Studenci uważniej wybierają przyszłych pracodawców

45% studentów uważa, że niedawne globalne spowolnienie gospodarcze spowodowało, że baczniej przyglądają się potencjalnym pracodawcom. 48% wskazało, że recesja zmniejszyła ich zaufanie do autorytetów i możliwości liderów korporacyjnych oraz politycznych. 87% uważa, że ważnymi cechami pracodawcy są silna etyka, integralność i wartości – to główne wnioski badania skierowanego do uczestników Międzynarodowego Studenckiego Forum Biznesowego współorganizowanego przez firmę doradczą Deloitte (ISBF), które rozpoczęło się w Atenach.

Organizatorami forum są firma doradcza Deloitte i Institute for Management Development (IMD), czołowa światowa szkoła biznesu działająca w Szwajcarii. Przed rozpoczęciem tegorocznego Forum przeprowadzono badanie na grupie 75 uczestników ISBF. Pytano ich o plany po uzyskaniu dyplomu, wpływ niedawnego spowolnienia gospodarczego na ich wybory i możliwości zawodowe oraz opinię o cechach, jakie uważają za najważniejsze u pracodawcy.

 

Niedawna globalna recesja podważyła integralność i etyczne postępowanie wielu organizacji z sektora publicznego i prywatnego”, mówi Vassi Naidoo, Partner odpowiedzialny za zarządzanie talentami w Deloitte w skali światowej.„Badanie wskazuje, że młodzi ludzie szukają pracodawców silnych przekonaniem, integralnością i etyką.” Jeśli chodzi o inne cechy, jakich studenci szukają u przyszłych pracodawców, 95% stwierdziło, że przyszły pracodawca powinien zapewnić im możliwość nauki i rozwoju. Taki sam odsetek wskazał również na znaczenie możliwości awansu zawodowego i budowania ściśle wytyczonej ścieżki kariery.

 

Na tegorocznym Międzynarodowym Studenckim Forum Biznesowym ponad 50 studentów z 20 krajów będzie zajmować się rozwiązaniem studium przypadku, a na koniec przedstawią swoje rozwiązania komisji oceniającej. Studentami opiekują się liderzy z firmy Deloitte i profesorowie z Institute for Management Development,.

 

Na trzecią edycję programu ISBF, wybiera się trzech studentów z Polski. Program jest niezwykle prestiżowy, ze względu na unikatową formułę i światową jakość. Deloitte jest jedyną firmą z branży usług profesjonalnych, która podczas 4 dni Forum dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z grupą kilkudziesięciu wybitnie uzdolnionych młodych ludzi z całego świata. Unikatowość programu wynika z możliwości wykorzystania przez studentów wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów i skonfrontowania jej z praktyką biznesową na najwyższym poziomie”, podkreśla Krzysztof Kwiecień, Dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Deloitte Polska.

 

Co roku zaangażowanie Deloitte w program Międzynarodowego Studenckiego Forum Biznesowego niesie za sobą korzyści dla firmy. Wzrasta liczba aplikujących osób z Polski. W tym roku było ich ponad 550. Wybrano trzy osoby.

 

Dzięki programowi przeżyję coś niezwykłego. Udowodniłem sobie, że mogę wygrywać z bardzo silną konkurencją i to się liczy. Poza tym zobaczę Ateny! W przyszłości chciałbym pracować w londyńskim City. Zarządzanie ryzykiem to jedna z najbardziej kuszących opcji” mówi Szczepan Kita, jeden z trzech studentów z Polski udających się do Aten.

Źródło: Deloitte