Rusza kampania „Lżejsze pranie”

Polska kampania „Lżejsze pranie” jest częścią europejskiego projektu „Nowoczesne proszki do prania w zgodzie ze środowiskiem”, realizowanego przez A.I.S.E. – Międzynarodowe Stowarzyszenie Mydeł, Detergentów i Środków Czystości, do którego należy PSPKiŚC. Projekt ten na celu ograniczenie wpływu środków piorących na środowisko naturalne w całej Europie poprzez ograniczenie zużycia chemikaliów, energii i opakowań zarówno w produkcji, transporcie, jak i podczas samego stosowania proszków do prania. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu nowych, o 1/3 bardziej skoncentrowanych, proszków do prania.

Europejski trend to wygoda dla konsumentów
Dotychczasowy sposób dozowania proszków – ok. 150 g na jedno pranie – był uwarunkowany w znacznym stopniu przyzwyczajeniami konsumentów w Polsce. Nowe, bardziej skoncentrowane proszki będą wymagały stosowania 1/3 proszku mniej, czyli 100 g na jedno pranie. Będzie to zgodne z ogólnoeuropejskim trendem, obecnym w krajach Europy Zachodniej już od kilku lat.

Nowe proszki do prania będą wygodniejsze dla konsumentów w codziennym użyciu. Będą zajmować mniej miejsca w sklepowym koszyku, łatwiej będzie je donieść do domu i wygodniej przechowywać. Będziemy ich dozować o 1/3 mniej, a mimo to pozwolą nam wyprać taką samą ilość prania (może to oznaczać, że np. dotychczasowe 3-kilogramowe opakowanie proszku stanie się opakowaniem 2-kilogramowym i pozwoli nam na wykonanie takiej samej ilości prań).

W naszym interesie jest zmienić nasze nawyki dotyczące prania
Producenci detergentów uczestniczący w projekcie, oznaczą nowe, skoncentrowane proszki do prania charakterystycznym znakiem „Eurocompact”. W łatwy do zrozumienia sposób poinformuje on konsumentów na temat właściwego dozowania nowych skoncentrowanych proszków (co najmniej o 1/3 mniej wagi).

W trakcie kampanii informacyjnej „Lżejsze pranie”, towarzyszącej wprowadzeniu na rynek nowych proszków, konsumenci dowiedzą się także, że powinni prać w najniższej zalecanej temperaturze, wykorzystywać całą pojemności (bębna) pralki oraz stosować się do innych szczegółowych zaleceń dotyczących dozowania, w zależności od stopnia zabrudzenia prania i twardości wody. Pozwoli to im oszczędzić wodę i energię w swoich domach, a więc ograniczy koszty prania.

Wprowadzenie skoncentrowanych proszków i zmiana sposobu, w jaki pierzemy, pomogą środowisku
Nowe, bardziej skoncentrowane proszki do prania oraz towarzysząca im zmiana nawyków dotyczących prania: uważne dozowanie, ograniczenie temperatury prania oraz wypełnianie bębna pralki, pozwolą także w wyraźnym stopniu ograniczyć negatywny wpływ procesu prania na środowisko naturalne. Wstępnie szacuje się, że przestawienie się na skoncentrowane proszki do prania pozwoli rocznie ograniczyć zużycie proszków do prania w Polsce o 64 000 ton. Na nasze wysypiska trafi także o ponad 3,5 tysiąca ton mniej śmieci z opakowań.

Marek Sobiecki, Dyrektor Departamentu Polityki Ekologicznej w Ministerstwie Środowiska, powiedział: Ministerstwo Środowiska – Departament Polityki Ekologicznej, dziękuje za zaproszenie do objęcia patronatem tego projektu i jednocześnie potwierdza przyjęcie patronatu. Realizacja przedstawionego programu przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i zmieszenia ilości powstających odpadów opakowaniowych. Zorganizowanie kampanii informacyjnej niewątpliwie przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz kształtowania wzorców zrównoważonej produkcji i konsumpcji.

Dominik Dobrowolski, Wiceprezes Fundacji Nasza Ziemia, powiedział: Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii i zmniejszaniu zużycia surowców głównym efektem projektu będzie redukcja o 1/3 ilości proszków do prania wykorzystywanych w polskich domach. To z kolei w wymierny sposób ograniczy ilość zanieczyszczeń odprowadzanych do kanalizacji, zmniejszona zostanie ilość zużytych opakowań, a także ograniczane będą ekologiczne koszty transportu. Fundacja Nasza Ziemia popiera projekt „Lżejsze Pranie” oraz deklaruje aktywne popularyzowanie jego celów w ramach swoich działań.

Małgorzata Niepokulczycka, Prezes Federacji Konsumentów, powiedziała: Z praktyki wiemy, że konsumenci często nie stosują się do zaleceń producentów. Albo je ignorują, albo ich nie czytają. Dotyczy to również informacji zawartych na opakowaniach środków do prania. Tymczasem właściwe ich stosowanie powoduje oszczędność wody, energii, proszku – jednym słowem pieniędzy – o efektach ekologicznych nie wspominając. Kampania informacyjna prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości ma na celu przypomnieć o tym konsumentom.

O kampanii:
Celem kampanii informacyjnej „Lżejsze Pranie” jest zwrócenie uwagi konsumentów na istotę zmian zachodzących w kategorii proszków do prania oraz zachęcenie do ich właściwego dozowania (o 1/3 mniej). Działania reklamowe i marketingowe nie będą promowały żadnej konkretnej marki. Ich celem będzie informowanie o wspólnym projekcie koncentracji proszków. Kampania będzie składać się ze wspólnej reklamy TV (emisja od 17 kwietnia br.), ogłoszeń prasowych, plakatów i ulotek.

Kampania informacyjna będzie trwała do końca lata 2006 r. w kilkunastu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Nowe, skoncentrowane proszki pojawią się na polskich półkach sklepowych na przełomie kwietnia i maja br.