„Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy zaoferować naszym Klientom tak niezwykłą kolekcję monet. Oferta ta jest dostępna jedynie u autoryzowanych dystrybutorów firmy Odyssey Marines Exploration, czyli w Polsce wyłącznie w Skarbnicy Narodowej, oddziale Grupy Samlerhuset” – wyjaśnia Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.
W ofercie Skarbnicy Narodowej znajdzie się 555 monet. Ich cena jest zróżnicowana ze względu na stan zachowania numizmatów – im lepiej zachowane szczegóły, tym większa wartość. Monety z wraku statku São José dostępne będę w ofercie od końca listopada.
Kolekcja została dziś zaprezentowana przez Skarbnicę Narodową w imieniu firmy Arqueonautas Worldwide, która wydobyła monety z wraku statku oraz Odyssey Marine Exploration – która dystrybuuje za pomocą sieci autoryzowanych przedstawicieli.
Na premierę kolekcji w Polsce przyjechał Nicolaus hrabia Sandizell, który nadzorował prace, a także aktywnie brał udział w procesie odnalezienia legendarnego skarbu z wraku São José.
„Portugalski São José jest wybitnym odkryciem, z dwóch powodów: kulturowo – historycznego, gdyż wiemy, że na pokładzie statku znajdował się Francisco da Gama – wicekról Indii zjednoczonej korony Hiszpanii i Portugalii oraz ze względu na wartość handlową przewożonego skarbu, który udało się nam odzyskać” – mówi Nicolaus hrabia Sandizell z Arqueonautas Worldwide.
W 1622 roku statek São José płynący z misją Filipa III – króla Portugalii i Hiszpanii, zatonął na dnie Kanału Mozambickiego po ataku flotylli brytyjskiej i holenderskiej. Na jego pokładzie płynął m. in. Francisco da Gama, prawnuk legendarnego odkrywcy Vasco da Gamy. Misją statku było dostarczenia imponującego ładunku srebrnych monet do Goa w Indiach. Cenny ładunek statku składał się z dziewięciu skrzyń wypełnionych tysiącami srebrnych monet, tzw. reali, wybitych w mennicach zarówno Starego, jak i Nowego Świata.
W 2005 roku, 383 lata po zatonięciu statku, firma Arqueonautas Worldwide, zajmująca się archeologią morską, zlokalizowała wrak statku São José i rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę badania, pomiar magnetometryczny i operację poszukiwawczą. Prace odbywały się pod nadzorem kubańskiego archeologa podwodnego Alejandro Mirabal’a. Podczas akcji wydobyto 24 000 monet, z których tylko 6 900 ma wartość kolekcjonerską, potwierdzoną certyfikatem pochodzenia i ocenioną przez Numismatic Guaranty Corporation (NGC).