Zainteresowanie zakupem maszyn rolniczych z pewnością będzie wzrastało także w kolejnym okresie programowania 2007-2012. Dodatkowego napływu sprzętu używanego możemy się także spodziewać zza zachodniej granicy.
Tak poważne wydatki finansowe wymagają specjalnej ochrony, ponieważ ewentualna naprawa maszyn może przekraczać możliwości indywidualnego rolnika: – Użytkowanie sprzętu rolniczego jest nierozłącznie związane z wysokim ryzykiem. Te ciężkie, wolno poruszające się pojazdy, mogą być nie tylko przyczyną kolizji na wiejskich drogach. Równie groźne mogą być dla nich przegrzania silnika czy też zatarcia sprzęgła. Niebezpieczne w skutkach okazują się np. uszkodzenia młocarni w kombajnie zbożowym, powodujące bezpośrednio jego zapalenie się czy też wyrzucone niefrasobliwie niedopałki papierosów – wylicza Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych w Concordia Polska TUW. – Dlatego tak uzasadniony staje się zakup ubezpieczenia Agrocasco.
Agrocasco to produkt nawiązujący swą nazwą do znanego kierowcom terminu Autocasco. W przypadku Agrocasco zakres ochrony jest jednak o wiele szerszy, obejmując nie tylko pojazdy, na które nałożono wymóg rejestracji (np. ciągnik, przyczepa), ale także te, które są zwolnione z tego obowiązku. W związku z powyższym ubezpieczenie chroni m.in. kombajny, agregaty uprawowe, sadzarki, prasy, siewniki, glebogryzarki oraz inne środki transportowe bez własnego napędu, np. brony i rozsiewacze nawozów.
– Ubezpieczenie zapewnia ochronę przed zdarzeniami losowymi. Mowa tu o wypadku, pożarze, wybuchu, uderzeniu pioruna czy huraganie. Świadczenia obejmują skutki obsuwania się ziemi, zalania i powodzi, jak również lawin, deszczu nawalnego i gradu – wyjaśnia A. Janc. – Do grona ryzyk zaliczana jest także kradzież z miejsca przechowywania, rabunek oraz upadek statku powietrznego.
Maszyny i pojazdy rolnicze są objęte ochroną zarówno podczas ich przechowywania w obrębie gospodarstwa, jak i podczas prac polowych oraz użytkowania maszyn do transportu. Agrocasco uwzględnia też pokrycie kosztów zabezpieczenia uszkodzonej maszyny do dnia wykonania oględzin i zapłatę za uzasadniony ekonomicznie transport uszkodzonej maszyny do zakładu naprawczego.
– Składki na ubezpieczenie Agrocasco są korzystniejsze od tych, które oferuje tradycyjne Autocasco. Taka umowa jest zawierana w sposób szybki i prosty, dzięki brakom konieczności oględzin i wykonywania zdjęć pojazdów – dodaje A. Janc.
Agrocasco jest skierowane wyłącznie do przedstawicieli sektora rolnego. Dlatego rolnicy mogą zawrzeć takie ubezpieczenie w specjalistycznych pakietach ubezpieczeń, przeznaczonych dla rolnictwa, korzystając przy tym z atrakcyjnych zniżek. Taka oferta gwarantuje szerszą ochronę ubezpieczeniową niż np. polisa ubezpieczająca mienie w gospodarstwie rolnym.