Sukces akcji Zbadaj nerki – Twój filtr życia w Zamościu

Zorganizowana 5 kwietnia br. akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zamościa i potwierdziła potrzebę i celowość tego typu działań w regionie – mówi Małgorzata Figarska, dyrektor stacji. Pierwsi chętni pojawili się pod stacją już o 6 rano, choć oficjalne rozpoczęcie było zapowiadane na godzinę 8.00. Od razu jednak przystąpiliśmy do pobierania krwi – badania i konsultacje trwały do ostatniego pacjenta i zakończyły się tuż po 17.00, dwie godziny później niż zaplanowano. Ze względu na dużą ilość osób zorganizowaliśmy również dodatkowe, czwarte stanowisko diagnostyczne i dodatkowy, trzeci punkt konsultacji specjalistycznych.

W sumie podczas akcji przebadano 645 osób, w tym 420 z Zamościa, reszta pacjentów przyjechała z różnych ośrodków, czasami bardzo odległych od Zamościa. 27 osób miało podwyższony poziom glukozy, o czym dowiedzieli się podczas badań w stacji dializ. Poinformowano ich o konieczności rozpoczęcia specjalistycznego leczenia i utrzymywania diety. Na badania zgłosiło się 60 pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą. Wyniki poziomu glukozy u 18 z nich były niepokojące. U jednej osoby poziom glukozy wynosił aż 526 mg%. Pacjent został odwieziony do szpitala.

Poziom kreatyniny przekraczał normę u 21 badanych, w tym u 4 osób przekroczenie to było znaczące (1,7 – 2,7 mg%). Chorzy konsultowali się z lekarzem. U blisko połowy przebadanych stwierdzono podwyższone ciśnienie. Obecnie to właśnie nadciśnienie i cukrzyca są głównymi przyczynami przewlekłej niewydolności nerek.

Akcja “Zbadaj nerki – Twój filtr życia” łączy profilaktykę, edukację i propagowanie zdrowego stylu życia. Każdy odwiedzający niepubliczną Stację Dializ Fresenius w Zamościu mógł bezpłatnie i bez skierowania wykonać podstawowe badania diagnozujące stan zdrowia nerek (poziom kreatyniny i glukozy we krwi oraz pomiar ciśnienia) oraz skorzystać z fachowej porady specjalistów nefrologów pracujących w stacji.

Mamy nadzieję, że ze zorganizowanych badań skorzystali wszyscy chętni. Chcę podkreślić, że przy naszej stacji funkcjonuje poradnia nefrologiczna – ci którzy nie dotarli do nas 5 kwietnia mogą zgłosić się po fachową poradę. Konsultacje są bezpłatne, ale na co dzień wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu – dodaje dyrektor Figarska.

Nerki są najważniejszym filtrem naszego organizmu. Odpowiadają za oczyszczanie go z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii wydalanych w postaci moczu, ale również za prawidłowe nawodnienie tkanek, produkcję hormonów wpływających na tworzenie czerwonych krwinek, regulację ciśnienia i gospodarki elektrolitowej. Wszelkie, nawet krótkotrwałe zakłócenia pracy nerek niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, a nie leczone mogą być przyczyną wielu groźnych chorób – anemii, nadciśnienia, osteoporozy, a nawet w skrajnych przypadkach śmierci chorego.

Choroby nerek są zdradliwe, rozwijają się powoli i bezboleśnie, czasami przypominają zwykłe przeziębienie. Zbyt późna diagnoza może oznaczać ich pełną niewydolność. Od takiego wyroku może nas uchronić tylko profilaktyka i regularne wykonywanie podstawowych badań krwi
– przypomina dyrektor Figarska.