli przelew z rachunku) lub transakcji zdalnych dokonanych kartą płatniczą (przez telefon, pocztę, Internet). Klient otrzymuje zwrot 5% wydatków w postaci zasilenia rachunku lub zniżki na usługę doładowania telefonu komórkowego.

Moneyback zaoferowany przez Alior Sync jest bez wątpienia jedną z najmocniejszych stron rachunku. Ma on jednak pewne ograniczenia. Suma transakcji, od których naliczany jest zwrot nie może przekroczyć 25 tysięcy złotych w miesiącu, a jeśli kwota do wypłaty przekroczy 760 zł, bank musi odprowadzić w imieniu klienta 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych (konieczność ta wynika z zapisów prawa podatkowego).

W regulaminie programu znalazły się także wyłączenia, określające typy transakcji, od których nie będzie naliczana premia. Dotyczą one m.in. zakładów bukmacherskich w sieci i korzystania z kasyn online. Bank zastrzega sobie także prawo do ograniczenia zakresu programu premiowego poprzez wyłączenie innych typów akceptantów w przyszłości. Zmiana taka może nastąpić w dowolnej chwili i nie oznacza zmiany regulaminu, a więc nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Dodatkowe produkty depozytowe

Rachunkowi oszczędnościowo-rozliczeniowemu w złotych towarzyszą usługi dodatkowe w postaci rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych. Niestety oferta depozytowa banku jest jego najsłabszą stroną. Oprocentowanie 6-miesięcznej lokaty terminowej sięga co prawda 6,5%, ale maksymalna kwota zgromadzona na jej rachunku nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. Można zatem potraktować ją raczej jako miejsce gromadzenia drobniejszych oszczędności.

Oprocentowanie lokat terminowych o innych terminach oraz rachunków oszczędnościowych waha się w granicach 4,25%-5,00% i sytuuje bank raczej po środku rynkowej stawki. Oprócz lokat standardowych klienci mogą także skorzystać z lokat negocjowanych.

Specyficznym dodatkiem do oferty depozytowej Alior Sync są tzw. świnki-skarbonki. Skarbonki mają wspomagać regularne oszczędzanie. Klient definiuje cel oszczędzania, pierwszą wpłatę, docelową kwotę i czas, a system podpowiada wysokość regularnych dopłat. Jeśli klient wybierze opcję stałych wpłat, to co kwartał otrzyma premię w wysokości 0,4% zgromadzonej kwoty. Jeśli zdecyduje się na lokatę z dowolnymi dopłatami, premia w wysokości 0,25% zostanie doliczona na końcu okresu oszczędzania, pod warunkiem, że zgromadzone środki są bliskie założonemu celowi.

Mimo interesującej konstrukcji, premiującej systematyczność oszczędzania, świnki-skarbonki nie są zbyt atrakcyjną formą lokowania środków. Podobnie jak w przypadku innych produktów depozytowych Alior Sync, oprocentowanie nie należy do najwyższych na rynku. Produkt ten może jednak pełnić rolę edukacyjną, szczególnie w przypadku niepełnoletnich klientów. Postępy oszczędzania można promować na Facebook’u, a postępy w realizacji oszczędnościowego celu przedstawiane są w czytelnej, graficznej formie.

System bankowości internetowej

Serwis transakcyjny Alior Sync zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności mocno odbiega od systemów bankowości internetowej dostępnych w innych bankach. Już na etapie logowania widoczne są istotne różnice. Klient może wybrać kilka sposobów weryfikacji tożsamości: hasło maskowane, token (w postaci aplikacji na telefon komórkowy) lub wzór graficzny przypominający nieco ekran blokady na smartfonach z systemem Android.

Inspirację zagranicznymi rozwiązaniami widać m.in. po prawej stronie ekranu, gdzie wyświetlany jest pasek wolnych środków. Pokazuje on saldo rachunków pomniejszone o blokady (np. nierozliczone jeszcze transakcje kartowe) oraz zaplanowane operacje (np. przelewy z datą przyszłą). Taki sposób prezentacji informacji o dostępnych środkach zasługuje na uznanie – pozwala szybko zorientować się w jakiej kondycji znajdują się nasze finanse.

Równie nietypowo prezentuje się ekran historii transakcji. Na stronie widocznej zaraz po zalogowaniu prezentowany jest wykres salda z zaznaczonymi ostatnimi operacjami. Czasem towarzyszy im logo punktu handlowego, w którym dokonaliśmy zakupu. Szczegółową listę operacji można przeglądać na kilka sposobów: jako zestawienie, wykres, tzw. chmurę oraz kalendarz.

