3 kwietnia br. zarządy PZU SA i PZU Życie SA podjęły decyzję o uruchomieniu procedury zwolnień grupowych w obu spółkach. Ruch ten ma wymiar wyłącznie formalny i wiąże się z potencjalną zmianą umów o pracę wszystkich pracowników.
Jest to konsekwencją wypowiedzenia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla PZU SA oraz PZU Życie SA. Procedura zwolnień grupowych nie jest związana z redukcją zatrudnienia, a zaproponowane przez pracodawców zmiany dostosowują system wynagrodzeń w Grupie PZU do standardów rynkowych i mają na celu skuteczniejsze motywowanie pracowników.
Po wypowiedzeniu ZUZP warunki Regulaminu Wynagradzania muszą, zgodnie z prawem, zostać wpisane w umowę każdego pracownika. Ponieważ proces dostosowywania umów dotyczy ok. 9 tys. pracowników zatrudnionych w PZU SA i PZU Życie SA, istnieje możliwość, iż więcej niż 29 osób w ciągu 30 dni, w każdej ze spółek może nie przyjąć porozumienia zmieniającego. Nakłada to na pracodawcę obowiązek uruchomienia procedury zwolnień grupowych.
– Chcemy dostosować wynagrodzenia do standardów rynkowych i zwiększyć udział składników o charakterze motywacyjnym w uposażeniu każdego z pracowników Grupy PZU. Z powodu obowiązywania w PZU SA oraz PZU Życie SA Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy wymaga to przeprowadzenia szeregu formalnych działań, w tym uruchomienia procedury zwolnień grupowych. Podkreślam jednak, że celem tych działań jest jedynie unowocześnienie systemu wynagradzania, a nie zwalnianie pracowników – powiedziała Olga Zarachowicz, dyrektor Biura Zarządzania Kadrami PZU.
Od początku maja każdy pracownik PZU SA i PZU Życie SA otrzyma propozycję zawarcia porozumienia zmieniającego jego indywidualne warunki wynagradzania. Pracownik może nie przyjąć zaproponowanych zmian, czego skutkiem będzie definitywne rozwiązanie umowy o pracę w terminie indywidualnego okresu wypowiedzenia, z gwarantowaną w takich przypadkach prawem odprawą. Podczas planowanego procesu żaden z pracowników nie otrzyma propozycji zmiany wynagrodzenia zasadniczego. Nowa umowa będzie się różnić jedynie zawartymi w niej zapisami dotyczącymi sposobu wynagradzania, w szczególności wyższej premii.
O planowanych działaniach poinformowane zostały zakładowe organizacje związkowe oraz Powiatowe Urzędy Pracy. Tym samym rozpoczął się etap konsultacji społecznych, które zakończą się najprawdopodobniej pod koniec kwietnia.
Źródło: PZU