TOPR i PZU dbają o bezpieczeństwo narciarzy

Coraz więcej Polaków wybiera aktywny wypoczynek w górach. TOPR wspólnie z PZU i innymi partnerami radzi, jak bezpiecznie spędzić ten czas, odpowiednio zachowywać się na stoku, nie stanowiąc zagrożenia dla siebie i innych osób.

Nowy film z cyklu „Akademii Górskiej TOPR” to kompendium wiedzy nie tylko dla początkujących narciarzy, ale również materiał przydatny dla doświadczonych amatorów i instruktorów tego sportu.

Prędkość jazdy na nartach należy dostosować do warunków panujących na trasie zjazdu oraz umiejętności narciarza. Szczególną ostrożność warto zachować tam, gdzie trasa się zwęża lub tworzy zakręt. Trasy zjazdowe oznaczane są kolorami, które wskazują poziom trudności. Najłatwiejsze są zielone. Niebieskie i czerwone wymagają już większego doświadczenia, a czarne należą do najtrudniejszych i z nimi nie poradzi sobie początkujący narciarz. To tylko niektóre z zaleceń, jakie warto stosować wybierając się na śnieżny stok.

W ubiegłym roku statystyki TOPR odnotowały blisko 1800 wypadków i urazów narciarskich. Aby w przyszłości zapobiec lub zmniejszyć liczbę wypadków na stoku TOPR wspólnie z PZU i innymi parterami przygotował kolejny film pt. „Narciarstwo” w ramach edukacyjnego cyklu filmowego „Akademii Górskiej TOPR”. Obraz promuje świadome, bezpieczne zachowania na trasach narciarskich i nartostradach. Występujący w filmie ratownicy TOPR w przystępny sposób opowiadają o zasadach przygotowania fizycznego do sezonu zimowego, doradzają jak wybierać i serwisować sprzęt narciarski oraz przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa na trasach narciarskich.

Pasjonaci będą mogli poznać tajniki innych form narciarstwa, takich jak: telemark, carving czy narciarstwo wysokogórskie. W filmie biorą udział również pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, którzy informują o zasadach korzystania z tras na terenie parku narodowego, gdzie obowiązują inne zasady uprawiania sportów niż na zwykłych stokach. Film pt. „Narciarstwo” powstał przy wsparciu PZU. Jest kolejnym odcinkiem nagranym po wyprodukowanych w 2010 r. „Burzach” nt. zagrożeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi i innymi zjawiskami burzowymi w wysokich górach. Trzeci film z serii edukacyjnej będzie poświęcony lawinom.

 
„Akademia Górska TOPR” to jedno z wielu przedsięwzięć realizowanych przez TOPR wspólnie z PZU w ramach umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa w górach. PZU jako sponsor TOPR przekazał do tej pory organizacji prawie 3 mln złotych na zakup nowoczesnego sprzętu i ekwipunku ratowniczego, środków transportu, szkoleń oraz organizację akcji i projektów prewencyjnych.

– Zimą ubezpieczamy narciarzy na stokach, w lecie zapewniamy ochronę turystom i wielbicielom górskich wędrówek  – powiedział Wojciech Pronobis, Dyrektor Zarządzający ds. Marketingu w Grupie PZU. – Jednak rola PZU nie ogranicza się wyłącznie do sprzedaży polis, czego przejawem jest wspieranie działań TOPR, z którym współpracujemy nieprzerwanie od 2006 roku. Promując aktywny i przede wszystkim bezpieczny odpoczynek w górach realizujemy jeden z najważniejszych celów PZU jakim jest społeczna odpowiedzialność biznesu.

Od ponad 100 lat ratownicy TOPR pomagają turystom w Tatrach. Co roku TOPR organizuje około 400 akcji i wypraw ratunkowych. W 2010 r. odnotowano łącznie ponad 2000 interwencji, a w 105 przypadkach użyto śmigłowca. Rok temu TOPR udzielił pomocy prawie 2200 osobom. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie doskonałe kwalifikacje i doświadczenie ratowników zrzeszonych w TOPR. Obecnie z organizacją związanych jest około 250 ratowników, z czego 30 pracuje zawodowo. Aby zostać ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie wystarczy wiedza z zakresu ratownictwa. Potrzebne są także umiejętności praktyczne w dziedzinie wspinania, speleologii, czy jakże przydatnej topografii Tatr.

Niebezpieczne akcje i dalekie wyprawy wymagają nowoczesnego, wysokiej klasy sprzętu ratowniczego oraz sprawnych środków transportu. W najbliższym czasie ich zakup zostanie sfinansowany z kwoty 900 000 złotych, którą PZU przekazał TOPR w ramach umowy o współpracy zawartej na najbliższe 3 lata. Środki PZU zostaną również wykorzystane na utrzymanie gotowości do działań ratowniczych oraz sprawności śmigłowca ratowniczego TOPR. Drugi ważny nurt współpracy  to wspólne przedsięwzięcia prewencyjne, które mają wpłynąć na zmniejszenie liczby i skutków wypadków.

– Wieloletnia współpraca z PZU jest dla nas niezwykle istotna. Bez tego znacznego wsparcia finansowego nasze działania z pewnością byłyby utrudnione. Myślę, że poza samym wsparciem finansowym ważną rolę odgrywać będą wspólne przedsięwzięcia prewencyjne, promujące właściwe, bezpieczne zachowania w górach i na stokach narciarskich. – powiedział Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

Od dwóch lat TOPR – m.in. przy wsparciu PZU – organizuje w swojej siedzibie „dzień otwarty”.  Wydarzenie to cieszy się dużym zainteresowaniem. Siedzibę TOPR, bazę śmigłowca ratowniczego i specjalnie przygotowany ogródek edukacyjny odwiedza wówczas kilka tysięcy osób, przeważnie młodych ludzi.

W tym roku ruszyła kolejna edycja akcji „Bezpieczna zima”. Podobnie jak w ubiegłych latach akcja promuje bezpieczne zachowania na stokach. Wykorzystując czas ferii zimowych organizatorzy inicjatywy zachęcają narciarzy i snowboardzistów do jazdy w kaskach. W ramach „Bezpiecznej zimy” TOPR i GOPR prezentują pokazy akcji ratowniczych na stokach i przekazują wiedzę nt. udzielania pierwszej pomocy na trasie narciarskiej. Działania te mają na celu uświadamianie narciarzy i snowboardzistów o zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas uprawiania zimowych sportów, ale można ich uniknąć dzięki znajomości podstaw dekalogu bezpiecznego narciarza. Już w najbliższy weekend Akcja zawita do Białki Tatrzańskiej na Kotelnicę.

 

Źródło: PZU