Stabilna praca w windykacji

Pierwsze dwa miesiące 2010 roku przyniosły wzrost liczby ofert pracy opublikowanych przez firmy zajmujące się odzyskiwaniem należności. Tylko w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl w ostatnim miesiącu ich liczba wzrosła ok. 40 proc.

Wśród aktualnych ofert pracy, około 20 proc. skierowana jest do negocjatorów ds. windykacji, a 15 proc. stanowią propozycje dla windykatorów telefonicznych. Średnio na jedną ofertę pracy aplikuje około 70 osób. Obecnie najwięcej ofert pracy w tej branży opublikowali pracodawcy z Mazowsza, Górnego i Dolnego Śląska oraz z Małopolski.  

Ostatni rok, nawet kiedy mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym, pokazał, że w branżach takich jak finanse, usługi ubezpieczeniowe i windykacja należności nie brakuje ofert pracy – komentuje Beata Szilf-Nitka, Dyrektor Generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Firmy windykacyjne poszukują głównie pracowników z co najmniej dwuletnim doświadczeniem i dobrymi umiejętnościami negocjacyjnymi– dodaje Beata Szilf-Nitka. Wierzyciele korzystają także z usług detektywistycznych, monitoringu windykacyjnego i telefonicznych centrów obsługi, które coraz częściej kontaktują się z dłużnikami już po kilku dniach od terminu płatności.   

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ogólna kwota niespłaconego zadłużenia Polaków wynosi 16,78 mld złotych i wzrosła w ciągu ubiegłego roku o 95 proc.  Ponad 1,7 mln osób zalega z płatnościami powyżej 60 dni. Ich liczba w ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosła o 6,3 proc. Szacuje się, że polski rynek wierzytelności osiągnie w 2010 roku wartość 15 mld zł i odnotuje w stosunku do 2009 roku kilkunastoprocentowy wzrost.

Obserwacje największej polskiej firmy windykacyjnej KRUK S.A. wskazują, że najszybciej rosną wierzytelności spowodowane niespłaconymi na czas ratami kredytów konsumenckich. W ostatnich latach konsumenci, jak i przedsiębiorcy, chętnie korzystali z różnych form kredytowania zakładając, że gospodarka będzie rozwijała się cały czas równie dynamicznie, i obecnie niektórzy z nich nie są w stanie wywiązywać się z tych zobowiązań – wyjaśnia Tomasz Strama, Dyrektor ds. Klientów Strategicznych w KRUK S.A.

Firmy z branży windykacyjnej przywiązują dużą wagę do kompetencji zespołu. Aby zostać windykatorem należy posiadać wyższe wykształcenie oraz umiejętności negocjowania i realizacji założonych planów . Wynagrodzenie negocjatorów składa się zazwyczaj z dwóch części – wynagrodzenia zasadniczego i premii związanej z wynikami. Analiza ofert opublikowanych w internetowej giełdzie infoPraca.pl wykazuje, że windykatorzy mogą liczyć na  zarobki  od 4-5 tys. brutto.

Aktualnie w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl pracodawcy opublikowali ponad 20 tysięcy ofert pracy. Najwięcej w bankowości i usługach finansowych, sprzedaży, informatyce i telekomunikacji.

Źródło: InfoPraca.pl