Rusza sezon bankowych wyników

Miniony tydzień w bankach: Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na najniższym poziomie w historii. Z raportu Fundacji Kronenberga płyną niepokojące wnioski: spada odsetek Polaków, którzy uważają, że warto oszczędzać. Bank Millennium rozpoczyna sezon publikacji wyników banków giełdowych.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Podczas posiedzenia nie doszło do podwyżki stóp procentowych, mimo że we wrześniu inflacja wzrosła do 2,5 proc. Stopy procentowe od czerwca ubiegłego roku pozostają na historycznie najniższych poziomach. Główna stopa NBP wynosi obecnie 3,5 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 5 proc., depozytowa 2 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., a dyskontowa weksli 4 proc.

Dla posiadaczy kredytów w złotówkach to dobra wiadomość. Ich raty nie powinny w najbliższej przyszłości wzrosnąć. Bez zmian pozostanie także maksymalne oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych (w tym kart kredytowych i kredytów w ROR), które wyliczane jest jako czterokrotność stopy lombardowej. Nie wzrośnie powyżej poziomu 20 proc.

Niezmieniony poziom stóp procentowych oznacza także, że jeszcze przez jakiś czas posiadacze lokat nie będą mogli liczyć na większe zyski z depozytów. Choć warto przy tym zauważyć, że część banków – być może spodziewając się podwyżki stóp NBP już w październiku – podniosła w ostatnich tygodniach oprocentowanie lokat. W poniedziałek na taki ruch zdecydował się bank AIG.

Polacy nie oszczędzają

Tymczasem jak pokazuje opublikowany właśnie raport Fundacji Kronenberga działającej przy banku Citi Handlowy, z oszczędzaniem wśród Polaków wcale nie jest dobrze. Jedynie 10 proc. Polaków deklaruje, że regularnie oszczędza, 86 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę poza ZUS i II filarem, tylko 7 proc. Polaków inwestuje. W porównaniu z rokiem 2009 o aż o 8 proc. spadł odsetek osób uważających, że warto oszczędzać.

– Do odkładania na przyszłość przywiązujemy mniejszą wagę – można odnieść wrażenie, że poczucie zagrożenia kryzysem finansowym mija. Dodajmy do tego wrażenie poluzowania oferty kredytowej – nie do końca prawdziwe, w końcu kredyty gotówkowe nadal są traktowane przez banki jako ryzykowne – rysuje się nam obraz Polaka, który powoli zapomina już o zawirowaniach ostatnich dwóch lat – komentuje wyniki Michał Kryński, redaktor naczelny Przeglądu Finansowego Bankier.pl

Z raportu wynika również, że Polacy nie za bardzo orientują się w instrumentach służących do oszczędzania. Aż 15 proc. odkłada pieniądze na zwykłym RORze, nie mając przy tym pojęcia jakie odsetki oferuje im bank. Tymczasem w większości banków środki leżące na kontach osobistych są nieoprocentowane.

Kredytowa zawierucha

W mijającym tygodniu znów wrócił temat „nabitych” klientów BRE Banku. „Grupa na Bank” zebrała wymagane 90 osób i zamierza złożyć pozew konsumencki przeciwko tej instytucji. Sprawa dotyczy oprocentowania kredytów mieszkaniowych w tzw. starym portfelu, czyli hipotek, których oprocentowanie było ustalane decyzją zarządu banku. Klienci mają pretensje o to, że bank nie obniżał oprocentowania kredytów, mimo że były ku temu przesłanki w postaci spadających stóp procentowych. Jak deklarują przedstawiciele „Grupy na Bank” pozew jest 100 proc. pewny i jeszcze w tym roku trafi do sądu.

Kolejny bank zdecydował się udostępnić swoim klientom kredyty mieszkaniowe z dopłatą rządu. W ramach oferty „Rodzina na swoim” w Deutsche Bank PBC możliwe jest uzyskanie kredytu mieszkaniowego w złotówkach do 100 proc. wartości nieruchomości przy ubezpieczeniu brakującego wkładu własnego.

Z kolei eurobank zdecydował się na zwolnienie kredytobiorców z obowiązku dostarczania aktualnego odpisu z księgi wieczystej. Bank będzie sprawdzał rejestr online i pozwoli w ten sposób zaoszczędzić klientom nie tylko kilka złotych, ale przede wszystkim czas konieczny na zdobycie wpisu w sądzie.

Gazeta Wyborcza jednak uwagę na problem jawności danych zawartych w księgach online. Jak podaje dziennik, każdy kto dysponuje numerem księgi wieczystej może sobie sprawdzić ile pokoi ma sąsiad lub jaki kredyt spłaca.

Główny ekonomista Bankier.pl Bogusław Półtorak przekonuje, że udostępnienie ksiąg wieczystych w sieci to mimo wszystko krok w dobrym kierunku. – W internecie nikt nie jest anonimowy. Można łatwo sprawdzić, kto chciał pozyskiwać dane, a wystarczy być może to tylko uświadomić. Ochrona danych i tożsamości w sieci wymaga przestrzegania pewnych zasad ich udostępniania, ale ich ewentualne nieuprawnione wykorzystanie łatwo udowodnić – podkreśla Półtorak.

Startuje sezon wyników

W środę odbyło się posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja wydała zgodę na połączenie dwóch banków działających w Polsce – Santander Consumer Banku i AIG. Santander po wchłonięciu AIG planuje utworzyć wiodący bank działający w segmencie consumer finance. Dla klientów AIG fuzja będzie oznaczała zmianę nazwy i logo banku. Rebranding placówek jest planowany na nadchodzące miesiące. Przypomnijmy, hiszpańska grupa Santander, do której należy Santander Consumer Bank, stanie się wkrótce także większościowym akcjonariuszem BZWBK.

Podczas posiedzenia nadzór wydał także zgodę na objęcie przez Cezarego Stypułkowskiego stanowiska prezesa zarządu BRE Banku. Nowy prezes na zgodę KNF czekał krótko, bo niecały miesiąc. Stypułkowski zastąpił na tym stanowisku Mariusza Grendowicza, który został odwołany przez radę nadzorczą na początku sierpnia.

W tym tygodniu pierwszy z giełdowych banków opublikował swoje wyniki finansowe. W ciągu trzech kwartałów 2010 r. Bank Millennium zarobił 213,9 mln zł z czego 76,3 mln zł w ostatnim kwartale. To wzrost o dziesięć procent w porównaniu do zysku wypracowanego w drugim kwartale 2010 r. Prezes banku poinformował we wtorek, że Millennium rozważa emisję euro obligacji w celu dywersyfikacji źródeł finansowania.

Millennium rozpoczął sezon wyników banków giełdowych. Najbliższe tygodnie upłyną pod znakiem publikacji sprawozdań finansowych. Analitycy spodziewają się nieco lepszych wyników niż w poprzednim kwartale.

Źródło: Bankier.pl