Santander Bank Polska wprowadził konto dla dzieci poniżej 13 roku życia

Santander Bank Polska wprowadził do oferty Konto Jakie Chcę dla dzieci poniżej 13 roku życia. Oprocentowanie rachunku wynosi 2,5 proc. do kwoty 3 tys. zł.

Nowa oferta ma służyć do oszczędzania i stanowić alternatywę dla tradycyjnych skarbonek. Na Koncie Jakie Chcę dzieciaki będą mogły odkładać np. swoje kieszonkowe lub pieniądze z komunii. Oprocentowanie rachunku wynosi 2,5 proc. do kwoty 3 tys. zł i będzie obowiązywać do momentu ukończenia przez dziecko 13 roku życia. Natomiast niezależnie od wieku pociechy wszystkie środki powyżej 3 tys. są nieoprocentowane. Prowadzenie konta jest bezpłatne. Młodzi nie będą mogli korzystać z karty debetowej czy też aplikacji mobilnej. Konto można otworzyć w placówce.

Fot. Bartlomiej Kudowicz / FORUM

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez bank, 6 na 10 rodziców namawia swoje dzieci do odkładania pieniędzy do skarbonki. Jako metody edukacyjne dorośli stosują też rozmowy o finansach, oszczędzaniu i planowaniu zakupów, wspólne robienie zakupów – porównywanie cen, analizowanie etykiet, a także dopłacanie do oszczędności by pociecha mogła kupić sobie wymarzoną rzecz. Niemal 60 proc. rodziców dzieci w wieku 5-14 lat regularnie wypłaca kieszonkowe – codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu.

– Jak wskazują psychologowie, około 11 r.ż. większość dzieci ma już spójny i realny obraz funkcjonowania pieniądza w społeczeństwie. Z kolei rodzicom często wydaje się, że ich pociechy są jeszcze za małe, by włączać je w rodzinne finanse. W Santander Bank Polska aktywnie angażujemy się w edukację ekonomiczną dzieci, np. poprzez projekt Finansiaki i widzimy, że na naukę zarządzania pieniędzmi nigdy nie jest za wcześnie. Dlatego chcemy dać rodzicom kolejne narzędzie – konto wspomagające oszczędzanie, które z powodzeniem może zastąpić archaiczną już skarbonkę – mówi cytowany w komunikacie prasowym Przemysław Dukiel z pionu bankowości detalicznej w Santander Bank Polska.

Konta dla dzieci poniżej 13 roku życia ma także PKO Bank Polski. Większość banków oferuje jednak produkty oszczędnościowe nastolatkom, którzy ukończyli 13 lat. Ta granica jest kluczowa z punktu widzenia prawa – wówczas dziecko uzyskuje ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Więcej o kontach dla nastolatków w nowym raporcie PRNews.pl.