Trend gospodarczy Newsweeka – debata na temat polskiej gospodarki

W spotkaniu wzięli udział ekonomiści i przedstawiciele największych spółek działających w Polsce. Sponsorami konferencji były firmy: A.T. Kearney, Polkomtel i PKN Orlen.

W czasie odrębnych paneli dyskusyjnych czołowi eksperci ekonomiczni z poszczególnych branż i zaproszeni goście poruszali następujące zagadnienia:

– Perspektywy rozwoju sektora bankowego w Polsce. W panelu udział wzięli m.in.: Wojciech Kwaśniak, Generalny Inspektor Nadzoru Bankowego, Józef Wancer, Prezes Zarządu BPH, Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich, Henryka Bochniarz, Prezes PKPP Lewiatan.

– Koszty pracy i podatki, inwestycje zagraniczne, z udziałem Andrzeja Zybały, Doradcy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Janusza Jankowiaka z Polskiej Rady Biznesu, Jerzego Szymczaka z A.T. Kearney i Romana Rewalda, Prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

– Ład korporacyjny i etyka w biznesie. W dyskusji udział wzięli: Wiesław Rozłucki, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Julia Pitera, Poseł na Sejm RP, Dariusz Grębosz, Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich PKN Orlen.

W czasie spotkania zaprezentowano również wskaźnik „Trend Gospodarczy Newsweeka”, będący swego rodzaju podsumowaniem stanu polskiej gospodarki w I kwartale 2006 r.

Ekonomiści z trzech niezależnych ośrodków badawczych: Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych oraz Centrum im. Adama Smitha ocenili w skali od -5 do +5 punktów sześć wydarzeń gospodarczych z I kwartału 2006 roku, które ich zdaniem oddalają bądź przybliżają nas do 5% wzrostu gospodarczego, uważanego powszechnie za poziom wzrostu umożliwiający powstawanie nowych miejsc pracy. Suma wszystkich punktów, przyznanych przez instytuty stanowi wskaźnik „Trendu Gospodarczego Newsweeka”. W IV kwartale 2005 roku wskaźnik osiągnął wartość -13 punktów, natomiast bieżący wskaźnik, za I kwartał 2006 roku wynosi -16 punktów.

Wytypowane najważniejsze wydarzenia gospodarcze w I kwartale 2006 roku:

1. Korekta programu konwergencji i odsunięcie w czasie terminu przyjęcia euro

2. Kompromis w sprawie liberalizacji rynku usług w Unii Europejskiej

3. Założenia reformy podatkowej

4. Decyzja o budowie gazportu

5. Przyjęcie przez rząd ustawy o supernadzorze finansowym

6. Spory wokół fuzji banków Pekao SA i BPH oraz powołanie sejmowej komisji ds. banków