PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations

Najświeższe informacje z PRNews.pl w Twojej skrzynce!

Codziennie aktualne wiadomości ze świata finansów.

Zapisz się na nasz Newsletter ​i bądź na bieżąco z nowościami z branży!

  • Raporty
  • Instytucje
    • Alior Bank
    • Allianz Partners Polska
    • Bank BPS
    • Bank Millennium
    • Bank Ochrony Środowiska
    • Bank Pekao SA
    • Bank Pocztowy
    • Banki spółdzielcze
    • BGK
    • Biuro Informacji Kredytowej
    • BNP Paribas
    • Citi Handlowy
    • Compensa
    • Credit Agricole
    • Deutsche Bank
    • DNB
    • Erste Bank Polska
    • EuropAssistance
    • ING Bank Śląski
    • KIR
    • Klarna
    • Link4
    • Mastercard
    • mBank
    • Mondial Assistance
    • mPay
    • Nationale-Nederlanden
    • Nest Bank
    • PKO BP
    • PKO Leasing
    • Plus Bank
    • PolCard from Fiserv
    • Polski Standard Płatności
    • Pru
    • PZU
    • Raiffeisen Digital Bank
    • Revolut
    • Santander Consumer Bank
    • SGB
    • Standard Chartered Polska
    • Toyota Bank Polska
    • Trade Republic
    • Twisto
    • UniCredit
    • VeloBank
    • Vienna Life
    • Visa
    • Volkswagen Bank Oddział Polska
  • Produkty
    • Bankowość internetowa
    • Bankowość mobilna
    • Oszczędzanie
    • Bezpieczeństwo
    • Karty
    • Kredyty
    • Konta
    • Płatności mobilne
    • Ubezpieczenia
  • Analizy
  • Kariera w finansach
  • Szkolenia
  • Forum
  • Newsletter
PRNews.plWiadomościAnalizyRecenzja konta Alior Sync

Recenzja konta Alior Sync

Analizy 14.08.2012 (07:37)
Konta

Alior Sync to bank internetowy, który zadebiutował na polskim rynku zaledwie kilka miesięcy temu. Jego podstawowym produktem jest konto osobiste, skierowane przede wszystkim do aktywnych użytkowników sieci. Bank kusi potencjalnych klientów brakiem opłat za podstawowe usługi oraz zwrotem 5% wydatków za zakupy w internecie.

Banki korzystające wyłącznie z dostępu przez kanały elektroniczne nie są na polskim rynku nowością. Przez ostatnie 10 lat marki takie jak mBank czy Inteligo zdołały zdobyć grono klientów, którzy docenili wygodę i szybkość internetowej obsługi. Alior Sync zapowiadano jako następny krok w ewolucji bankowości – rozwiązanie czerpiące z najlepszych zagranicznych wzorców i sprawiające, że ROR stanie się prawdziwym „internetowym centrum zarządzania” osobistymi finansami.

Jak na „bank 2.0” przystało proces otwarcia rachunku odbywać się może w całości zdalnie. Użytkownik musi dokonać przelewu weryfikacyjnego z banku, w którym już posiada konto, a umowa podpisywana jest przy użyciu jednorazowego hasła wysyłanego SMS-em. Osoby, które nie posiadają jeszcze rachunku mogą skorzystać z drugiej ścieżki, czyli zawarcia umowy poprzez złożenie podpisu na dokumentach dostarczonych przez kuriera.

Podstawowe opłaty i prowizje

Rachunek otwierany i prowadzony jest bezpłatnie. Podstawowe usługi powiązane z ROR są także dostępne bez dodatkowych opłat:

  • Wydanie karty debetowej MasterCard Debit PayPass,
  • Wydanie naklejki zbliżeniowej MasterCard PayPass,
  • Przelewy krajowe zlecane przez Internet i realizowane za pośrednictwem systemu Elixir (standardowe),
  • Wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce,
  • Wpłaty we wpłatomatach Euronet.

Alior Sync oferuje także przelewy natychmiastowe realizowane za pomocą systemu BlueCash. Pierwszych dziesięć transferów w miesiącu jest darmowych, a każdy kolejny przelew kosztuje 5 zł.

