Świąteczne spowolnienia w pracy już od listopada

W tym roku już w listopadzie zaczęły się okresy tzw. przedłużonych weekendów. Świąteczne spowolnienie czeka rynek pracy jeszcze w grudniu i styczniu 2011

Wizja przedłużania weekendów w tym roku kusi pracowników już od listopada. Święto Wszystkich Świętych wypadło w poniedziałek, chwilę później czwartkowy 11 listopada skrócił tydzień pracy o dzień, a w praktyce – w wielu firmach o dwa. Wystarczyło „urwać się“ w piątek, w którym i tak jako w dniu międzyświątecznym, trudno było zastać kogokolwiek w biurze i cokolwiek załatwić. A przed nami jeszcze obfitujący w święta grudzień, w którym wszyscy będą myśleć o wyjazdach, przygotowaniach świątecznych i Sylwestrze. 

Święta Bożego Narodzenia przypadają wprawdzie w weekend, jednak 25 grudnia 2010 to sobota, za którą przysługuje pracownikom inny dzień wolny. To w pewnym sensie historyczna data, ponieważ regulujący tę kwestię przepis, traci ważność z końcem bieżącego roku. 

Leniwy początek roku


Leniwie” zapowiada się także początek 2011 roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę wolne od 2011 święto Trzech Króli, które przypada w czwartek i dodamy do niego jeden dzień urlopu nazajutrz – mamy do dyspozycji kolejny przedłużony weekend.

– Wielu pracodawców, szczególnie z sektora produkcyjnego i branży TSL (Transport Spedycja Logistyka) chcąc utrzymać działalność firmy na odpowiednim poziomie, radzi sobie z lukami w zatrudnieniu, ustalając dyżury pracownicze i zastępstwa. Część z nich sięga po pracowników tymczasowych o podobnych kompetencjach i kwalifikacjach. Dzięki temu nie trzeba poświęcać dużo czasu na ich szkolenie i wdrażanie – mówi Artur Ragan, rzecznik Work Express, najszybciej rozwijającej się agencji pracy tymczasowej w Polsce. 

Zastępstwa z wyprzedzeniem


Eksperci rynku pracy dodają, że o zastępstwach pracodawcy musieli pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. 
– Aby to rozwiązanie mogło być skuteczne, trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić zapotrzebowanie. W okolicach długich weekendów również agencje potrzebują więcej czasu na rekrutację pracowników – mówi Natalia Tomasiewicz, ekspertka ds rekrutacji Work Express.?W okresach międzyświątecznych o wiele częściej zdarza się, że kandydaci po prostu nie odbierają telefonów od rekruterów, nie można więc przeprowadzić z nimi wywiadów telefonicznych. 

– W tym czasie również na przedstawione oferty pracy napływa bardzo mało zgłoszeń. Spowolnienie obserwujemy także po stronie pracodawców, którzy rzadziej zlecają nowye projekty rekrutacyjne – mówi Natalia Tomasiewicz. Wspomina sytuację, w której właśnie w czasie przedłużonego weekendu w grudniu jeden z klientów nie odzywał się przez dwa dni po przesłaniu mu profili kandydatów. ?– Kiedy zadzwoniłam do niego, poinformował mnie, że przebywa z rodziną na urlopie i decyzję podejmie dopiero po Nowym Roku – mówi ekspertka Work Express. Firmy działające na skalę międzynarodową muszą także zawsze pamiętać o dniach świątecznych  innych krajach, które nie pokrywają się z polskimi świętami. W grudniu będą to np. 12 grudnia w Rosji (święto konstytucji) oraz 6 grudnia w Hiszpanii (także święto konstytucji).

Źródło: Work Express