Stanowisko PID ws. potrzeby kontynuacji prywatyzacji

Przed 20 laty transformacja polskiej gospodarki dała impuls procesowi prywatyzacji. Zainicjowany z rozmachem przez pierwszy demokratyczny rząd, proces ten bywał przez kolejne gabinety bądź kontynuowany, bądź wstrzymywany, bądź w ogóle kwestionowany, przy czym wielokrotnie marnowano dorobek wcześniejszych doświadczeń. 

Polski Instytut Dyrektorów docenia energiczną politykę prywatyzacyjną rządu i zaleca uwzględnianie w niej bogatego instrumentarium sprawdzonych już technik i metod, w tym wykorzystujących potencjał Giełdy Papierów Wartościowych.

Na ocenie prywatyzacji ważyć winny nie tyle doraźne przychody obracane na pilne potrzeby budżetu, co płynące z niej dalekosiężne korzyści dla nowocześniejszej gospodarki i zasobniejszego społeczeństwa.

Nie służą prywatyzacji transakcje uruchamiające uprawnienia pracowników do bezpłatnych akcji przy pozostawieniu spółek pod kontrolą państwa.

Intensyfikacja prywatyzacji i idące za nią odciążenie aparatu państwowego od bezpośredniego zaangażowania w procesach gospodarczych powinno zaowocować korzystnym dla gospodarki jej odpolitycznieniem i korzystnym dla silnego państwa wzmocnieniem jego podstawowych funkcji.

Niniejsze stanowisko zostało przyjęte przez uczestników konferencji Polskiego Instytutu Dyrektorów CORPORATE GOVERNANCE XLI „Prywatyzacja 2010” w Warszawie dnia 26 stycznia 2010 r. 

Źródło: Polski Instytut Dyrektorów