Lista usług oferowanych bezpłatnie w ramach konta osobistego Alior Sync sytuuje ten rachunek w ścisłej rynkowej czołówce. Klient, który preferuje internetowy dostęp do ROR nie poniesienie żadnych kosztów, mogąc przy tym swobodnie zarządzać swoimi środkami zarówno bezgotówkowo (realizując przelewy i płacąc kartą), jak i wpłacając i wypłacając gotówkę.

Program lojalnościowy moneyback

Program lojalnościowy oferowany przez Alior Sync skierowany jest przede wszystkim do miłośników internetowych zakupów. Punkty naliczane są od każdej transakcji dokonanej w internecie za pomocą usługi „Płacę z Alior Sync” (tzw. pay-by-link, czyli przelew z rachunku) lub transakcji zdalnych dokonanych kartą płatniczą (przez telefon, pocztę, Internet). Klient otrzymuje zwrot 5% wydatków w postaci zasilenia rachunku lub zniżki na usługę doładowania telefonu komórkowego.

Moneyback zaoferowany przez Alior Sync jest bez wątpienia jedną z najmocniejszych stron rachunku. Ma on jednak pewne ograniczenia. Suma transakcji, od których naliczany jest zwrot nie może przekroczyć 25 tysięcy złotych w miesiącu, a jeśli kwota do wypłaty przekroczy 760 zł, bank musi odprowadzić w imieniu klienta 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych (konieczność ta wynika z zapisów prawa podatkowego).

W regulaminie programu znalazły się także wyłączenia, określające typy transakcji, od których nie będzie naliczana premia. Dotyczą one m.in. zakładów bukmacherskich w sieci i korzystania z kasyn online. Bank zastrzega sobie także prawo do ograniczenia zakresu programu premiowego poprzez wyłączenie innych typów akceptantów w przyszłości. Zmiana taka może nastąpić w dowolnej chwili i nie oznacza zmiany regulaminu, a więc nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Dodatkowe produkty depozytowe

Rachunkowi oszczędnościowo-rozliczeniowemu w złotych towarzyszą usługi dodatkowe w postaci rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych. Niestety oferta depozytowa banku jest jego najsłabszą stroną. Oprocentowanie 6-miesięcznej lokaty terminowej sięga co prawda 6,5%, ale maksymalna kwota zgromadzona na jej rachunku nie może przekroczyć 10 tysięcy złotych. Można zatem potraktować ją raczej jako miejsce gromadzenia drobniejszych oszczędności.

Oprocentowanie lokat terminowych o innych terminach oraz rachunków oszczędnościowych waha się w granicach 4,25%-5,00% i sytuuje bank raczej po środku rynkowej stawki. Oprócz lokat standardowych klienci mogą także skorzystać z lokat negocjowanych.

Specyficznym dodatkiem do oferty depozytowej Alior Sync są tzw. świnki-skarbonki. Skarbonki mają wspomagać regularne oszczędzanie. Klient definiuje cel oszczędzania, pierwszą wpłatę, docelową kwotę i czas, a system podpowiada wysokość regularnych dopłat. Jeśli klient wybierze opcję stałych wpłat, to co kwartał otrzyma premię w wysokości 0,4% zgromadzonej kwoty. Jeśli zdecyduje się na lokatę z dowolnymi dopłatami, premia w wysokości 0,25% zostanie doliczona na końcu okresu oszczędzania, pod warunkiem, że zgromadzone środki są bliskie założonemu celowi.

Mimo interesującej konstrukcji, premiującej systematyczność oszczędzania, świnki-skarbonki nie są zbyt atrakcyjną formą lokowania środków. Podobnie jak w przypadku innych produktów depozytowych Alior Sync, oprocentowanie nie należy do najwyższych na rynku. Produkt ten może jednak pełnić rolę edukacyjną, szczególnie w przypadku niepełnoletnich klientów. Postępy oszczędzania można promować na Facebook’u, a postępy w realizacji oszczędnościowego celu przedstawiane są w czytelnej, graficznej formie.

System bankowości internetowej

Serwis transakcyjny Alior Sync zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności mocno odbiega od systemów bankowości internetowej dostępnych w innych bankach. Już na etapie logowania widoczne są istotne różnice. Klient może wybrać kilka sposobów weryfikacji tożsamości: hasło maskowane, token (w postaci aplikacji na telefon komórkowy) lub wzór graficzny przypominający nieco ekran blokady na smartfonach z systemem Android.

