Studenci chcą zarabiać więcej

Co przeszkadza polskim studentom w znalezieniu pracy? Ile zarabiają a jakich stawek oczekują? Czy prawdą jest, że brak im doświadczenia? Na te pytania próbuje odpowiedzieć raport portalu dlaStudenta.pl i serwisu Szerlok.pl: Student w pracy.

Rynek pracy dla studentów rządzi się własnymi prawami. Studiujący ze względu na swoje uczelniane zajęcia nie są w pełni dyspozycyjni, co oznacza że mogą podejmować pracę tylko na część etatu lub w nienormowanym czasie (pracować zadaniowo). Zabiegają o doświadczenie zawodowe gdyż wiedzą, że w przyszłości pozwoli ono na łatwiejszy start na rynku pracy. Nawet w sytuacji, gdy praca nie jest wynagradzana lub poziom zarobków pozostaje poniżej studenckich oczekiwań.

Raport Student w pracy, przygotowany przez portal dlaStudenta.pl i serwis Szerlok.pl  to analiza aktualnej sytuacji studentów na rynku pracy. Raport zawiera m.in. wyniki ankiety przeprowadzonej na obu portalach oraz porady na temat szukania pracy. Ankietę wypełniło prawie 500 osób, głównie studentów. Wyniki pokazały, że studenci to doświadczona grupa zawodowa, świadoma swojej wartości na rynku pracy.

Studenci doświadczeni


Aż 87% żaków może pochwalić się doświadczeniem zdobytym na rynku pracy. Dla większości z nich była to praca odpłatna, zaledwie kilka procent korzystało wyłącznie z bezpłatnych praktyk, podobny odsetek udzielał się w wolontariacie. Czy zatem argument pracodawców o braku doświadczenia nie jest przesadzony? Nie do końca, ponieważ zdobyte doświadczenie jest przeważnie niewielkie i dotyczy prostych prac. Jednak wynik badania podważa powszechną opinię, że student to pracownik niedoświadczony i nie ma niczego do zaoferowania.

Szukajcie nie tylko w internecie


Najważniejszym źródłem ofert pracy jest oczywiście Internet – najwięcej studentów korzysta z serwisów ogłoszeniowych i innych stron dedykowanych pracy. Wciąż popularne jest szukanie pracy w tradycyjnej prasie, tę formę poszukiwań deklaruje prawie 20% respondentów. Studenci szukają też pomocy u pracujących znajomych. Z raportu wynika, że wśród żaków powszechne jest przekonanie, że bez znajomości pracy się nie znajdzie. Mniejszym powodzeniem cieszą się agencje pracy i biura karier, mimo że  oferują zdawałoby się idealną, bo tymczasową pracę dla studentów.

Studenci oczekują więcej


Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie. Studenci chcą otrzymywać więcej, niż oferują ich obecni pracodawcy. Różnica między oczekiwaniami a  rzeczywistym poziomem studenckich wynagrodzeń  jest dość duża: studenci chcą zarabiać 30% więcej niż dostają.

Oprócz wyników ankiety, w raporcie znajdują się również praktyczne porady i wskazówki: gdzie szukać pracy, jak przygotować dokumenty które zachęcą pracodawcę do zaproszenia na rozmowę, czy warto skorzystać z samozatrudnienia oraz  kilka porad na temat bezpieczeństwa.

Pełny Raport jest do pobrania tutaj.

Źródło: QXL Poland sp. z o.o.