Ubezpieczeniowe moduły zamiast pakietu

Rezygnując z dobrowolnego ubezpieczenia próbują ograniczyć koszty funkcjonowania swojej firmy. Tym samym w przypadku nieprzewidywalnego pożaru, kradzieży czy rabunku narażają się na poważne straty. W najgorszej sytuacji może to doprowadzić do zachwiania płynności finansowej przedsiębiorstwa i ewentualnego bankructwa.

Ta niekorzystna sytuacja ulega z roku na rok poprawie, a liczba przedsiębiorców, którzy decydują się na zakup polisy stale rośnie. Z jednej strony przyczyną takiej tendencji jest postęp technologiczny oraz unijne prawo, które wymaga od firm – chcących działać na europejskim rynku – szerszej ochrony ubezpieczeniowej, a z drugiej nowe i bardziej przyjazne oferty towarzystw ubezpieczeniowych. W związku z tym rośnie grono przedsiębiorców, którzy dostrzegają potrzebę zabezpieczenia majątku i odpowiedzialności cywilnej firmy i decydujących się na zakup polisy. Sprzyja temu dobra koniunktura gospodarcza i korzystne wyniki finansowe przedsiębiorstw. Do tej pory dużym powodzeniem cieszyły się dostępne na rynku oferty pakietowe. Zawierają one jednak wiele ryzyk, od których należy płacić składkę, nawet jeśli niektóre z nich danej firmy nie dotyczą.

– Nikt nie powinien ubezpieczać się ponad miarę, a zawarta polisa powinna uwzględniać specyfikę prowadzonej działalności. Wprowadzony w październiku innowacyjny, modułowy produkt Concordia Profit, pozwala na dowolną modyfikację umowy aż do uzyskania przez klienta pełnej satysfakcji. W ramach poszczególnych modułów: ogień, kradzież, szyby, cargo, OC, elektronika, maszyny i maszyny elektryczne, utrata zysku przedsiębiorca może wybrać to, co interesuje go najbardziej – mówi Jerzy Bogaczyk Dyrektor Biura Ubezpieczeń i Reasekuracji Concordia Polska TUW.

Oferta modułowa w odróżnieniu od dostępnych na rynku kompleksowych pakietów ubezpieczeniowych jest przede wszystkim tańsza i bardziej ekonomiczna. Z uwagi na indywidualizację podejścia do każdego klienta, wyklucza także konieczność ubezpieczenia się od zagrożeń, na które dana firma nie jest narażona.

– Minimalna składka to tylko 50 zł. Wysokość składki zależy od ilości wykupionych modułów, a także od m .in. przebiegu szkodowego ubezpieczenia, tego czy ubezpieczenie jest wznawiane albo zawierane po raz pierwszy. Z kolei na sumę ubezpieczenia stanowiącą górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela mają wpływ takie czynniki jak typ i rodzaj branży, rodzaj ryzyka na jakie jest narażona firma oraz skala działalności ubezpieczającego – dodaje Bogaczyk.