Inspirację zagranicznymi rozwiązaniami widać m.in. po prawej stronie ekranu, gdzie wyświetlany jest pasek wolnych środków. Pokazuje on saldo rachunków pomniejszone o blokady (np. nierozliczone jeszcze transakcje kartowe) oraz zaplanowane operacje (np. przelewy z datą przyszłą). Taki sposób prezentacji informacji o dostępnych środkach zasługuje na uznanie – pozwala szybko zorientować się w jakiej kondycji znajdują się nasze finanse.

Równie nietypowo prezentuje się ekran historii transakcji. Na stronie widocznej zaraz po zalogowaniu prezentowany jest wykres salda z zaznaczonymi ostatnimi operacjami. Czasem towarzyszy im logo punktu handlowego, w którym dokonaliśmy zakupu. Szczegółową listę operacji można przeglądać na kilka sposobów: jako zestawienie, wykres, tzw. chmurę oraz kalendarz.

Szczególnie przydatny mógłby być widok kalendarza, niestety wyświetla on transakcje według daty zaksięgowania na rachunku, a nie daty dokonania płatności. Funkcja filtrowania historii nie zawsze działa poprawnie – na błędy natknąłem się podczas testowania serwisu w przeglądarce Chrome.

Interfejs Alior Sync wymaga przyzwyczajenia – rozmieszczenie niektórych opcji bywa zaskakujące, a dokonywanie prostych operacji czasem wymaga wielu kliknięć. Przykładem może być ekran zlecenia przelewu, na którym proces podzielono na kilka kroków w postaci rozwijanej listy. Użytkownik przyzwyczajony do wypełniania formularzy za jednym zamachem może poczuć się zirytowany rozbiciem prostej czynności na wiele etapów.

W serwisie bankowości internetowej Alior Sync od początku nie brakowało denerwujących błędów i braków w tłumaczeniu – tu i ówdzie pojawiały się angielskie zwroty. Jednym z najbardziej uciążliwych niedostatków był brak możliwości zaznaczenia myszką numeru własnego konta. Niedociągnięcia są jednak stopniowo eliminowane wraz z kolejnymi poprawkami systemu.

Serwis internetowy w Alior Sync przejął także funkcję tradycyjnego oddziału – pozwala na kontakt z pracownikiem banku. W zależności od preferencji klient może wybrać tekstowy czat, rozmowę audio lub video. Wirtualny Oddział działa sprawnie – nie natknąłem się na problemy techniczne, lecz w godzinach szczytu nie zawsze można liczyć na natychmiastowy kontakt z pracownikiem.

Zarządzanie domowym budżetem – Menedżer Finansów

W serwis transakcyjny Alior Sync wbudowano menedżer finansów osobistych korzystający z technologii Kontomierz.pl (recenzowanej na łamach Bankier.pl). Został on zintegrowany z resztą systemu transakcyjnego, co widoczne jest m.in. podczas przeglądania listy transakcji czy zlecania przelewu. Transakcjom można przypisać kategorie, które później umożliwią przeanalizowanie kierunków wydatkowania w domowym budżecie. Niestety zabrakło możliwości samodzielnego rozbudowywania zestawu kategorii oraz nadawania operacjom etykiet (tagów).

Moduł analizy transakcji jest rozbudowany. Pozwala on na „wgłębianie się” w poszczególne podkategorie i prezentowanie danych w postaci wykresu kołowego, powierzchniowego i słupkowego. Graficzną analizę przychodów i rozchodów ułatwia funkcja filtrowania operacji według typu, daty, kategorii i kwoty.

W odróżnieniu od menedżerów finansowych wbudowywanych w serwisy bankowości internetowej w innych bankach, Alior Sync pozwala na import danych także z zewnętrznych źródeł. Klient może zatem dodać kolejne rachunki bankowe i w jednym miejscu mieć pełen podgląd swojej finansowej sytuacji. Mechanizm importu opiera się na ręcznym wgrywaniu plików wyeksportowanych w poszczególnych bankach lub poprzez automatyczne pobranie danych. Ta ostatnia opcja wymaga podania danych do logowania do e-bankowości w innych instytucjach (podobnie jak w Kontomierz.pl).

Dla internetowych i elastycznych

Konto oferowane przez Alior Sync przypadnie do gustu przede wszystkim aktywnym użytkownikom sieci, przyzwyczajonym do zarządzania codziennym życiem za pomocą internetu.