Szczególnie przydatny mógłby być widok kalendarza, niestety wyświetla on transakcje według daty zaksięgowania na rachunku, a nie daty dokonania płatności. Funkcja filtrowania historii nie zawsze działa poprawnie – na błędy natknąłem się podczas testowania serwisu w przeglądarce Chrome.

Interfejs Alior Sync wymaga przyzwyczajenia – rozmieszczenie niektórych opcji bywa zaskakujące, a dokonywanie prostych operacji czasem wymaga wielu kliknięć. Przykładem może być ekran zlecenia przelewu, na którym proces podzielono na kilka kroków w postaci rozwijanej listy. Użytkownik przyzwyczajony do wypełniania formularzy za jednym zamachem może poczuć się zirytowany rozbiciem prostej czynności na wiele etapów.

W serwisie bankowości internetowej Alior Sync od początku nie brakowało denerwujących błędów i braków w tłumaczeniu – tu i ówdzie pojawiały się angielskie zwroty. Jednym z najbardziej uciążliwych niedostatków był brak możliwości zaznaczenia myszką numeru własnego konta. Niedociągnięcia są jednak stopniowo eliminowane wraz z kolejnymi poprawkami systemu.

Serwis internetowy w Alior Sync przejął także funkcję tradycyjnego oddziału – pozwala na kontakt z pracownikiem banku. W zależności od preferencji klient może wybrać tekstowy czat, rozmowę audio lub video. Wirtualny Oddział działa sprawnie – nie natknąłem się na problemy techniczne, lecz w godzinach szczytu nie zawsze można liczyć na natychmiastowy kontakt z pracownikiem.

Zarządzanie domowym budżetem – Menedżer Finansów

W serwis transakcyjny Alior Sync wbudowano menedżer finansów osobistych korzystający z technologii Kontomierz.pl (recenzowanej na łamach Bankier.pl). Został on zintegrowany z resztą systemu transakcyjnego, co widoczne jest m.in. podczas przeglądania listy transakcji czy zlecania przelewu. Transakcjom można przypisać kategorie, które później umożliwią przeanalizowanie kierunków wydatkowania w domowym budżecie. Niestety zabrakło możliwości samodzielnego rozbudowywania zestawu kategorii oraz nadawania operacjom etykiet (tagów).

Moduł analizy transakcji jest rozbudowany. Pozwala on na „wgłębianie się” w poszczególne podkategorie i prezentowanie danych w postaci wykresu kołowego, powierzchniowego i słupkowego. Graficzną analizę przychodów i rozchodów ułatwia funkcja filtrowania operacji według typu, daty, kategorii i kwoty.

W odróżnieniu od menedżerów finansowych wbudowywanych w serwisy bankowości internetowej w innych bankach, Alior Sync pozwala na import danych także z zewnętrznych źródeł. Klient może zatem dodać kolejne rachunki bankowe i w jednym miejscu mieć pełen podgląd swojej finansowej sytuacji. Mechanizm importu opiera się na ręcznym wgrywaniu plików wyeksportowanych w poszczególnych bankach lub poprzez automatyczne pobranie danych. Ta ostatnia opcja wymaga podania danych do logowania do e-bankowości w innych instytucjach (podobnie jak w Kontomierz.pl).

Dla internetowych i elastycznych

Konto oferowane przez Alior Sync przypadnie do gustu przede wszystkim aktywnym użytkownikom sieci, przyzwyczajonym do zarządzania codziennym życiem za pomocą internetu.

System bankowości internetowej Sync jest rozbudowany, lecz nie pozbawiony niedociągnięć. Osoby, które miały dotąd do czynienia z innymi bankami, mogą poczuć się zagubione. Po pewnym czasie jednak, obsługa konta nie powinna sprawiać trudności nawet zwolennikom surowych serwisów transakcyjnych projektowanych na przełomie wieków.

Wizerunek konta Alior Sync psują nieco warunki oprocentowania depozytów. Posiadacze większych oszczędności raczej nie potraktują tej instytucji jako podstawowego banku. Technologiczne gadżety takie jak menedżer finansów domowych, przelewy na Facebooku czy świnki-skarbonki nie zastąpią atrakcyjnych warunków cenowych.

Konto Alior Sync wady i zalety

Zalety:

Wady:

Źródło: Bankier.pl