System bankowości internetowej Sync jest rozbudowany, lecz nie pozbawiony niedociągnięć. Osoby, które miały dotąd do czynienia z innymi bankami, mogą poczuć się zagubione. Po pewnym czasie jednak, obsługa konta nie powinna sprawiać trudności nawet zwolennikom surowych serwisów transakcyjnych projektowanych na przełomie wieków.

Wizerunek konta Alior Sync psują nieco warunki oprocentowania depozytów. Posiadacze większych oszczędności raczej nie potraktują tej instytucji jako podstawowego banku. Technologiczne gadżety takie jak menedżer finansów domowych, przelewy na Facebooku czy świnki-skarbonki nie zastąpią atrakcyjnych warunków cenowych.

Konto Alior Sync wady i zalety

Zalety:

  • Szeroki zestaw bezpłatnych usług – przelewy, karty debetowe, wypłaty ze wszystkich bankomatów, wpłaty gotówkowe,
  • Darmowe przelewy natychmiastowe (pierwszych 10 w miesiącu),
  • Atrakcyjny program lojalnościowy – zwrot 5% wydatków dokonanych w internecie i zdalnych płatności kartą płatniczą,
  • Bardzo rozbudowana funkcjonalność bankowości internetowej, a w szczególności moduł analizy wydatków, planowania płatności, przeglądania historii transakcji,
  • Menedżer Finansów – narzędzie do zarządzania finansami osobistymi pozwalające na import danych z innych banków.

Wady:

  • Niezbyt atrakcyjne oprocentowanie produktów depozytowych,
  • Nietypowa konstrukcja systemu bankowości internetowej – wymagająca większej ilości kroków przy zlecaniu prostych operacji,
  • Przeciętna funkcjonalność aplikacji mobilnych.

Źródło: Bankier.pl

alior Alior Sync bankowość internetowa bankowość mobilna konta konta bankowe michał kisiel 2012-08-14
Redakcja PRNews.pl
Tagi: alior Alior Sync bankowość internetowa bankowość mobilna konta konta bankowe michał kisiel

Sprawdź także:

a 0 ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP
30.06.2026 (18:30)

ING Bank Śląski i Europejski Fundusz Inwestycyjny z umową wspierającą finansowanie MŚP

ING Bank Śląski będzie mógł oferować małym i średnim przedsiębiorstwom finansowanie zabezpieczone gwarancją …

a 0 AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia
30.06.2026 (14:49)

AI w ubezpieczeniach: tylko 10 proc. firm realnie na niej zarabia

Sztuczna inteligencja jest już w ubezpieczeniach powszechna, ale na realną przewagę przekłada ją niewielu. Według …

a 0 ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"
30.06.2026 (14:47)

ING nagrodzony w rankingu "Banki w Polsce 2026"

ING Bank Śląski został laureatem rankingu Miesięcznika Finansowego BANK „Banki w Polsce 2026”. Bank nagrodzono w …

a 0 8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych
30.06.2026 (14:46)

8 na 10 dzieci dostaje dodatkowe pieniądze na wakacje. Co ósme rezygnuje z aktywności z powodów finansowych

84 proc. rodziców daje dzieciom dodatkowe pieniądze na czas letnich wyjazdów — wynika z badania BLIK i IBRiS. …

a 0 Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B
30.06.2026 (14:40)

Allianz Trade i Mastercard ubezpieczą płatności w turystyce B2B

Allianz Trade nawiązał współpracę z Mastercard, rozszerzając ubezpieczenie kredytu kupieckiego na płatności …

a 0 mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze
30.06.2026 (14:38)

mTFI: na polskim długu aktywne fundusze pobiły ETF-y. Ale nie zawsze

Z analizy mTFI wynika, że na polskim rynku obligacji skarbowych większość aktywnie zarządzanych funduszy osiągnęła …

PRNews.pl

Zobacz również

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank zwróci niesłusznie naliczone opłaty po migracji Citi. Reklamacje złożyło ok. 0,7 proc. klientów

VeloBank odpowiada na kolejne pytania Bankier.pl po…

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Cyfrowa hipoteka w ING: Nie ma kompromisu dla bezpieczeństwa

Docelowo niemal wszystkie wnioski o kredyt mają…

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Kody SMS z polskich banków nie dochodzą za oceanem. KNF wskazuje na blokady operatorów w USA i Kanadzie

Klienci w USA i Kanadzie korzystający z…

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Revolut piątym bankiem w Polsce pod względem liczby klientów. Sprawdziliśmy, kogo wyprzedził

Polskie banki obsługują razem ponad 60 mln…

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP apeluje do podróżnych: zgłoś wyjazd poza UE

PKO BP rekomenduje klientom zgłaszanie wyjazdów zagranicznych…

O tym mówią bankowcy

Ostatnie komentarze

avatar komentującego

Marek Fra:

Wygłupili się powierzając wybór nadesłanych prac ludziom, którzy nie mają pojęcia jak odróżnić …

pt., 5 cze 2026 (06:23) • Erste Wiedeński to pierwszy międzynarodowy pociąg marki bankowej, który połączył Polskę i Austrię

avatar komentującego

mistrz:

Podejrzane rozwiazanie do którego oddajemy dane zdrowotne …

czw., 21 maj 2026 (15:07) • Allianz Partners wdraża Minte AI do automatyzacji likwidacji szkód

avatar komentującego

MalmoMind:

Przestańcie reklamować patologię inwestycyjną która za parę lat stanie się tym samym czym …

pon., 27 kw. 2026 (10:19) • XTB wchodzi do Serie A. Polska aplikacja globalnym partnerem SSC Napoli

avatar komentującego

MalmoMind:

No proszę, ZBP znów udowadnia, że 'bank' i 'empatia' to słowa, które się …

wt., 10 lut 2026 (11:40) • Związek Banków Polskich: WIBOR jest legalny i kluczowy dla stabilności państwa

avatar komentującego

Robert Koch:

rewelacja! Tego brakowało. Brawo dla tej firmy …

czw., 29 sty 2026 (11:55) • Tpay wprowadza płatności Blik Level 0 dla użytkowników platformy Shopify

  • SMART Bankier
  • Kredyt konsolidacyjny
  • Pożyczki na raty
  • Konto firmowe
  • Kurs inwestowania
  • Kalkulator brutto netto
  • Kalkulator kredytu gotówkowego
  • Kalkulator zdolności kredytowej
  • Rozlicz najem w PIT-28
  • pit 37 online na pit.pl
  • Rozliczenie pit
  • Program pit
  • Pit 11
  • Promocje Pekao S.A.
  • Promocje BNP Paribas
  • Promocje Citi Handlowy
  • Promocje bankowe
  • Promocje Alior Bank
  • Promocje Santander Bank
  • Promocje PKO BP
  • Promocje Millenium
  • Promocje ING Bank Śląski
  • Promocje mBank
  • Promocje Velobank
  • Promocje Nest Bank
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Newsletter
  • Prześlij informację
  • RSS
  • zgarnijpremie.pl
Bonnier Business Polska Bankier.pl – Portal Finansowy – Rynki, Twoje finanse, Biznes PIT.pl -Podatki dla małych firm i osób fizycznych, rozliczenia roczne Systempartnerski.pl - system afiliacyjny Bankier.pl PRNews.pl - banki, karty, konta oraz marketing i public relations Mambiznes.pl - Pomysł na biznes, Własna firma, Biznes plan Dyskusja.biz - Blogi o biznesie, artykuły biznesowe Puls Biznesu pb.pl - rynek, akcje, spółka, przedsiębiorca, budżet Pulsmedycyny.pl - Portal lekarzy i pracowników służby zdrowia Pulsfarmacji.pl - Portal aptekarzy, techników i pracowników sektora farmaceutycznego
© 2008 − 2026 PRNews.pl. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu. Informacja o cookies. Polityka prywatności

Bezpłatny newsletter PRNews.pl

  • PRNews.pl to najbardziej opiniotwórczy serwis w branży bankowej. Przekonaj się dlaczego!
  • Codziennie rano otrzymasz skrót najważniejszych informacji ze świata finansów
  • Dzięki temu będziesz zawsze wiedział o nowych produktach, promocjach i usługach bankowych, ubezpieczeniowych i inwestycyjnych
  • Aktualne wiadomości z prasy i z samych instytucji finansowych - zupełnie bezpłatnie, wprost na twoją skrzynkę mailową
Zapisz się na newsletter:

Dołącz już dziś do niemal 38 tys. odbiorców